عکس ، کشف یک موجود عجیب با 24 چشم در هنگ کنگ

به گزارش وبلاگ واحدی، دانشمندان برای اولین بار در یک تالاب در هنگ کنگ موجودی عجیب با 24 چشم کشف کردند که تعیین شد یک گونه نو از عروس های دریایی فوق سمی است.

عکس ، کشف یک موجود عجیب با 24 چشم در هنگ کنگ

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، یک موجود مرموز با 24 چشم در برکه ای گل آلود در هنگ کنگ کشف شده است.

دانشمندان هنگام رصد شرایط آب این تالاب، این موجود را کشف کردند و دریافتند که این یک گونه کاملاً تازه از عروس های دریایی است.

این گونه تازه بخشی از خانواده عروس های دریایی جعبه ای (box jellyfish) است که بدن شفافی به ابعاد کمتر از یک اینچ و سه شاخک بلند دارد.

عروس دریایی جعبه ای جانوری از رده جعبه زیان ((Cubozoa) در شاخه مرجانیان است. این جانور کشنده ژلاتینی به مقدار یک توپ فوتبال است و تا 60 شاخک با طول 4.5 متر دارد. هر شاخک از 5000 سلول نیش زننده و سم کافی برای کشتن 60 انسان برخوردار است.

تا به امروز هیچ آمار رسمی وجود نداشته اما کارشناسان برآورد نموده اند که سالانه بیش از 100 نفر با نیش گونه های مختلف این نوع از عروس دریایی در سراسر دنیا کشته می شوند. طبق برآوردهای بنیاد ملی علوم آمریکا، تنها در فیلیپین سالانه 45 انسان به وسیله این حیوان کشته می شوند. حداقل 51 گونه از عروس دریایی جعبه ای تا سال 2018 شناخته شده بود که اکنون با کشف این عضو تازه، یک عضو به خانواده آنها اضافه شده است.

هنگامی که یکی از شاخک های این نوع عروس دریایی به پوست انسان برخورد می نماید، اقدام به پمپاژ یاخته گزنده به همراه زهر به درون پوست قربانی می نماید که باعث درد و سوزش شدید می گردد. شستشو با محلول سرکه برای غیرفعال نمودن یاخته های گزنده تخلیه نشده و بعلاوه جلوگیری از انتشار سم اضافی بسیار مؤثر است. هر چند، بعضی از تحقیقات موارد خلاف این موضوع را نشان داده اند که البته مورد انتقاد و عدم صحت ادعا قرار گرفته اند.

اما همانطور که گفته شد، این عروس دریایی تازه کشف شده 24 چشم دارد که به طور مساوی به چهار گروه شش تایی تقسیم می شوند و درون یک فرورفتگی حسی به نام روپالیوم در هر طرف سر آن قرار دارند.

این اولین کشف گونه ای از عروس های دریایی جعبه ای در آب های چین و چهارمین گونه از خانواده Tripedaliidae است که شامل بعضی از سمی ترین حیوانات دریایی در آب های استوایی هستند.

عروس دریایی جعبه ای که به خاطر شکل خاص بدنش اینگونه نام گذاری شده، شاخک هایی مانند دارت های سمی دارد که سمی را آزاد می نمایند که می تواند باعث فلج شدن، ایست قلبی و حتی مرگ گردد و همه اینها در عرض چند دقیقه پس از نیش زدن رخ می دهد.

لازم به ذکر است عروس دریایی جعبه ای استرالیایی سمی ترین حیوان دریایی در دنیا در نظر گرفته می گردد.

گروهی از دانشمندان به سرپرستی دانشگاه باپتیست هنگ کنگ(HKBU) این حیوان دریایی را به مدت سه سال آنالیز کردند و دریافتند که تعداد فزاینده ای از آنها در آب شور استخرهای پرورش میگو در ذخیره گاه طبیعی Mai Po ظاهر می گردد.

این ذخیره گاه دارای تالاب هایی با استخرهای کم عمق است که به رودخانه شام چون، رودخانه شان پوی و تین شویی وای نولا می ریزد.

دانشمندان این عروس های دریایی را از این تالاب جمع آوری کردند و دی ان ای و بافت آنها را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که با یک گونه جانوری تازه روبرو هستند.

این گونه ارتباط نزدیکی با گونه های جامائیکا، فلوریدا، سنگاپور، استرالیا و هند دارد.

پروفسور کیو جیان ون پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید: عروس دریایی جعبه ای در آب های دریایی چین به ندرت شناخته شده است و معتقدم که این کشف نشان دهنده تنوع غنی حیات دریایی در اطراف هنگ کنگ است.

نوع نر و ماده این عروس دریایی جعبه ای هر دو در سال 2022 از این تالاب جمع آوری شدند.

عروس های دریایی جعبه ای معمولا 24 چشم دارند و گفته می گردد که دو گونه از آنها عدسی هایی دارند که امکان تشکیل تصویر را برایشان فراهم می نمایند، در حالی که چهار گونه دیگر فقط می توانند نور را حس نمایند.

این موجود تازه کشف شده دارای سه شاخک به طول 10 سانتی متر در گوشه های بدن خود است.

یک ساختار صاف پدالی شکل در پایه هر شاخک مانند یک پاروی قایق به نظر می رسد و به عروس دریایی جعبه ای اجازه می دهد وقتی بدن خود را منقبض می نماید، رانش های قوی ایجاد کند و این ویژگی به آن یاری می نماید تا سریع تر از انواع دیگر عروس های دریایی شنا کند.

عروس دریایی جعبه ای می تواند در حین شنا به سرعت چهار گره دریایی برسد، در حالی که انواع دیگر آن تنها در جریان آب شناور می شوند.

این گونه تازه تنها گونه شناخته شده از نوع خود در این منطقه است و دانشمندان آن را به افتخار منطقه ای که در آن یافت شده Tripedalia maipoensis نامیده اند.

جیان ون می گوید: این گونه در حال حاضر فقط در مای پو شناخته شده است. ما معتقدیم که این گونه در آب های مجاور نیز پراکنده شده است.

این مطالعه در مجله علمی Zoological Studies منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1402 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2370

به "عکس ، کشف یک موجود عجیب با 24 چشم در هنگ کنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کشف یک موجود عجیب با 24 چشم در هنگ کنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید