مواد غذایی، با ارزش غذایی مناسب برای مدارس

به گزارش وبلاگ واحدی، مقادیر قند و سدیم منجر به آغاز چرخه بسیار ناسالم در سیستم فرد می شوند. لحظه ای که فرد تنقلات مصرف می کند، انفجار قندی در بدن وی رخ می دهد و در بدن وی انفجار انرژی رخ می دهد و او را بیش فعال می کند.

مواد غذایی، با ارزش غذایی مناسب برای مدارس

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

آیا مواد غذایی به درد نخور باید در مدارس مجاز باشند؟ اجازه دهید در مطالب زیر اشاره ای به این مورد داشته باشیم. این نوشته به شما ایده مختصری از جوانب مثبت و منفی مربوط به این موضوع را ارائه می دهد که به شما کمک می کند در این مورد بیاندیشید.

فست فودها، نوشیدنی های بدون ارزش غذایی... مواد غذایی فراوری شده. همه این مواد غذایی در زندگی ما اقامت دائمی دارند. این غذاها خوشمزه، بدون زحمت و در هر زمانی در دسترس هستند. جای تعجب نیست که خیلی محبوب هستند. در حالی که غذاهای ناسالم در همه جا در جامعه حضور دارند، با این وجود آیا باید در مدارس مجاز باشند یا جلوی آن ها گرفته شود؟ چرا این سوال مطرح می شود؟ در این مقاله این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم. درست همانطور که هر موضوعی دارای مزایا و معایب است، این مسئله هم جوانب مخصوص خود را دارد که بحث کردن و پرداختن به جزئیات آن مهم است.

جوانب مثبت

با توجه به اینکه این نوع غذاها در میان توده مردم جذابیت زیادی به دست آورده است، بنابراین باید مزایای متعددی هم داشته باشد. اینکه چگونه این مزایا باعث می شوند که در مدارس مجاز باشند را بررسی کرده و روی آن تمرکز خواهیم کرد.

سریع و آسان

یکی از مزایای مجاز بودن این مواد غذایی این است که اگر در یک روز خاص دانش آموز به همراه خود غذا نداشته باشد مجبور نیست که گرسنه بماند و به راحتی می تواند با این مواد غذایی گرسنگی خود را برطرف نماید. در کنار آن، از غذاهایی است که خوردن آن آسان است و در راه هم می توان مصرف کرد. بنابراین در زمان هم صرفه جویی می شود. بیشتر این غذاها هم بسیار ارزان هستند بنابراین خرید آن اقتصادی به نظر می رسد.

تغییر در روال

میل کردن مواد غذایی کم ارزش به نام تغییر در روال روزمره به جای اینکه بخشی از رژیم غذایی یک فرد باشد در نظر گرفته می شود. اگر این رویکرد مورد استفاده قرار گیرد و یکبار مورد استفاده قرار گیرد تاثیر عمده ای بر سلامت فرد نخواهد داشت. مشکل زمانی ایجاد می شود که به صورت منظم مصرف شود.

پخت و پز سالم

برخی غذاهای کم ارزش و فراوری شده وجود دارند که به وسیله روغن و مواد اولیه ناسالم مانند نمک اضافی به منظور ماندگاری بیشتر تهیه می شوند که عمدتا ناسالم هستند. به جای آن، اگر غذاهایی مانند چیپس سیب زمینی و آب میوه ها در سلف مدارس در دسترس قرار بگیرند، نیازی نخواهد بود تا نگران وابستگی به گزینه های خارج از مدارس باشیم. بنابراین طعم و مزه غذاهای کم ارزش را می توان بدون وابستگی به گزینه های خارج از مدرسه تجربه کرد.

مضرات

در حالی که جوانب مثبت عمدتا بر راحتی، مصرف آسان و مزه خوشمزه تمرکز کرده است، اثرات منفی متعددی وجود دارند که در زیر لیست شده اند. اجازه دهید در این بخش جزئیات بیشتری را بررسی کنیم.

عناصر ناسالم

غذاهای ناسالم با نمک، سدیم و قند پر می شوند، بنابراین طول عمر بیشتری می توانند داشته باشند. همه این مواد اولیه برای سلامت انسان بسیار مضر هستند چون نمی توانند در بدن تجزیه شوند و بنابراین در بدن رسوب می کنند. علاوه بر این، آن ها از جذب مواد معدنی مهم و مواد مغذی جلوگیری می کنند و به طور مستقیم بر عملکرد سیستم ایمنی بدن و متابولیسم بدن تاثیر می گذارند.

چاقی

یکی از اثرات اصلی غذاهای فست فود این است که به چاقی منجر می شوند. با کاهش فعالیت بدنی در این روزها و در این سن، این تنقلات ناسالم حتی بیشتر باعث مشکل می شوند. آن ها اجازه نمی دهند که غذا تجزیه شود و بنابراین منجر به ایجاد لایه رسوبی چربی در بدن می شوند. علاوه بر این، غذاهای فست فود معمولا از کربوهیدرات، نمک و قند به میزان فراوان استفاده می کنند و مهمتر از همه از فیبر رژیمی یا سایر مواد مغذی ضروری برخوردار نیستند. همه این عوامل باعث چاقی بیشتر می شوند.

سایر مسائل بهداشتی

همراه با افزایش وزن، چندین مشکل سلامتی دیگر وجود دارند که آغاز به رشد می کنند زیرا هیچ ماده مغذی در این غذاها وجود ندارند یا بسیار کم وجود دارند. علاوه بر ذخیره سازی سلول های چربی در بدن، این غذاها همچنین میزان متابولیسم را تغییر می دهند و به همین دلیل مسائل فراوانی را به بار می آورند. به غیر از این، غذاهای فراوری شده و کم ارزش باعث تغییر در عملکرد هورمون های بدن می شوند که این امر منجر به عدم تعادل هورمونی و وابستگی به این مواد غذایی می شوند. با مصرف ثابت و منظم، این غذاها همچنین منجر به مقاومت به انسولین در فرد (که در نهایت منجر به هیپرگلیسمی و دیابت نوع 2 می شود)، مسائل قلبی مانند فشار خون بالا/ف مسائل کبدی و کلیوی و ضعف سیستم ایمنی می شوند.

تاثیر بر عملکرد

مقادیر قند و سدیم منجر به آغاز چرخه بسیار ناسالم در سیستم فرد می شوند. لحظه ای که فرد تنقلات مصرف می کند، انفجار قندی در بدن وی رخ می دهد و در بدن وی انفجار انرژی رخ می دهد و او را بیش فعال می کند. همانطور که اثرات این تنقلات از بین می فرایند فرد تنبل می شود و آگاهی وی هم کاهش می یابد. این امر تا زمانی که فرد همان تنقلات را مصرف می کند ادامه می یابد. بنابراین وی به تنقلات جهت افزایش انرژی وابستگی پیدا می کند. این امر نه تنها منجر به وابستگی به تنقلات می شود، بلکه عدم دسترسی به همین عوامل باعث کاهش سطح انرژی، عدم تمرکز و بی حالی می شود. همه این ها بر عملکرد دانش آموز تاثیر مستقیم می گذارند.

همچنین استدلال می شود که دانش آموزان جوانتر در مدارس ممکن است اثرات مصرف مواد غذایی کم ارزش به میزان زیاد را ندانند و ممکن است به دلیل دسترسی آسان پرخوری کنند. بنابراین آغاز این امر تهدیدی برای بدن محسوب می شود.

این ها برخی از استدلال های مهم بودند که به نام بخش مهمی از موضوع مواد غذایی کم ارزش در مدارس مورد بحث قرار گرفتند. بر اساس هر دو جانب، هر شخص می تواند نتیجه گیری مخصوص خود را در این باره داشته باشد که آیا مواد غذایی کم ارزش باید در مدارس آزاد باشند یا خیر. اما بیشتر از آن، آگاه ساختن بچه ها در مورد غذاهای سالم و متعادل و آگاه ساختن آن ها از معایب مصرف دوزهای بالای غذاهای کم ارزش اهمیت بالایی دارد. هنگامی که بچه ها تحصیل می کنند، انتخاب های سالم تری برای خود ایجاد می کنند و به دلیل اینکه در محیط مدرسه در دسترس هستند به تهیه آن ها ازخارج از مدارس وسوسه نمی شوند.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1970

به "مواد غذایی، با ارزش غذایی مناسب برای مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی، با ارزش غذایی مناسب برای مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید