عطایی: از دو خارجی در کادر فنی تیم ملی والیبال استفاده می کنیم

به گزارش وبلاگ واحدی، به گزارش خبرنگاران، بهروز عطایی در نخستین نشست خبری خود در سال 1401 اضافه نمود: سال بسیار سنگینی را پیش رو داریم که شامل لیگ ملت ها، مسابقات کشورهای اسلامی، مسابقات قهرمانی دنیا و بازی های آسیایی 2022 خواهد بود.

عطایی: از دو خارجی در کادر فنی تیم ملی والیبال استفاده می کنیم

وی ادامه داد: البته تا انتها باشگاه های آسیا نیز 10 الی 12 بازیکن به اردوها اضافه خواهند شد و در نهایت یک تیم راهی لیگ ملت ها و تیم دیگر راهی بازی های کشورهای اسلامی می شوند. این نکته را بگویم که معمولا تغییرات با مقاومتی همراه است. سالیان سال ترکیب ثابتی داشتیم ولی احساس احتیاج به تغییرات بود و سعی کردیم تیمی شکل بگیرد که هدف نهایی آن المپیک 2024 باشد.

سرمربی تیم ملی والیبال توضیح داد: تعدادی از بازیکنان که تجربه بیشتری داشتند فعلا در ترکیب نخواهند بود و در آینده قطعا از بازیکنان بر اساس احتیاج استفاده خواهد شد. ولی قطعا زمان استفاده از این بازیکنان برعهده کادرفنی خواهد بود. جا دارد از سعید معروف به خاطر خدماتش که منشا پیروزیت بود، تشکر کنم، بخش عمده ای از پیروزیت های تیم ملی سهم او بود به سعید معروف برمی گشت و بازیکنانی چون موسوی و غفور.

وی با بیان این که تعدادی از ابرستاره ها را فعلا در اختیار نداریم، گفت: سعید بازیکن عاقلی است خداحافظی از تیم ملی تصمیم شخصی او بود. برایش آرزوی پیروزیت داریم. امیدوارم بتوانیم والیبال را به سرمنزل مقصود برسانیم.

عطایی با اشاره به شرایط مصدومان تیم ملی والیبال گفت: سه الی 4 بازیکن مصدوم داریم که بعضی تحت عمل جراحی قرار گرفتند ولی از امروز همه در اختیار تیم ملی و تحت مراقبت های پزشکی خواهند بود.

وی در ادامه به لیگ ملت ها 2022 اشاره نمود و گفت: به لیک ملت ها نگاه نتیجه گرا نداریم و سعی می کنیم به بازیکنانی که کمتر بازی داشتند بازی دهیم و مصدومان هم در این شرایط قرار خواهند گرفت ولی اگر مصدومیت ها تشدید گردد قطعا به بازیکنان بازی نخواهیم داد.

سرمربی تیم ملی والیبال در واکنش به این که قرارداد و دستمزد توتولو به عنوان دستیار او تعیین شده ولی خودش به عنوان سرمربی ایرانی قرارداد ندارد، گفت: بله توتولو با تیم ملی و فدراسیون والیبال برای همکاری به توافق رسید. در جریان مباحث اقتصادی توتول نیستم. بدنساز لهستانی هم به تیم ملی اضافه خواهد شد. او در کنار آنتیگا مربی و بدنساز بوده و سه سال با او همکاری نموده است. درخصوص قرارداد خودم هم بگویم که بحث مربی ایران مغفول مانده و من هم از این ماجرا مستثنا نیستم. قرارداد اقتصادی ندارم و درگیر مسائل اقتصادی نیستم. البته علاقه مندی من این است که یک جا کار کنم و فقط مربی تیم ملی باشم و در باشگاه فعالیت نداشته باشم و در فرایند فعالیت باشگاه ها درگیر مطالعه باشم.

وی در ادامه به برنامه اردوی تیم ملی اشاره نمود و گفت: اردوهای از عصر امروز آغاز می گردد. مراحل تمرینی ما بر اساس شرایط مسابقات طراحی شده است. سه روز تمرین و یک یا دو روز استراحت تا آغاز لیگ ملت ها از جمله برنامه های تمرینی است. بازی های تدارکاتی را پیگیری کردیم و به چند کشور نامه زدیم. سعی می کنیم بازی تدارکاتی داشته باشیم که به دردمان بخورد و با تیم هایی بازی کنیم که خروجی خوبی داشته باشد. بازی با آرژانتین، اگر نهایی گردد قبل از اعزام به برزیل انجام خواهد شد.

عطایی در پاسخ به این پرسش ها که دغدغه اصلی شما با توجه به غیبت ستاره ها چیست؟ مربی ایرانی بار سنگینی دارد به خصوص با این هجمه که گفته می گردد والیبال ایران مربی خارجی می خواهد، نگرانی اصلی شما چیست و آیا برای نقدها احتاقتصادی آماده هستید؟ گفت: روزی که مربی تیم ملی شدم زره محکمی پوشیدم. پیش بینی این موضوعات را قطعا دارم ولی باید با چارچوب ها و استانداردهای بین المللی حرکت کنیم. طی 10 سال اخیر ثابت ترین ترکیب را داشتیم، درصورتی که در دیگر تیم ها این طور نبود.

وی با یادآوری اینکه در لیگ ملت ها از سال 2013 رکورد ثابت بودن ترکیب را داشتیم، گفت: به شدت بازیکنانمان را فرسوده کردیم، اگر قرار باشد بازیکنان ستاره مثل موسوی، امیر غفور تنها در یک بازی مهم حضور داشته باشند. سعی می کنیم در لیگ ملت ها این موضوع را از بین ببریم. البته جامعه ما نتیجه گرا است و اگر درست به ماجرا نگاه نکنیم همه دوست دارند یکسری بازیکن بالای سی سال در تیم ملی حضور داشته باشند.

سرمربی تیم ملی والیبال اضافه کرد: باید روش درست استفاده از بازیکنان را یاد بگیریم. به هر حال باید جایی فرصت به جوانان داده گردد، تا نهایت می گردد از یکسری از بازیکنان استفاده کرد، اما هدف ما المپیک است و بازیکنانی که برای حضور در المپیک مناسب است باید انتخاب کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به این جایگاه تمام مراحل مربی گری را طی کردم، اضافه کرد: در لیگ دسته یک، برتر، باشگاه های آسیا، یاری مربی تیم ملی، سرمربی تیم ملی نوجوانان و جوانان بودم و مرحله ای در والیبال نبود که من نباشیم. فشار هست ولی اصلا استرس ندارم چون شرایط را حس می کنم و می دانم می خواهم چه کنم. می دانم اگر پیروزیت حاصل نگردد اتفاقات دیگری خواهد افتاد. والیبال یک رشته وارداتی است و باید از الگوهای پیروز دنیا مثل ایتالیا، فرانسه و برزیل استفاده کنیم. تیم های پیروز مثل برزیل و فرانسه ثبات پیروزیت در حفظ و تداوم مربیان بود. تیلیه ولی مربی فرانسه شد در 5 سال اول هیچ پیروزتی نداشت و در سال آخر تیمش قهرمان المپیک شد.

عطایی در معرفی اعضای کادرفنی تیم ملی والیبال مردان گفت: خوش خبر سرپرست تیم، علیرضا طلوع کیان و بزرگ جزیده و توتولو مربی، یاناس بدنسار، علی فرهادی، حسین خوریانی، امین علی اکبری و رضا قلی پور دیگر اعضای کادرفنی هستند.

وی درخصوص معیار دعوت بازیکنان به اردو گفت: قطعا پتانسیل بازیکنان عامل دعوت شدنشان به تیم ملی است. ما بیش از 20 لژیونر داریم که فقط 5 نفر دعوت شدند. معیار عملکرد در اردو است و خیلی به گذشته کاری نداریم و اتفاقات روز معیار انتخاب ماست. بازیکنان گذشته جایگزینی نداشتند و به حدی برای کیفیت آن ها ارزش قائل بودیم که جایگزین کردن یک نسل طلایی و استثنایی بسیار سخت است ولی سعی می کنیم برترین بازیکنانی که بتوانند به والیبال ایران یاری نمایند را به تیم ملی دعوت کنیم.

عطایی درباره بدنسازی تیم ملی هم گفت: گزینه اول مان یک بدنساز ایتالیایی بود که به علت محدودیت در پرداخت به توافق نرسیدیم چون نمی توانستیم هر عدد و رقمی را پرداخت کنیم. گزینه بعدی مان یاناس وویچک بود که با وی به توافق رسیدیم. در حال حاضر حمایت های لازم از سوی فدراسیون رخ داده و امیدوارم شرایط به گونه ای پیش برود که این حمایت در آینده هم ادامه دار باشد.

وی اضافه کرد: تیم گذشته را با تیم کنونی مقایسه نکنید. باید به تیم کنونی فرصت داد. گاها دستاوردهای تیم قبلی و تیم کنونی را علیه یکدیگر استفاده می نمایند که این اتفاق زیبنده والیبال ایران نیست. تغییراتی حاصل شده و باید این شرایط را قبول کرد و همان طور که به بازیکنانی چون سعید معروف، امیر غفور، محمد موسوی، شهرام محمودی و … فرصت داده شد، باید به بازیکنان جوان هم فرصت بدهیم که خود را پیدا نمایند تا این شرایط سخت را هموار کنیم.

عطایی درباره اینکه آیا تیم ملی والیبال می تواند رده بهتر از سیزدهم که در دوره قبل قهرمانی دنیا کسب کرد را بگیرد، توضیح داد: سعی می کنیم فرایند رو به رشدی داشته باشیم. من زمانی راهنمایی تیم ملی را بر عهده گرفتم که این تیم دوازدهم دنیا بود. اما باید به گونه ای بازی کنیم که قابل قبول باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2185

به "عطایی: از دو خارجی در کادر فنی تیم ملی والیبال استفاده می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطایی: از دو خارجی در کادر فنی تیم ملی والیبال استفاده می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید