چشم مرکب چین، بزرگترین شبکه رادار رصدی دنیا

به گزارش وبلاگ واحدی، هدف فاز دوم این پروژه با مساحت بیش از 20 هکتار، ساخت 25 رادار با محل عبور تشعشع آنتن 30 متری تا سال 2025 است. پس از تکمیل، این پروژه قوی ترین عملکرد جامع در دنیا را برای کاوش اعماق فضا، شبکه رادار اکتشافی، امکان شناسایی سیارک ها در ده ها میلیون کیلومتری را فراهم می نماید و پشتیبانی مهمی برای دفاع چین در برابر جلوگیری از برخورد سیارک نزدیک به زمین و تحقیقات علمی سیاره ای فراهم خواهد نمود.

چشم مرکب چین، بزرگترین شبکه رادار رصدی دنیا

به گزارش ایسنا؛ برخورد سیارک ها یکی از بزرگترین تهدید ها برای زمین است و رادار اکتشاف در اعماق فضا یک ابزار دفاعی مهم در برابر آن ها است. پروژه چشم مرکب چین به رهبری مؤسسه فناوری پکن، میخواهد گسترده ترین شبکه رادار رصدی دنیا را در چونگ کینگ بسازد.

ساخت این پروژه دارای سه فاز است. فاز اول، متشکل از چهار رادار با محل عبور تشعشع آنتن 16 متری است که چین ساخت آن را در ماه دسامبر در منطقه نو لیانگ جیانگ، چونگ کینگ به انتها رساند و اولین تصویر راداری زمینی سه بعدی چین از دهانه های ماه را ثبت کرد. انتظار می رود فاز سوم تعداد واحد های رادار پروژه چشم مرکب چین را به بیش از 100 واحد برساند.

پروفسور ژنگ تائو از مؤسسه فناوری پکن گفت: این پروژه را می توان به عنوان یک پیشرفت در فناوری رادار در نظر گرفت. چشم مرکب چین از چشم های کوچک بسیاری تشکیل شده است که با پردازش سیگنال ها به وسیله سیستمش برای دستیابی به رصد از راه دور با هم کار می نمایند. به طور مشابه، چشم مرکب چین شامل واحد های راداری متعددی است که برای دستیابی به مشاهدات هم افزایی، شکستن محدودیت های قدرتی و امکان کاوش در اعماق فضا در فواصل دورتر، با هم کار می نمایند.

هر واحد رادار چشم مرکب چین دارای محل عبور تشعشع آنتن، فرستنده و گیرنده مستقل است و به وسیله پیوند های توزیع همزمان و یک زیرسیستم الگوریتم کنترل هوشمند به یکدیگر متصل می شوند و رصد از راه دور با رادار های محل عبور تشعشع آنتن کوچک را تحقق می بخشند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 بهمن 1401 بروزرسانی: 28 بهمن 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2346

به "چشم مرکب چین، بزرگترین شبکه رادار رصدی دنیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "چشم مرکب چین، بزرگترین شبکه رادار رصدی دنیا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم مرکب چین، بزرگترین شبکه رادار رصدی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید