فرامرزیان: اینکه به فدراسیون ها پول بدهیم و بگویند مداخله می کنیم، درست نیست، کشتی و فوتبال بیشترین بودجه را از وزارت ورزش می گیرند

به گزارش وبلاگ واحدی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش گفت: اینکه فکر کنیم همه منابع را باید دولت بدهد و اگر گزارش خواست، مداخله تلقی گردد، این کار درست نیست.

فرامرزیان: اینکه به فدراسیون ها پول بدهیم و بگویند مداخله می کنیم، درست نیست، کشتی و فوتبال بیشترین بودجه را از وزارت ورزش می گیرند

به گزارش وبلاگ واحدی، ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان با حضور در برنامه رکورد در شبکه سوم سیما گفت: اگر مهمترین وظیفه دولت را سلامت مردم بدانیم، بخش قابل توجهی از بودجه مربوط به ورزش، بحث ورزش همگانی و سلامت است. ورزش همگانی مثل مدال و فعالیت های تیمی و مسابقات و جوایز دیده نمی شود. البته احتیاج است که در بخش قهرمانی هم بودجه ای صرف بشود. بنابراین باید یک توازن وجود داشته باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: رویکرد ما در منابع به صورت برنامه ای است. در ابتدای سال سرفصل ها و برنامه ها را تعیین می کنیم و در واقع الزامات تعیین می شود. توزیع اعتبارات هم براساس برنامه است. بخشی از بودجه وزارت ورزش مربوط به ورزش و بخشی هم مربوط به جوانان است که در واقع 20 درصد باید در حوزه جوانان صرف شود. درصد کمی قابلیت تغییر در بحث هزینه ها نیز وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: نمی توانیم تمام اعتبارات را یکجا در اختیار چند فدراسیون یا همه فدراسیون ها قرار بدهیم. فدراسیون ها نهادهای عمومی غیردولتی و مستقل هستند. به هرحال به تناسب یاریی که وزارت ورزش می دهد، ممکن است بودجه آنها هم کاهش یا افزایش داشته باشد. بنابراین باید آنها هم براین اساس مدیریت نمایند. اینکه فدراسیون ها وارد عملیات می شوند و بدهی ایجاد می نمایند، پس باید باید رویکرد برنامه ای داشته باشند.

فرامرزیان گفت: بخشی از منابع را مستقیم به فدراسیون و بخشی را هم به وسیله ادارات کل به هیئت ها می دهیم. ما 14 هزار هیئت ورزشی داریم. مجموعه منابعی که در ورزش می چرخد، دولتی است. ضمن اینکه بخشی دیگر از بودجه ورزش نیز به وسیله همکاری سایر دستگاه هاست.

وی درباره رشد بودجه سال 99 خاطر نشان کرد: بخشی از اعتبارات ما به فعالیت های عمرانی برمی شود که این رشد نیز تقریباً بر همین اساس است. باید بگویم که واقعیت بودجه عددی روی کاغذ است و مبلغ دریافتی چیز دیگری است. وقتی یک اعتباری به دولت ابلاغ می شود، ممکن است کاهش داشته باشیم. اعتبارات سال 98 وزارت ورزش در ردیف اصلی 417 میلیارد تومان است که تخصیص تا امروز 237 میلیارد تومان یعنی 57 درصد بوده است. همچنین سرجمع تخصیصی که اجرا شده، 20.3 درصد بوده است. یعنی پس از ردیف های متفرقه، مالیات و ... فقط 11 درصد نقد شده است. به هرحال از جمع اعتباری که تا امروز داشته ایم، 20.3 درصد را دریافت نموده ایم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان درباره تعامل با فدراسیون ها گفت: تعامل خوبی را با فدراسیون ها داریم. در بحث خزانه داری سعی می کنیم هماهنگی لازم را پس از معرفی از سوی رؤسای فدراسیون ها داشته باشیم تا اقدامات لازم انجام شود. ما سعی می کنیم در یک مدل برنامه ای همکاری داشته باشیم. بر همین اساس ابتدای سال یک جلسه را با فدراسیون ها برگزار می کنیم و توافقاتی صورت می گیرد و تفاهم نامه امضا می شود. براساس همان توافقات هم تا انتها سال در 10 تا 12 مرحله یاری خود را پرداخت می کنیم.

فرامرزیان اعلام کرد: رؤسای فدراسیون ها یکسری تعهدات را می دهند و وارد یک برنامه می شوند. اینکه فکر کنیم تمام منابع را باید دولت بدهد و اگر گزارش خواست، مداخله تلقی شود، این کار درست نیست. به بودجه فدراسیون ها که مالیات تعلق نمی گیرد، اما باید اظهارنامه ارائه شود تا شامل معافیت شوند.

وی در ادامه صحبت هایش راجع به پول پرداختی به فدراسیون ها گفت: سال گذشته 202 میلیارد پرداختی به فدراسیون ها داشته ایم که 20 درصد همگانی، 10 درصد بانوان و 70 درصد مربوط به ورزش قهرمانی است. اینکه کدام فدراسیون بیشتر دریافت کند، مربوط به هماهنگی با حوزه قهرمانی وزارت ورزش و نظر این معاونت پس از جلسات مختلف است، اما می توانم بگویم که کشتی و فوتبال بیشترین بودجه را از وزارت ورزش دریافت می نمایند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان درباره بدهی هایی که در زمان سرپرستی فدراسیون ها صورت می گیرد، گفت: تمام کسانی که به عنوان سرپرست در فدرسیون ها حضور پیدا می نمایند، باید یکسری الزامات را رعایت نمایند و هزینه غیرمتعارف نداشته باشند. بر همین اساس نیز از یکی دو فدراسیون در این باره تعهد گرفته ایم.

فرامرزیان در خصوص دولتی شدن ورزش مطرح کرد: ما در نظام دستگاه اجرایی باید یکسری الزامات را رعایت کنیم. باید پاسخ پول که به وسیله دولت پرداخت می شود، داده شود و حساب بانک مرکزی برای همین منابع دولتی است. حساب دیگر برای فدراسیون ها وجود دارد که سایر درآمدهای فدراسیون ها به آن می رود و باعث نشده است که فدراسیون ها در قالب دولتی شدن قرار بگیرند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 870

به "فرامرزیان: اینکه به فدراسیون ها پول بدهیم و بگویند مداخله می کنیم، درست نیست، کشتی و فوتبال بیشترین بودجه را از وزارت ورزش می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرامرزیان: اینکه به فدراسیون ها پول بدهیم و بگویند مداخله می کنیم، درست نیست، کشتی و فوتبال بیشترین بودجه را از وزارت ورزش می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید