میلیاردرهای دنیای فناوری روی چه چیزی سرمایه گذاری نموده اند؟

به گزارش وبلاگ واحدی، افراد سرشناس حوزه فناوری مانند جف بزوس، ایلان ماسک و بیل گیتس در حال سرمایه گذاری های بزرگ در استارت آپ های فعال در حوزه توسعه واسط مغز و رایانه هستند. در این خبر ما به جزییات فعالیت این استارت آپ ها و دیدگاه این افراد نسبت به این موضوع پرداخته ایم.

میلیاردرهای دنیای فناوری روی چه چیزی سرمایه گذاری نموده اند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، افراد سرشناس حوزه فناوری مانند ایلان ماسک، جف بزوس و بیل گیتس در حال سرمایه گذاری در استارت آپ های فعال در حوزه توسعه واسط مغز و رایانه هستند. دانشمندان می گویند، تحقیقات درباره مغز و رایانه در سال های اخیر پیشرفت های چشم گیری داشته است. یک سرمایه گذار در این باره گفته است: این افراد همواره شیفته چیزهایی هستند که می تواند سرنوشت ساز و متحول نماینده باشد.

ایده اتصال مستقیم رایانه ها به مغز ما در حال تبدیل شدن از رویا به واقعیت است و بعضی از ثروتمندترین و قدرتمندترین مردان دنیا در حال سرمایه گذاری در حوزه فضا هستند و همین امر این دیدگاه را دنبال می نماید که این فناوری روزی می تواند بخش مراقبت های بهداشتی و زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار دهد. جف بزوس و بیل گیتس به وسیله صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر خود، اخیراً از استارت آپ سینکرون(Synchron) در بروکلین، نیویورک که استنت مغزی خود را روی هفت انسان آزمایش نموده است، حمایت کردند.

استن یا استنت(Stent) در واژگان فنی پزشکی، لوله توری مصنوعی از جنس تیتانیم، قرار داده شده در یک گذرگاه یا مجرایی طبیعی(لومن) در بدن، برای جلوگیری یا رویارویی با نقص ناشی از انقباض موضعی جریان درون آن مجرا است. این واژه بعلاوه ممکن است به یک لوله اطلاق گردد که به طور موقت مجرایی طبیعی از بدن را برای دسترسی جراح، باز نگه می دارد.

ایلان ماسک با ادعاهای خود در خصوص پتانسیل استارت آپ نورالینک(Neuralink) خود به چهره مشهور فعال در توسعه صنعت واسط مغز-رایانه(BCI) تبدیل شده است و این در حالی است که کارشناسان تاکید می نمایند که تکنیک های عصبی شرکت او در برترین حالت معمولی هستند.

واسط مغز-رایانه(brain-computer interface) (BCI) که بعضی مواقع به آن واسط مغز-ماشین(BMI) نیز گفته می گردد، یک مسیر مستقیم ارتباطی بین فعالیت های الکتریکی مغزی و یک دستگاه خارجی است که اغلب یک کامپیوتر یا عضو رباتیک می باشد.

پیتر تیل(Peter Thiel) یکی از بنیانگذاران میلیاردر شرکت آمریکایی پِی پال(PayPal) سال گذشته در شرکت بلک راک نوروتک(Blackrock Neurotech) در یوتا که یک استارت آپ قدیمی در حوزه توسعه واسط مغز-رایانه است، سرمایه گذاری نموده است. این شرکت گفته امیدوار است به زودی تأییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کند.

واسط مغز-رایانه تقریبا 50 سال است که وجود دارد اما تا همین اواخر این فناوری تا حد زیادی تنها در مطالعات آزمایشگاهی استفاده می شد. بیش از یک دهه پیش، افرادی که کلاه واسط مغز-رایانه می پوشیدند، تنها با استفاده از فکر خود پین بال بازی می کردند. در چندین سال گذشته، واسط مغز-رایانه از کلینیک ها به داخل سر، خانه و زندگی مردم راه پیدا نموده و به وسایل یاریی واقعی تبدیل شده است.

شرکت سینکرون چیزی را توسعه داده است که شاید یکی از شیک ترین و کم تهاجمی ترین واسط های مغز-رایانه باشد و آن یک استنت کوچک مجهز به الکترودهای فکر خوان است که به وسیله یک رگ خونی کلیدی به مغز راهنمایی می گردد تا با ناحیه ای از مغز که ما استفاده می کنیم ارتباط برقرار کند. مدیر ارشد بازرگانی شرکت سینکرون به بیزینس اینسایدر گفت که اگر تحقیقات بالینی این استنت به خوبی پیش برود، دستگاه آنها می تواند طی چند سال آینده به بازار عرضه گردد.

کریستوفر مور(Christopher Moore)، عصب شناس و دستیار مدیر موسسه علوم مغز کارنی در دانشگاه براون، گفت: هر روز بینش شگفت انگیز، تازه و واقعا قدرتمندی درباره این فناوری به دست می آوریم.

در حالی که تحقیقات امروزی عمدتا بر روی استفاده از این ایمپلنت های مغزی در سر بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند فلج کامل یا تصور راه هایی برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون متمرکز شده است، امکان پیوند مغز با رایانه بسیار فراتر از مراقبت های بهداشتی است. به همین علت این روش توجه میلیاردرهای عرصه فناوری مانند ماسک، گیتس و بزوس را به خود جلب نموده است.

رابرت نلسن(Robert Nelsen)، سرمایه گذار بیوتکنولوژی در Arch Venture Partners که در نورالینک و سینکرون سرمایه گذاری نموده است، در مصاحبه ای گفت: ایلان، گیتس و بزوس همواره شیفته چیزهایی هستند که می تواند تغییر دهنده بازی باشد.

با تشخیص سیگنال های مغزی قابل پیش بینی، واسط مغز-رایانه اساسا افکار شما را برای دستیابی به اقدامات مشخصی مانند کلیک کردن روی ماوس می خواند. در سال 2020 یک ایمپلنت مغزی به نام استنترود در سر فیلیپ اوکیف استرالیایی با دستگاه شرکت سینکرون کاشته شد و در این تصویر بالا وی از واسط مغز-رایانه خود برای بازی آنلاین، تبادل پیغام های واتس اپ و روشن و خاموش کردن چراغ های خانه استفاده می نماید.

اوکیف به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک(به صورت مخفف: ALS) مبتلا است. بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یک بیماری نورون های حرکتی است که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی(مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می گردد. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شایع ترین بیماری نورون های حرکتی(MND) می باشد؛ بنابراین این بیماری هم علایم نورون محرکه فوقانی و هم نشانه های نورون محرکه تحتانی را ایجاد می نماید. این بیماری باعث شده تا استفاد از انگشتان و دست برای اوکیف سخت باشد اما او اکنون مسئله ای برای استفاده از فکر خود برای انجام کارهای خود ندارد.

اوکیف اخیرا به بیزینس اینسایدر گفت: هر کاری که شما می توانید با رایانه انجام دهید، من هم می توانم انجام دهم اما من کمی نمایدتر از شما هستم، اما اگر بخواهم توانایی انجام تقریباً هر کاری را دارم.

تحقیقات بر روی واسط مغز و رایانه در دهه 1970 میلادی به وسیله ژاک وایدال(Jacques Vaidal) در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس(UCLA) با یاری مالی از سوی بنیاد ملی علوم و در پی بسته شدن قراردادی با دارپا شروع شد. مقاله منتشر شده وایدال در سال 1973، اولین ظهور عبارت واسط مغز-رایانه در متون علمی است.

در این رابط ها بر اساس قابلیت انعطاف پذیری غشای خارجی مغز، پیغام هایی که از ایمپلنت های کاشته شده ارسال می گردند، پس از سازگاری می توانند مانند ارتباطات طبیعی حسی-حرکتی به وسیله مغز کنترل شوند. لازم به ذکر است که پس از سال ها آزمایش بر روی جانوران، اولین نمونه از این رابط ها برای انسان ها اواسط دهه 1990 میلادی ظهور پیدا کرد.

یک فناوری مانند استنترود در حالت ایده آل به افرادی که می خواهند ایمیل بزنند، پیغامک ارسال نمایند و کارهای دیجیتالی دیگر را که انجام آنها برای دیگران ساده و بدیهی است، انجام دهند، استقلال ارائه می دهد.

یادگیری نحوه استفاده از این فناوری به ماه ها آموزش احتیاج دارد، که در طی آن هم واسط مغز-رایانه و هم شخصی که از آن استفاده می نماید، یاد می گیرند که به طور قابل اعتماد افکار کلیدی را تفسیر و اجرا نمایند.

واسط مغز-رایانه بعلاوه برای تشخیص مسائل مغزی و درمان بیماری هایی از جمله افسردگی به وسیله تحریک عمیق مغز ساخته می شوند. آنها بعلاوه می توانند به کشف اسرار نحوه عملکرد مغز ما یاری نمایند و به دانشمندان این فرصت را می دهند تا به درون سر ما نگاه نمایند و مدارهای عصبی ما را در زمان حال مشاهده نمایند.

مور، عصب شناس دانشگاه براون گفت: پزشکان الگوهای فعالیت نواحی مغز را مطالعه می نمایند و صرع را قبل از رخ دادن تشخیص می دهند اما یک برنامه کاربردی واضح و بالینی در راه است.

صنعت واسط مغز-رایانه سرمایه هایی را از سوی غول های فناوری از جمله ماسک، گیتس، بزوس، تیل و وینود خسلا جذب نموده است. وینود خسلا(Vinod Khosla) میلیاردر تاجر و سرمایه دار کارآفرین هندی-آمریکایی است. در حالی که بیشتر این میلیاردرها در سایر ایده های حوزه بیوتکنولوژی سرمایه گذاری می نمایند، اما این افراد سرشناس در توسعه واسط مغز-رایانه که این هم بخش مهمی از بیوتکنولوژی است نیز حضور گسترده ای دارند.

هیچ استارت آپ فعال در حوزه توسعه واسط مغز-رایانه به صورت عمومی کار خود را شروع ننموده است و بیشتر بودجه های آنها در مقایسه با سرمایه شرکت های بیوتکنولوژی بزرگ تر، میانه بوده است.

مور گفت با این وجود باید ذکر کرد که واسط مغز-رایانه ها نمی توانند طیف کاملی از آنچه مغز ما انجام می دهد را جمع آوری کند. واسط مغز-رایانه ها تقریباً به طور انحصاری بر سیگنال های الکتریکی که در مغز وارد می نمایند متمرکز هستند. اما مولفه های زیادی در نحوه عملکرد مغز ما وجود دارد که به وسیله واسط مغز-رایانه میزان گیری نمی شوند و برای عملکرد مغز و اینکه افکار ما چگونه رفتار ما را ایجاد می نمایند، حیاتی هستند.

در حالی که واسط مغز-رایانه ها می توانند آنچه را که نورون های قرار داده شده در مغز ما انجام می دهند مشاهده، تفسیر و حتی تنظیم نمایند، اما آنها نمی توانند تصویر پیچیده ای از تمام شبکه های سلولی پویا و غیر الکتریکی سر ما که ممکن است بر نحوه پردازش اطلاعات و رفتار ما(همه چیز از آنچه در داخل رگ های خونی ما اتفاق می افتد تا نحوه ارتباط سلول های تخصصی به نام آستروسیت) تاثیر بگذارد را درک نمایند.

مور گفت: بدیهی است که واسط مغز-رایانه بخش بزرگی از پازل است و اضافه نمود: اما به تمام پویایی های بالقوه ای که می توانیم در این سیستم های دیگر در مغز ثبت کنیم فکر کنید.

نگاهی به فعالیت شرکت نورالینک

شرکت نورالینک یک شرکت آمریکایی در زمینه فناوری نورون یا فناوری عصبی ساخته شده به وسیله ایلان ماسک است که تراشه های ارتباط مغز و رایانه قابل کاشت در مغز (BMIs) فراوری می نماید. اصول اولیه نورالینک ثبت پتانسیل های عمل نورون ها در مغز است. این کار با قرار دادن یک الکترود نزدیک به سیناپس دو نورون در مغز و ضبط تکانه الکتریکی آن انجام می گردد. اخیرا شرکت نورالینک که در زمینه نورون های عصبی فعالیت دارد از دستاورد تازه خود رونمایی نموده و خبر از شروع آزمایش های بالینی در انسان ها طی شش ماه آینده داده است. ایلان ماسک در کوشش است تا با استفاده از رابط های مغزی به افراد فلج در کسب توانایی مجدد برای حرکت یاری کند. موسسه ملی بهداشت تشخیص داده که این روش باعث آسیب عصبی نمی گردد و بعلاوه به بیمار آسیبی نمی رساند. نام فنی آن تحریک عمقی مغز(Deep Brain Stimulation) است.

نورالینک روی یک پروژه جاه طلبانه کار می نماید تا به افراد فلج اجازه دهد دوباره حرکت نمایند. این پروژه مراکز حرکتی مغز را که در آن فعالیت سیناپسی متوقف شده است را به وسیله رایانه تحریک می نماید اما لازم به ذکر است اخیرا گروه بزرگی از پزشکان با محکوم کردن فعالیت های شرکت نورالینک مبنی بر آزمایش تراشه در مغز، از سازمان غذا و داروی آمریکا خواستند که کار این شرکت را تایید نکند.

نهاد کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه(PCRM) باور دارد که نورالینک با جراحی هایی به منظور هک کردن و دستکاری داده های کارکنان، مقررات موسوم به روش های خوب آزمایشگاهی(GLP) که کیفیت و یکپارچگی مطالعات آزمایشگاهی غیر بالینی را تضمین می نمایند، نقض نموده است.

یکی از کارمندان سابق شرکت نورالینک به دیلی میل گفت که بعضی از موارد مرگ و میر حیوانات به دست متیو مکدوگال(Matthew McDougall)، جراح مغز و اعصاب انجام شده اند که تقریبا شش برابر میزان ماده سمی غیرمجاز را تزریق کرد و به مرگ یک میمون منجر شد.

رایان مرکلی(Ryan Merkley)، مدیر حمایت از تحقیقات کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه، به دیلی میل گفت: مکدوگال که جراح مغز و اعصاب مرکز درمانی ساتر هلث(Sutter Health) در سانفرانسیسکو است، در چندین مورد از این پروتکل پیروی نکرد.

ماسک در اوایل ماه جاری میلادی اظهار داشت که نورالینک، بیشتر اسناد خود را به سازمان غذا و داروی آمریکا فرستاده است و انتظار دارد که آزمایش های انسانی را طی شش ماه آینده شروع کند.

مرکلی گفت: گزارش های افشاگرانه ای در خصوص حیواناتی وجود دارند که دستگاه هایی با میزان اشتباه، در مکان های نادرستی از مغز آنها کاشته شده اند. گزارش ها حاکی از این هستند که در صورت کاهش سرعت شرکت ممکن بود همه این مسائل برطرف شوند اما فشارهایی برای حرکت سریع وجود داشت و آنها از پروتکل منحرف شدند.

این گزارش ها باعث شده اند که وزارت کشاورزی آمریکا(USDA)، آنالیز هایی را در خصوص نورالینک به علت نقض رفاه حیوانات شروع کند. کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه امیدوار است که سازمان غذا و داروی آمریکا نیز از این روند پیروی کند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2320

به "میلیاردرهای دنیای فناوری روی چه چیزی سرمایه گذاری نموده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیاردرهای دنیای فناوری روی چه چیزی سرمایه گذاری نموده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید