پیش بینی فرجام کرونا در ایران

به گزارش وبلاگ واحدی، خبرنگاران/اردبیل معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: لازم است به صورت دستوری شهرهایی با شرایط قرمز و سیاه به صورت کلی تعطیل اعلام گردند.

پیش بینی فرجام کرونا در ایران

فرهاد پورفرضی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر در شرایط بحرانی از نظر شیوع کرونا در سطح استان اردبیل به سر می بریم و در نقطه سوم پیک این اپیدمی در سطح استان هستیم که به مراتب از دو پیک قبلی شدت بیشتری داشته و تعداد مراجعات و بیماران و همچنین فوت شدگان افزایش چشمگیری داشته است.

وی اضافه نمود: با توجه به شرایط اپیدمی و آمار مرتبط با کرونا در سطح استان و کشور، آنچه مسلم است ما هم اکنون به سمت پیک شدیدی از ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در حال پیشروی هستیم.

این اپیدمیولوژیست اردبیلی ادامه داد: همانطور که بارها در رسانه های جمعی و همچنین گزارش رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به استحضار مردم شریف استان رسیده است، یکی از راه های انتقال این ویروس، ارتباط و تعاملات بین مردم در قالب مراودات عادی اجتماعی از جمله دست دادن، روبوسی و تعامل نزدیکتر از فاصله 1.5 متر است است.

9 درصد موارد بستری ناشی از کرونا در اردبیل فوت می نمایند

پورفرضی در پاسخ به این سئوال که تعطیلی کامل شهرهای سیاه و قرمز کرونایی در شرایط فعلی چقدر لازم است، شرح داد: طبیعتا تعطیلی شهرهای سیاه و قرمز از نظر شرایط شیوع کرونا منجر به قطع زنجیره انتقال به واسطه کاهش تعاملات بین مردم شده و شیوع این بیماری را به شدت کاهش خواهد داد. آنچه نتایج مطالعات در سطح استان و کشور تا به امروز نشان داده اند، فرایند شدید صعودی ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری است، به نحوی که بیش از 9 درصد موارد بستری ناشی از کرونا فوت می نمایند.

کمتر از 25 درصد مردم کشور از ماسک استفاده می نمایند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان اینکه متأسفانه مردم بنا به دلایل مختلف از جمله طولانی شدن دوره اپیدمی، وابستگی و عادت به سبک زندگی قبلی و غیره تاب آوری کمتری را در برابر رعایت پروتکل های بهداشتی نشان می دهند و آنچه آمار ما هم اینک نشان می دهد، کمتر از 25 درصد مردم از ماسک استفاده می نمایند و میزان استفاده از مواد ضدعفونی نماینده به مراتب کمتر می باشد.

وی با تصریح بر اینکه استفاده از این وسایل محافظت شخصی هم جای بحث دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد، ادامه داد: برای نمونه در شهر اردبیل شیوع بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در بین زنان بیشتر از مردان است، حال آنکه این نرخ در سطح دنیا برعکس بوده و مردان بیشتر از زنان مبتلا شده اند که یکی از دلایل عمده، تفاوت شرایط اردبیل با سایر نقاط در سبک تعاملات زنان اردبیلی و برگزاری محافل محبت آمیز و هیأت ها و دورهمی ها می تواند باشد که به وفور مشاهده می شود و همین عدم رعایت باعث تشدید شیوع بیماری در سطح جامعه می شود و در راستای کاهش این مهم لازم است به صورت دستوری شهرهایی با شرایط قرمز و سیاه به صورت کلی تعطیل اعلام گردند.

برای مهار کرونا هیچ راه دیگری غیر از تعطیلی و قرنطینه نیست

این دکتری پزشکی اجتماعی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا تجربه ثابت کرده است فقط کشورهایی پیروز شده اند این بیماری را کنترل نمایند و تلفات کمی داشته باشند که به طور کامل کشورهایشان را تعطیل و قرنطینه کرده اند، گفت: مهار این بیماری هیچ راه دیگری غیر از این ندارد، بنابراین تا زمانی که واکسن یا داروی موثری پیدا شود، تنها راه از بین بردن این بیماری تعطیلی و قرنطینه کامل است.

وی ادامه داد: البته پیشنهاد ما به عنوان اعضای کمیته اپیدمیولوژی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی همواره تعطیلی کامل بوده است، ولی به دلیل مسائلی که از نظر اجتماعی و به خصوص از نظر مالی و افزایش بیکاری با این اقدام پیش می آید، تعطیلی کامل هیچگاه ممکن نشده است و یا اگر هم محدودیت هایی تصویب شده است به درستی اجرا نشده است.

بار مالی ناشی از مرگ و میر زودرس و هزینه های نظام سلامت بسیار بالا خواهد رفت

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونای دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اضافه نمود: یکی از دلایلی که ما تلفات بسیار بالایی داریم این است که برای تعطیل کردن مسائل زیادی داریم و نمی توانیم این کار را انجام دهیم. در شرایط فعلی هم برای مبارزه با این بیماری بار مالی بسکمک به کشور تحمیل شده است، از طرفی تعطیلی کامل مشاغل هم بار مالی زیاد را به بار می آورد.

وی ادامه داد: هم اکنون محققین ما در حال محاسبه بار مالی ناشی از این بیماری در مراکز تحقیقات وابسته به دانشگاه هستند و نتایج اولیه نشان داد که در سه سطح مردم، وزارت بهداشت و دانشگاه های تابعه و همچنین سطح کلان مالی، کرونا آسیب های مالی زیادی را به بار آورده است، ولی باید توجه کرد تا وقتی این بیماری در سطح کشور در حال توسعه است، بار مالی ناشی از مرگ و میر زودرس و هزینه های نظام سلامت هم بسیار بالا خواهد رفت و این هزینه ها شامل هزینه های مادی و هزینه های انسانی از جمله استهلاک نیروی درمان خواهد بود.

سرانجام قرنطینه کامل از درب منزل و رساندن نیازها به مردم است

پورفرضی گفت: این کار از طریق سطوح گوناگون فاصله گذاری اجتماعی صورت گرفت، مانند تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، مسابقات ورزشی، سینماها، تجمعات دینی و غیره؛ این پایین ترین سطح از فاصله گذاری است. در سطح بالاتر تعطیلی فروشگاه ها و حمل و نقل بین شهری و درون شهری و سپس تعطیلی تمام مراکز اداری و تولیدی به جز موارد بسیار ضروری و سرانجام قرنطینه کامل از درب منزل و رساندن نیازها به مردم است.

وی گفت: با توسعه این سطوح، از شدت انتقال ویروس به همان نسبت کاسته خواهد شد و پس از مدتی می توان تمام مبتلایان را شناسایی و از دیگران جدا کرد و مبتلایان را در قرنطینه درمانی قرار داد و دیگران به زندگی عادی خود مشغول شوند. البته سیاست در اینجا تمام نخواهد شد، پس از این مرحله نیز باید تا تولید واکسن و داروی موثر، ملاحظات بهداشتی و نظارتی را در حدبیشتر آن رعایت کرد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به وظیفه مردم و دولت در این روزهای سخت کرونایی، گفت: آنچه یک اصل انکارناپذیر است این است که باید سرعت انتشار ویروس در سطح جوامع کم شود تا ضمن امکان شرایط پیگیری و درمان بهتر بیماران حاضر، امکان پیشگیری و حفظ سلامت آحاد مردم نیز به نحو مناسبی مهیا شود.

وی ادامه داد: طبیعتا زمانیکه بحرانی در جامعه ای رخ می دهد علاوه بر وظایف محول شده در قالب قانون به سازمان های دولتی و خود دولت، لازم است مردم نیز به صورت فعال در مقابله با بحران حضور داشته باشند. همواره کشور در شرایط بحرانی با اتکا به مردم توانسته جهت پیشرفت خود را هموار کند.

پورفرضی شرح داد: یکی از وظایف مردم در این زمینه همکاری با سازمان های مسئول از جمله دانشگاه علوم پزشکی از طریق کاهش بار بیمار تحمیل شده به نظام سلامت است و این مهم دست یافتنی نیست مگر اینکه مردم به صورت تمام کمال پروتکل های بهداشتی که در طی 9 ماه گذشته به صورت موکد در رسانه های مختلف اعلام می شود را رعایت نمایند.

مردم در یک تعطیلات از سفر خود نگذشته و در تجمعات خانوادگی و محبت آمیز خود همواره حضور فعال دارند

وی اذعان کرد: متأسفانه بیشتر مردم این وظیفه را صرفا محول به وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی می دانند، فارغ از توجه به اینکه وزارت بهداشت و دانشگاه ها نیز ظرفیتی دارند و اگر آن ظرفیت تکمیل شود ضرر اصلی متوجه خود مردم است. مردم که در یک تعطیلات از سفر خود نگذشته و در تجمعات خانوادگی و محبت آمیز خود همواره حضور فعال داشته و با آسودگی در سطح شهر تردد می نمایند، بایستی متوجه این امر باشند که هر کدام از این فعالیت های خطرناک خود عاملی در توزیع بیشتر بیماری است و فشار بیشتر به نظام سلامت.

این اپیدمیولوژیست اردبیلی گفت: سازمان های دولتی از جمله آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، شهرداری و فرمانداری و به نوعی تمام دستگاه های مرتبط بایستی ضمن انجام وظایف ذاتی خود تلاش نمایند در راستای ارائه خدمات بهتر و کنترل اجتماعی از نظر تشدید شیوع بیماری به نظام سلامت کمک نمایند.

ظرفیت تخت های بیمارستانی جهت پذیرش بیماران کرونا در حال تکمیل شدن است

وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تخت های بیمارستانی جهت پذیرش بیماران کرونا در حال تکمیل شدن است و اگر فرایند به همین شکل ادامه یابد در آینده ای بسیار نزدیک دیگر امکان خدمت رسانی به افراد تازه مبتلا شده و شاید افراد محتاج تخت های ویژه را نخواهیم داشت و طبیعتا نتیجه این افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری در سطح استان خواهد بود.

این عضو کمیته اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یکی از مهمترین مراجع اطلاع رسانی در خصوص شرایط کرونا را کمیته اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مطرح نمود و گفت: این کمیته جایی است که قاعدتا ضمن رصد تمام اطلاعات مرتبط با بیماران بستری و سرپایی، نرخ مراجعه و بستری روزانه و مرگ و میر را به تفکیک ثبت و ضبط می کند.

پورفرضی گفت: توصیه اکید این کمیته ضمن تأکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک سه لایه و حفظ فاصله حداقل 1.5 متری و عدم خروج از منزل جز در موارد ضروری، تعطیلی کامل استان(به جز مراکز بهداشتی و درمانی و واحدهای ضروری) حداقل به مدت دو هفته است. باید مبادی ورودی و خروجی استان به صورت کامل بسته شود و ترددها جز برای اقلام ضروری و آن هم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صورت نپذیرد. باید تمام رستوران ها و اماکنی که امکان تجمع جمعی در آنها وجود دارد به صورت کامل و یا با حفظ استانداردهای مربوطه تعطیل شوند.

شیوع این بیماری در گروه های سنی کمتر از 20 سال نیز در حال افزایش است

وی ادامه داد: اگر فرایند به آن صورتی که در طی هفته های اخیر بود ادامه یابد و توصیه های کمیته اپیدمیولوژی از جمله تعطیلی سراسری استان صورت نگیرد، در روزهای آینده شاهد افزایش بیش از پیش موارد بیماری و بالطبع مرگ و میر بیشتر خواهیم شد، چون همانطور که پیشتر عنوان شد با افزایش تعداد بیماران، زیرساخت های موجود دانشگاه علوم پزشکی جوابگوی حجم مراجعات نبوده و در این صورت با کمبود شدید امکانات و پرسنل روبرو خواهیم شد و همین امر به دلیل عدم امکان ارائه خدمات کامل به تمام بیماران، باعث افزایش مرگ و میر خواهد شد.

وی مطرح نمود: متأسفانه آمار نشان می دهد که شیوع این بیماری در گروه های سنی کمتر از 20 سال نیز در حال افزایش است که اگر این فرآیند ادامه یابد، بایستی بیش از پیش نگران باشیم.

پورفرضی گفت: بررسی فرایند بیماری در طی ماه های گذشته از ابتدای اپیدمی تا به امروز نشان داده ما دو پیک بیماری را سپری کرده و الان در پیک سوم هستیم. پیک اول در اواخر اسفند تا اواسط فروردین طول کشید و پس از آن با فروکش کردن مقطعی اپیدمی، رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش یافت و حتی اصنافی نظیر رستوران ها و تالارها بازگشایی شد و به صورت گسترده شاهد برگزاری مراسمات عقد و عروسی در سطح شهر بودیم(با توجه به نزدیکی محرم و صفر و اعتقاد به برگزاری مراسم قبل از این ایام در خانواده ها)، پس از آن مشاهده شد نرخ بستری و مراجعه و مرگ و میر افزایش یافت.

ممکن هست بیشتر خانوارها به دلیل از دست دادن عزیزانشان داغدار گردند

وی ادامه داد: پس از فروکش کردن پیک دوم مجدد، تعطیلی تابستان، کنکور و فراغت خانواده ها از بحث تحصیل فرزندان، بازگشایی محدود مدارس و در ادامه مراسمات مذهبی تماما دست به دست هم دادند تا شاهد رخ داد پیک حاضر باشیم. کل این داستان نشان می دهد در صورتی که رعایت پروتکل های بهداشتی صورت نگیرد، تعطیل های معین شده اتفاق نیفتد و مردم به سیاق قبل به زندگی عادی خود و تردد بی مورد در شهر ادامه دهند، نه تنها شاهد افزایش موارد ابتلای جدید خواهیم شد، بلکه ممکن هست بیشتر خانوارها به دلیل از دست دادن عزیزانشان داغدار گردند.

وی تاکید کرد: بدون رعایت پروتکل های بهداشتی و توصیه های کمیته اپیدمیولوژی، در یک ماه آینده مجدد فرایند صعودی خواهد بود، میانگین سنی مبتلایان و فوت شدگان کاهش یافته و در نتیجه امکان خدمت رسانی کاهش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1455

به "پیش بینی فرجام کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی فرجام کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید