هشدار دامپزشکی درباره احتمال شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در کرمان

به گزارش وبلاگ واحدی، مدیرکل دامپزشکی کرمان درباره احتمال شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در کرمان هشدار داد و بر تشدید اقدامات پیشگیرانه برای کنترل آن تاکید نمود.

هشدار دامپزشکی درباره احتمال شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در کرمان

حسین رشیدی با اشاره به احتمال بروز و شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در استان کرمان گفت: رعایت حداکثری شرایط بهداشتی و قرنطینه ای با توجه به فصل زمستان و مهاجرت پرندگان وحشی برای کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان ضروری است.

او اضافه کرد: از جمله این تدابیر رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه ای است که خطرات شیوع و انتشار بیماری را کاهش می دهد و موثر ترین راه در پیشگیری از بروز بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان درمرغداری ها است.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان بیان نمود: 3 محور اساسی در کنترل و پیشگیری از بروز بیماری های طیور، رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ای در مورد کنترل عبور و مرور به محل پرورش طیور، اجرای قوانین بهداشتی از سوی کارگران و پرورش دهندگان واحد های پرورش طیور و حفظ بهداشت اماکن پرورش طیور و محوطه مرتبط با آن است.

او با تاکید بر آموزش مستمر کارگران و پروش دهندگان طیور، اضافه کرد: ضروری است آموزش های اصول امنیت زیستی و رعایت نکات بهداشتی به کارگران و پروش دهندگان طیور صورت پذیرد.

رشیدی از برخورد این اداره کل با موارد زنده فروشی پرندگان در شهرستان ها اطلاع داد و بیان کرد: در صورت خرید پرندگان زینتی از مراکز مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور، ضروری است این پرندگان حداقل به مدت 2 هفته در محل جداگانه نگهداری شوند و در صورت احراز سلامتی، انتقال یابند.

او از شهروندان در خواست کرد: فقط محصولات طیور مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور را خریداری نمایند و از خرید گوشت مرغ، تخم مرغ بدون هویت و یا فاقد مجوز از سازمان دامپزشکی خودداری نمایند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با بیان اینکه مرغداران باید هر گونه بیماری و تلفات در واحد های پرورشی را سریعا به مقامات رسمی دامپزشکی گزارش دهند، توضیح داد: سامانه پیغام کوتاه 3000231512 آماده دریافت گزارش های مرغداران و تمامی دامپزشکان شاغل در این واحد ها است.

خبرنگاران کرمان کرمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2293

به "هشدار دامپزشکی درباره احتمال شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دامپزشکی درباره احتمال شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید