یک پرفورمنس عجیب، شناخت نقاط تاریک وجود؛ شکنجه مخاطب تا آستانه تحملش

به گزارش وبلاگ واحدی، خبرگزاری خبرنگاران-همه ما جنبه های سادو مازوخسیتی (آزارگری و آزارخواهی) داریم که اگر کنترل شود و در قالب هنر در بیاید، نتیجه درخشانی خواهد داشت مانند آثار ادگار آلن پو ولی اگر کنترل نشود، ماحصل آن می شود هیتلر.

یک پرفورمنس عجیب، شناخت نقاط تاریک وجود؛ شکنجه مخاطب تا آستانه تحملش

به گزارش خبرنگاران، این باورِ بخشی از هنرمندان از جمله پیام فروتن است که قصد دارد با همین نگاه، پرفورمنسی را با نام کتاب بزرگ درد آماده اجرا کند.

فروتن که بیشتر در حوزه طراحی صحنه و همینطور تدریس تئاتر فعال است، مدتی است که تصمیم گرفته به دلیل برخی از مناسبات غیر حرفه ای در تئاتر، بیشتر با هنرجویان و دانشجویان خود کار کند.

او درباره تازه ترین فعالیت هایش می گوید: تصمیم دارم از این پس هر سه ماه یک بار با هنرجویانم یک رویداد اجرایی (ایونت اجرا) برگزار کنم.

این استاد دانشگاه درباره پرفورمنس تازه خود که به زودی دوره آموزشی آن را آغاز می کند، توضیح می دهد: این دوره یک دوره از ایده تا اجراست که سه بخش پژوهشی، اجرایی و پرفورمنس دارد.

فروتن ادامه می دهد: این دوره آموزشی 11 هنرجو خواهد داشت که در آغاز دوره هر یک از آنان یک فصل از کتاب تاریخ وسایل شکنجه نوشته مایکل کریگان را ترجمه خواهند کرد که این کتاب از ابتدای تاریخ آغاز می شود و تا دوره زندان گوانتاناما ادامه خواهد داشت.

او می افزاید: تمام فصل های ترجمه شده کتاب، توسط هنرجویان به اشتراک گذاشته می شود و کتاب به نام خود آنان از سوی نشر فرگام منتشر خواهد شد.

فروتن اضافه می کند: بعد از ترجمه کتاب، دوره کارگاهی مان آغاز می شود که طی آن هر یک از دانشجویان یکی از ادوات شکنجه را طراحی می کند و بعد همان را به شکل واقعی خواهد ساخت. بعد از این دوره، هنرجویان مدرکی عجیب و غریب دریافت خواهند کرد و در ادامه اجرای پرفورمنس را در فاز سوم پروژه خواهیم داشت.

به گفته او، این پرفورمنس کتاب بزرگ درد نام دارد که طی آن تمام وسایل ساخته شده توسط هنرجویان این کارگاه در یک گالری به نمایش در می آیند و هر یک از هنرجویان، با استفاده از وسیله شکنجه ای که خود ساخته است، به اجرای پرفورمنس خواهد پرداخت.

فروتن ادامه می دهد: اگر تماشاگری تمایل داشت وسیله ای را امتحان کند، ابتدا اجراگر اطلاعاتی درباره آن وسیله شکنجه به او می دهد و در مرحله بعد و البته به خواست خود آن تماشاگر، او را با همان وسیله تا آستانه تحملش، شکنجه خواهد داد.

این مدرس تئاتر با بیان اینکه کتاب منتشر شده هم همزمان با همین پرفورمنس رونمایی خواهد شد، درباره اهداف خود از برگزاری این دوره آموزشی توضیح می دهد: همه ما جنبه های سادومازوخیستی (آزارخواهی و آزارگری) داریم و باید به این بخش از وجود تاریک انسان هم بپردازیم زیرا قرار نیست هنر فقط بر جنبه های درخشان انسان متمرکز شود بلکه باید بخش تاریک وجود خود را نیز بشناسیم و به آن رسمیت بدهیم و از آن بهره مند شویم. به این ترتیب جلوی بسیاری از فجایع انسانی گرفته خواهد شد.

او که این دوره آموزشی را در موسسه هنری خانه هنر کاج برگزار می کند، درباره زمان احتمالی اجرای پرفورمنس کتاب بزرگ درد می گوید: اجرا بستگی به کرونا دارد. اگر همه چیز مطابق برنامه ریزی ما پیش برود، اواخر پاییز اجرای مان را آغاز می کنیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1839

به "یک پرفورمنس عجیب، شناخت نقاط تاریک وجود؛ شکنجه مخاطب تا آستانه تحملش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پرفورمنس عجیب، شناخت نقاط تاریک وجود؛ شکنجه مخاطب تا آستانه تحملش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید