مردم با اطمینان خاطر در ماه رمضان خون اهدا کنند

به گزارش وبلاگ واحدی، تهران (پانا) - مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت استقبال برای اهدای خون در ماه مبارک رمضان خوب است، اما نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است، شهروندان توجه داشته باشند روزه داری با اهدای خون منافاتی ندارد و اهدا کنندگان با اطمینان از رعایت پروتکل های بهداشتی خون اهدا کنند.

مردم با اطمینان خاطر در ماه رمضان خون اهدا کنند

به گزارش ایرنا، محمدرضا مهدی زاده گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد شیوع موج چهارم کرونا هستیم و در ایام ماه مبارک رمضان هم قرار داریم و این عوامل موجب کاهش میزان استقبال برای اهدا خون می شوند، اما با این وجود میزان اهدای خون نسبت به سال گذشته خوب و درحد قابل قبول است و جوابگوی نیاز مراکز درمانی است.

وی ادامه داد: اگرچه شرایط اهدای خون در استان تهران خوب و قابل قبول است، اما شرایط شکننده است، چرا که نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است و از سویی عمر برخی از فرآورد های خون مانند پلاکت سه روز است و بیماران نیازمند به خون و فرآروده های آن هستند، بنابراین اهدا کننندگان خون به تدریج و همیشگی برای اهدا خون اقدام کنند.

اهداکنندگان خون در تهران در ساعات شبانه جریمه نمی شوند

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: در ماه مبارک رمضان تقاضا و استقبال برای اهدای خون بیشتر بعد از افطار انجام می شود و ازسویی هم در ساعات بعد از افطار منع تردد شبانه در حال اجرا است، باهماهنگی اجرا شده اهدا کنندگان خون می توانند با اطمینان خاطر خون اهدا کنند و جریمه هم نمی شوند.

وی تاکید کرد: در پی تشدید قوانین تردد به خاطر بروز موج چهارم کرونا ماه رمضان در شرایطی متفاوت آغاز شد که تداخل منع تردد شبانه برای اهدای خون محدودیت ایجاد می کند، با هماهنگی های اجرا شده اهدا کنندگان خون می توانند در ماه مبارک رمضان ساعات بعد از افطار حتی تا 12 شب برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

مهدی زاده اظهار داشت: با تدابیر در نظر گرفته شده و هماهنگی اجرا شده با وزارت کشور و پلیس، اهدا کنندگانی که برای اهدای خون در ساعات شبانه مراجعه می کنند با ارسال شماره وسیله نقلیه آنها به پلیس، دیگر جریمه نخواهند شد و بنابراین با اطمینان خاطر برای اهدای خون می توانند اقدام کنند.

چهار مرکز اهدای خون در تهران در شب های ماه مبارک رمضان پذیرای اهدا کنندگان خون است

وی خاطر نشان کرد: همچنین برخی از اهدا کنندگان خون هم که تمایل دارند در مناسبت هایی مانند شب های قدر خون اهدا کنند توجه داشته باشند که به توجه به تصمیمات ستاد مقابله با کرونا منع تردد شبانه در شب های قدر اجرا نخواهد شدو اهدا کنندگان می توانند برای اهدا خون در این شب ها اقدام کنند.

مدیر کل انتقال خون استان تهران گفت: طی ماه مبارک رمضان مرکز وصال واقع در خیابان وصال شیرازی از 8صبح تا ساعت 24 و مراکز ستاری (منطقه 5، بزرگراه ستاری، بالاتر از مجتمع کوروش، نبش بلوار خلیل آبادی) و تهرانپارس (منطقه 4 تهرانپارس، ضلع غربی پارک پلیس، انتهای خیابان سیزدهم شرقی) و شهرری (بزرگراه شهید آوینی - خیابان شهید کریمی شیرازی، روبروی فرشگاه شهروند) از ساعت 8صبح تا ساعت 23و 30 دقیقه پذیرای داوطلبان و اهدا کننده خون هستند.

وی ادامه داد: در روزهای تعطیل هم مرکز انتقال خون وصال از ساعت 8 تا 24 و سه مرکز اهدا خون نامبرده شده دیگر هم از ساعت 9 تا 16 فعال خواهند بود.

مهدی زاده تاکید کرد: ماه مبارک رمضان را در سال جاری در شرایطی متفاوت و حساس برای بیماران نیازمند به خون پشت سر می گذاریم، کلیه اهداکنندگان را به شرکت در این ضیافت و نجات جان انسان ها بر سرسفره ماه مبارک رمضان دعوت می کنیم تا با مراجعه به مراکز اهدای خون با اهدای خون در طرح ضیافت نجات مشارکت کنند، زیرا در ماهی که از هزار ماه برتر است نجات جان یک انسان که خداوند آن را برابر با نجات جان تمام انسان ها می داند از بالا ترین حسنات است.

وی اظهار داشت: اهداکنندگان خون می توانند برای جلوگیری از اتلاف وقت با اخذ نوبت اینترنتی از طریق پرتال www.ibto.ir با اهدای خون به یاری بیماران بشتابند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: با توجه به اینکه درماه مبارک رمضان قرار داریم به اطلاع مردم نوع دوست و شهروندان تهرانی می رسانم که اهدای خون در ایام ماه مبارک رمضان هیچ منافاتی با روزه داری ندارد و اهدا کنندگان خون می توانند در زمان روزه داری هم اگر سحری و غذای مناسبی در زمان سحر میل کرده باشند در همان ساعات اولیه صبح برای اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه کنند و هیچ مسئله ای در زمینه اهدای خون وجود ندارد.

وی ادامه داد: همچنین اهدا کنندگان خون می توانند بعد از افطار کردن و خوردن افطاری مختصر برای اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

مهدی زاده تاکید کرد: از مردم نوعدوست تهران می خواهیم با توجه به اینکه در ایام ماه مبارک رمضان طبق روال هر ساله مقداری از استقبال برای اهدای خون کاسته می شود به فکر بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن باشند و مانند همیشه یاری گر سازمان انتقال خون باشند.

وی گفت: نیاز به خون همیشگی است و با توجه به اینکه عمر مفید پلاکت فقط سه روز است و در صورتی که بیماران نیازمند به خون مانند تالاسمی ها، هموفیلی ها و بیماران سرطانی همیشه نیاز به خون دارند و علاوه بر این که افرادی هم نیاز به اعمال جراحی دارند و مصدومان سوانح رانندگی نیز از مصرف کنندگان خون محسوب می شوند، بنابراین نیاز است که اهداکنندگان خون مانند همیشه یاری گر سازمان انتقال خون و نجات دهنده جان بیماران نیازمند به خون باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1764

به "مردم با اطمینان خاطر در ماه رمضان خون اهدا کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم با اطمینان خاطر در ماه رمضان خون اهدا کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید