خاتمه 15سال کابوس قصاص

به گزارش وبلاگ واحدی، مردی که 15سال پیش به اتهام قتل دوستش به قصاص محکوم شده بود در یک قدمی چوبه دار بخشیده شد.

خاتمه 15سال کابوس قصاص

به گزارش روزنامه همشهری، مرد زندانی وقتی دوران محکومیتش تمام شد و به خانه اش بازگشت، متوجه شد دوستانش آنجا را پاتوق خود نموده و اجاره خانه را پرداخت ننموده بودند؛ همین انگیزه ای شد تا زندانی آزادشده خشمگین گردد و دست به جنایت بزند. او سال ها است پشت میله های زندان و در یک قدمی چوبه دار بود که با بخشش اولیای دم از قصاص گریخت.

شامگاه بیست و دوم شهریور 85 گزارش یک درگیری در خانه قدیمی، حوالی خیابان استاد معین به پلیس اعلام شد و مأموران برای آنالیز موضوع، راهی محل حادثه شدند. در جریان این درگیری پسر جوانی از ناحیه گردن زخمی شده بود که به بیمارستان انتقال یافت؛ اما ساعتی بعد خبر رسید که او به دلیل شدت جراحت و خونریزی جان باخته است. با مرگ وی پرونده جنایی تشکیل و تحقیقات برای بازداشت عامل این جنایت آغاز شد.

خاتمه 3 سال فرار قاتل

تحقیقات حکایت از این داشت که عامل جنایت پس از درگیری، فراری شده است. هنوز معین نبود که درگیری چطور آغاز شده و به جنایت ختم شده است تا اینکه کارآگاهان به تحقیق از شاهد ماجرا که از دوستان قاتل و مقتول بود پرداختند. وی گفت: قاتل مدتی بود که زندانی شده بود، اما من و مقتول و دوستان دیگرمان به خانه اش رفت وآمد داشتیم. روز حادثه او از زندان آزاد شده و به خانه اش بازگشت. عصبانی بود که چرا خانه اش را پاتوق کردیم. بر سر این موضوع با من، مقتول و افراد دیگر درگیر شد که بعد با چاقو ضربه ای به مقتول که دوستش بود زد و بعد فرار کرد. ما فورا مقتول را به بیمارستان رساندیم، اما زنده نماند.

به دنبال فرار متهم، مأموران ردیابی های خود را برای یافتن مخفیگاه او آغاز کردند، اما هیچ ردی از او به دست نیامد. او سابقه دار و پیش از این 6بار به اتهام سرقت و حمل مواد به زندان رفته بود. نام او در لیست افراد تحت تعقیب بود تا این که بعد از گذشت 3 سال از حادثه، زمانی که متهم به تهران بازگشته و در قهوه خانه ای مشغول به کار شده بود، شناسایی و دستگیر شد. به این ترتیب زندگی مخفیانه او خاتمه یافت و چاره ای جز اقرار به جنایت و بیان حقیقت ندید.

وی گفت: چند سال قبل به دام اعتیاد گرفتار شدم و ناچار بودم گاهی برای تامین مواد دست به سرقت بزنم. آخرین بار هم به جرم سرقت بازداشت شده و روانه زندان شدم. وی ادامه داد: قبل از جنایت، دوران محکومیت ام تمام شد و به خانه ام برگشتم. پیش از این که به زندان بیفتم خانه ای در محله استاد معین اجاره نموده بودم که بعد از آزادی متوجه شدم دوستانم آنجا را پاتوق خود نموده اند و در مدتی که من زندان بودم به آنجا رفت وآمد داشتند و حتی در این مدت اجاره خانه را هم پرداخت ننموده بودند. حتی صاحبخانه ام به سراغم آمد و گفت 4 ماه اجاره عقب افتاده را باید بپردازی. همین مسئله آغاز درگیری من و دوستانم بود. البته قبل از آغاز دعوا از آن ها خواستم کرایه این 4 ماه را بپردازند، اما زیر بار نرفتند.

دوستانم با چوب مرا کتک زدند و من برای دفاع از خودم با چاقوی میوه خوری ضربه ای به یکی از دوستانم زدم. وقتی او خون آلود روی زمین افتاد ترسیدم و فراری شدم. مدتی در شهرستان زندگی مخفیانه ای داشتم و بعد از گذشت 3سال از زمان جنایت به خیال اینکه آب ها از آسیاب افتاده به تهران برگشتم، اما دستگیر شدم.

بازگشت از پای چوبه دار

متهم بعد از مدتی در شعبه 113 دادگاه کیفری محاکمه و با شکایت اولیای دم به قصاص محکوم شد. قضات دادگاه متهم را مجرم شناخته و حکم قصاص او را صادر کرد. حکم مرگ به تایید قضات شعبه 17 دیوان عالی کشور رسید و برای اجرای مقدمات حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد. قاتل مدتی قبل در محوطه زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت، اما اولیای دم در واپسین لحظات دلشان به رحم آمد و حکم قصاص را اجرا نکردند. به این ترتیب مرد اعدامی به زندان بازگشت و کوشش تیم صلح و سازش دادسرای جنایی برای رضایت از اولیای دم آغاز شد.

پایان خانواده مقتول چند روز قبل با حضور در شعبه سوم اجرای احکام، عنوان کردند به دلیل اینکه قاتل در زندان توبه و اظهار پشیمانی نموده از قصاص او گذشت نموده و به خاطر رضای خدا او را می بخشند. به این ترتیب با بخشش قاتل، او از مجازات قصاص رهایی یافت و به زودی از زندان آزاد خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1743

به "خاتمه 15سال کابوس قصاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه 15سال کابوس قصاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید