موزه ملی عمان، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ این کشور، عکس

به گزارش وبلاگ واحدی، شاید برای گردشگران عجیب باشد که چطور مردم عمان هنوز هم به آداب و رسوم و فرهنگ های سنتی شان پایبند هستند؟ برای پیدا کردن پاسخ این سؤال، بهتر است سری به موزه ملی عمان (The National Museum) در عمان بزنید که در مرکز شهر مسقط قرار گرفته تا متوجه شوید چگونه این کشور توانسته در طول تاریخ، سنت هایش را حفظ کند.

موزه ملی عمان، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ این کشور، عکس

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

در این موزه، بیشتر بر روی کیفیت تمرکز شده و از تجهیزاتی مثل صفحه های عظیم نمایش استفاده نموده اند تا علاوه بر آموزش دادن مردم عمان، تمام دنیا را درباره تاریخ و فرهنگ کشورشان مطلع نمایند؛ زیرا معتقدند که کشورشان تاریخی غنی دارد و این وظیفه آن ها است تا این تمدن را به نسل های بعدی و فرزندانشان انتقال دهند.

سلطان کشور عمان یعنی سلطان قابوس، برای تاریخ و میراث فرهنگی این کشور اهمیت زیادی قائل می گردد و تأسیس موزه ملی، یکی از عظیم ترین دستاوردهای او در این زمینه به حساب می آید. در واقع دستور ساخت این موزه در سال 2013 داده شد و در سال 2016 از آن رونمایی کردند.

بازدید از آن برای افراد معلول، بچه ها و دانشجویانی که نهایتاً 25 سال دارند، رایگان می باشد. البته مورد آخر، همیشگی نیست و بهتر است خودتان قبل از مراجعه آن را دوباره چک کنید.

ساختمان موزه ملی در مجموع، 13,700 متر مربع وسعت دارد که 4,000 متر مربع آن به سالن های نمایش اختصاص داده شده است.

تعداد این سالن ها به 14 مورد می رسد و نمایشگاه های مختلفی از جمله گالری افلاج (Aflāj Gallery)، سرزمین و مردم (The Land and the People Gallery)، عمان و دنیا (Oman and the World Gallery)، شکوه و جلال اسلام (Splendours of Islam Gallery)، تاریخ دریایی (Maritime History Gallery)، زره و سلاح (Arms and Armour Gallery) و گالری رنسانس (Renaissance Gallery) را دربر می گیرد. علاوه بر آن، ناحیه ای 376 متر مربعی نیز به گالری نمایشگاه های موقتی در این موزه اختصاص دارد.

اولین مرکز آموزشی کاملاً مجهز کشور عمان نیز در موزه ملی قرار گرفته که مکان مناسبی برای تعلیم افراد در تمام سنین، به خصوص بچه ها و دانش آموزان می باشد.

تجهیزات مربوط به نگهداری و مرمت آن هم مطابق استانداردهای انجمن موزه های بین المللی طراحی شده اند. همچنین گالری کالکشنز (Collections Gallery) موزه ملی، این امکان را برای بازدیدنمایندگان به وجود می آورد تا مراحل مختلفی که آثار تاریخی از آن ها عبور می نمایند، از فهرست سازی، سنددار کردن و آنالیز های اولیه گرفته تا زمانی که می خواهند وارد بخش مرمت و نگهداری شوند را از نزدیک مشاهده نمایند.

علاوه بر آن، خدماتی برای افراد با نیازهای خاص هم در نظر گرفته شده است. برای مثال، افرادی که از لحاظ بینایی مشکل دارند، می توانند از خط بریل که به عربی نوشته شده بهره ببرند و با برخی از آثار این موزه، تماس مستقیم داشته باشند تا جزئیات آن ها را بهتر متوجه شوند.

عمان، موزه های جالب دیگری هم دارد؛ اما فرق این موزه با موزه های معروف دیگر آن در این است که متنوع تر، مدرن تر و باشکوه تر می باشد و تعداد بیشتری از وسایل تاریخی عمان یا هر چیزی که به نحوی با این کشور در ارتباط است را شامل می گردد.

بیش از 7000 وسیله در این موزه وجود دارد که از قایق های تاریخی و لباس گرفته تا لوازم خانه و آثار هنری مدرن را دربر می گیرد. برای بچه ها نیز بازی های آموزشی تدارک دیده اند تا علاوه بر جنبه تفریحی آن، به طور غیرمستقیم درمورد تاریخ کشور اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.

بین سال های 2010 تا 2014، این موزه از 30 متخصص و محقق داخل و خارج از کشور دعوت کرد تا به همراهی 21 باستان شناس، آثاری که قرار است به نمایش دربیایند را آماده نمایند.

همچنین این موزه، قرار است تحقیقاتش را بر روی وبسایت قرار بدهد تا محققان و دانش پژوهان بتوانند از آن یاری بگیرند. موزه ملی، فاصله چندانی تا کاخ العالم ندارد و می توانید از هر دوی آن ها در یک روز دیدن کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1018

به "موزه ملی عمان، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ این کشور، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ملی عمان، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ این کشور، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید