نکاتی درباره پیاز

به گزارش وبلاگ واحدی، پیاز یکی از رایج ترین سبزیجات و یکی از قدیمی ترین موادغذایی شناخته شده برای بشر است. در ادامه با این گیاه شگفت انگیز بیشتر آشنا می شوید.

نکاتی درباره پیاز

پیاز برای سگ ها بد است

پیاز تقریبا در همه وعده های غذایی ما وجود دارد، اما برای سگ ها واقعی سمی است. پیاز حاوی یک ماده سمی به نام آلیل پروپیل دی سولفید (allyl propyl disulfide) است که باعث تجزیه سلول های قرمز خون در سگ ها و در پی آن کم خونی هلموتیک خودایمنی ثانویه می گردد که در نهایت می تواند منجر به مرگ سگ ها گردد.

باید بدانید که پیاز سرخ شده، پخته و آب پز هم حاوی این سم کشنده هستند. البته معمولا اندازه زیادی از پیاز برای سگ کشنده است، اما برای توله های آن هر اندازه از این ماده می تواند مشکل آفرین باشد. بعضی افراد معتقدند که سگ ها با خوردن پیاز می توانند از فواید آن استفاده نمایند، اما صدمات ناشی از این سموم کشنده به مراتب بیشتر از فواید احتمالی است.

زمانی از پیاز به عنوان پول استفاده می شدپیاز تاریخچه طولانی دارد که نشان می دهد طی این سال ها کاربرد های مختلفی داشته است. در قرون وسطی، پیاز برای اروپاییان آن قدر غذای مهمی بود که از آن به عنوان پول استفاده می کردند. آن ها از پیاز برای پرداخت هزینه های اساسی خود مثل اجاره خانه استفاده می کردند و حتی پیاز را هدیه می دادند.

امروزه پیاز هدیه مناسبی برای عروسی به نظر نمی رسد، اما در آن دوران حتی به عنوان هدیه عروسی هم پیاز می دادند. صرب ها تا اواسط قرن هجدهم هنوز از پیاز به عنوان نوعی ارز قابل قبول استفاده می کردند.

پیاز برای سلامت مو فوق العاده استهمه ما آرزو داریم مو های بلند و زیبا داشته باشیم، اما شاید فقط چند پیاز با تجربه چنین آرزویی در واقعیت، فاصله داشته باشیم! پیاز کاربرد های زیادی دارد، اما کاربرد های آن محدود به آشپزخانه نمی گردد.

آب پیاز برای داشتن مو های سالم و زیبا فوق العاده است و به درمان نازکی مو، ریزش مو، خارش، خشکی و شوره سر یاری می نماید. پیاز سرشار از ترکیبات حاوی گوگرد است که باعث تقویت مو می گردد. این ترکیبات تشکیل کراتین مو که باعث رشد مو می گردد را تسهیل می نمایند. بعلاوه پیاز به درمان بیماری هایی مثل ریزش سکه ای مو یاری می نماید.

برای تهیه آب پیاز، پوستش را کَنده و آن را خرد کنید. با فشار دادن پیاز ها یا استفاده از آبمیوه گیری عصاره آن را خارج کنید. آب پیاز را روی پوست سر خشک بمالید تا معجزه آن را روی مو ببینید.

پیاز به مبارزه با پوکی استخوان یاری می نمایدپوکی استخوان یک بیماری است که در آن تراکم و کیفیت استخوان ها کاهش می یابد. استخوان ها متخلخل تر و شنماینده می شوند و خطر شکستگی بیشتر می گردد. پیاز یک اَبَرخوراکی برای استخوان هاست که به پیشگیری از پوکی استخوان یاری می نماید. ترکیبات گوگردی پیاز به پیشگیری از آسیب به کلاژن استخوان ها و شریان ها یاری می نماید.

محققان دانشگاه برن در سوئیس ترکیبی را در پیاز شناسایی کردند که مانع از بین رفتن استخوان می گردد. این ترکیب، پپتیدی به نام GPCS است. استفاده این ترکیب در موش ها به طرز قابل توجهی مانع از بین رفتن موادمعدنی استخوان ها شد. این تحقیق نشان می دهد که خوردن پیاز به مبارزه با پوکی استخوان یاری می نماید.

زمانی پیاز را می پرستیدنددر مصر باستان، پیاز نه تنها نقش مهمی در غذا ها داشت، بلکه سمبل پرستش بود. مصریان باستان پیاز را می پرستیدند و اعتقاد داشتند که حلقه های مدور و شکل کروی پیاز نماد زندگی ابدی است. می گویند کارگرانی که اهرام مصر را ساختند هم پیاز می خوردند. هم چنین نقاشی هایی از پیاز در دیوارهای داخلی اهرام و مقبره های مختلف یافت شده است.

این گیاه نماد ابدیت برای مصریان بود، به همین علت اغلب همراه با فرعون ها پیاز هم دفن می کردند. پیاز اغلب در ناحیه لگن، قفسه سینه، در مقابل گوش ها و چشم های مومیایی یافت می شد. پیاز را به کف پا می چسباندند و پیاز سبز شده را روی سینه قرار می دادند. حتی داخل کاسه چشمان فرعون رامسس چهارم هم هنگام دفن پیاز قرار دادند.

از پیاز برای تمیز کردن اشیای فلزی استفاده می کردنداگر می خواهید ظروف نقره یا سایر ظروف فلزی خانه خود را تمیز کنید، پیاز به شما یاری می نماید. پیاز در زدودن زنگ زدگی از فلزات نازکی مثل ظروف نقره یا چاقو بسیار موثر است. با چند ساعت قرار دادن پیاز روی آن ها، به راحتی می توانید زنگ زدگی را از روی فلزات پاک کنید.

پیاز زخم را درمان و گردش خون را تقویت می نمایدعوامل و بیماری های زیادی باعث تضعیف گردش خون می گردد. معمولا از دارو ها برای یاری به درمان ضعف گردش خون استفاده می گردد، اما خوردن بعضی موادغذایی هم می تواند به بهبود گردش خون یاری می نماید، پیاز یکی از این موادغذایی است که با گشاد کردن رگ ها و شریان ها به گردش خون یاری می نمایند. تحقیق 30روزه روی مردان ثابت کرد که عصاره پیاز بعد از غذا جریان خون را بهبود می بخشد.

پیاز نه تنها به جریان خون یاری می نماید، بلکه ثابت شده با زخم های جزئی هم مبارزه می نماید. پیاز درمان طبیعی برای بریدگی و خراش های جزئی است. نصف پیاز را در مخلوط کن خرد کنید و 20 دقیقه روی زخم بگذارید. تا سه بار در روز می توانید این کار را کنید. از آب پیاز در جنگ داخلی برای درمان زخم گلوله استفاده می شد. حتی یک بار ژنرال گرانت برای وزارت جنگ در واشنگتن نامه نوشت: من سربازهایم را بدون پیاز حرکت نخواهم داد.

پیاز ورقه شده سمی نیستافراد زیادی فکر می نمایند که پیاز خام برش خورده باکتری جذب می نماید، بنابراین پیاز به جای مانده بسیار سمی است. با این فرض، خردکردن پیاز و پختن آن در روز بعد خطرناک است. اما این کاملا غلط است. به گزارش جامعه ملی پیاز (بله، وجود دارد) پیازی که به درستی نگهداری گردد، سمی نمی گردد.

پیاز خردشده را در ظرف دربسته می توان تا یک هفته درون یخچال نگه داشت. ترکیب شیمیایی پیاز از رشد باکتری ها حمایت نمی نماید، چون pH پایین و پروتئین کم آن، محیط مناسبی برای رشد ویروس ها و باکتری ها نیست.

پیاز سختی زمستان را پیش بینی می نمایددوست دارید آب و هوا را پیش بینی کنید؟ برای پیش بینی زمستان فقط به چند پیاز احتیاج دارید. در گذشته مردم فکر می کردند که پوست پیاز سختی زمستان را پیش بینی می نماید. پوست ضخیم نشان از یک زمستان سخت داشت و پوست نازک نشان از یک زمستان متعادل تر. البته این روش فقط با پیاز های محلی جواب می دهد، چون پیاز هایی که از فروشگاه می خریم ممکن است جای دیگری کاشته شده باشند.

پیاز اشک شما را درمی آوردما به خاطر مرگ، جدایی، خشونت و حتی شادترین خاطراتمان گریه می کنیم، اما پیاز هم می تواند اشکمان را درآورد. چون یک واکنش در پیاز ماده شیمیایی در هوا آزاد می نماید که چشم ها را تحریک می نماید. این ماده شیمیایی آنزیم سنتاز نامیده می گردد. پوست کندن پیاز باعث اشک ریختن نمی گردد، اما اگر آن را خرد کنید، اشکتان را درمی آورد.

چند روش برای محافظت از خود در برابر این حمله اشک آور وجود دارد. از یک چاقوی تیز بهره ببرید که سریع و دقیق می برد. بعلاوه می توانید پیاز را پوست کنده و در آب خیس کنید تا بعضی ترکیبات شیمیایی آن را از بین ببرید، اما اندازهی از طعم آن هم از بین می رود.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1981

به "نکاتی درباره پیاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره پیاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید