پروستات شایعترین تومور خوش خیم در مردان

به گزارش وبلاگ واحدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از پروستات به عنوان شایعترین تومور خوش خیم در مردان یاد کرد و گفت: داشتن وزن مناسب، رژیم غذایی مناسب و تحرک بیشتر احتمال بروز این عارضه را کمتر می نماید.

پروستات شایعترین تومور خوش خیم در مردان

به گزارش ایسنا؛ عمادالدین موعودی متخصص اورولوژی و فوق تخصص سرطان دستگاه ادراری گفت: پروستات شایعترین تومور خوش خیم در مردان می باشد که در مردان بالای 40 تا 50 بیشتر دیده می گردد و هر چه سن فرد افزایش می یابد احتمال اینکه به آن مبتلا گردد، بیشتر است.

وی بیان نمود: در بیماری پروستات فرد بتدریج دچارعلائم ادراری مانند باریک شدن ادرار، قطع و وصل شدن جریان ادرار، سوزش، وجود خون در ادرار، عفونت ادراری و تکرر ادرار می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: بزرگی خوش خیم پروستات وضعیتی است که در آن غده پروستات بزرگ شده اما این بزرگی پروستات در اثر سرطان پروستات نیست.

موعودی اظهار کرد: دلیل دقیق پیدایش این بیماری معین نیست اما به عنوان یک فرایند پیری محسوب می گردد که به طور کلی در تمامی ارگان ها بدن، سلول ها دچار مرگ می شوند و بجای آن یکسری سلول های دیگر تکثیر پیدا می نمایند و یک حالت تعادل بین این دو وجود دارد اما در خصوص بزرگی خوش خیم پروستات تکثیر سلول ها نسبت به مرگ سلول ها افزایش پیدا می نماید که منجر به ایجاد این عارضه می گردد.

فوق تخصص سرطان دستگاه ادراری اضافه نمود: بزرگی خوش خیم پروستات مانند بدخیمی پروستات در جوامع غربی در مقایسه با جوامع شرقی شایعتر است که بنظر می رسد بدلیل رژیم غذایی و سبک زندگی بوده است و بطور کلی داشتن وزن مناسب، رژیم غذایی سبزیجات و تحرک بیشتر احتمال بروز این عارضه را کمتر می نماید.

وی گفت: تشخیص این بیماری بر اساس توضیح حال و معاینه و در مواردی استفاده از روش های آزمایشگاهی و تصویر برداری امکان پذیر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: درمان این بیماری در مواردی که علائم خفیف باشد درمان خاصی احتیاج ندارد ولی در مواردیکه علائم شدید ایجاد کند از درمان دارویی استفاده می گردد و زمانیکه درمان دارویی در این بیماری پاسخ ندهد یا عوارضی همانند نارسایی کلیه ، عفونت های مکرر، ادرار خونی مکرر و بندآمدن ادرار اتفاق افتد، به ناچار باید جراحی گردد.

عمادی بیان کرد: جراحی بیماری پروستات با جراحی بدخیمی پروستات تفاوت دارد در جراحی بزرگی خوش خیم پروستات فقط قسمت مرکزی پروستات بصورت عمل باز یا عمل اندوسکوپیک برداشته می گردد که مناسب ترین تکنیک روش اندوسکوپیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2156

به "پروستات شایعترین تومور خوش خیم در مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروستات شایعترین تومور خوش خیم در مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید