اصول ست کردن ساعت با لباس؛ کدام ساعت را انتخاب کنیم؟

به گزارش وبلاگ واحدی، اگر از علاقه مندان به ساعت باشید حتما می دانید که ست کردن ساعت با لباس چقدر در ظاهر نهایی شما تاثیرگذار است و هر استایل و سبک پوشش، نیازمند سبک خاصی از ساعت است. در ادامه در خصوص سبک های مختلف ساعت و تناسب آن با استایل های مختلف بیشتر بخوانید.

اصول ست کردن ساعت با لباس؛ کدام ساعت را انتخاب کنیم؟

2 نکته درباره ست کردن ساعت با لباس

برای اینکه ظاهری متناسب و مطابق با اصول مد داشته باشید موقع انتخاب لباس برای استایل خود به این نکات توجه کنید.

1. موقعیت و سبک پوشش

برای انتخاب ساعت باید به موقعیتی که قرار است در آن حضور پیدا کنید، استایل شخصی خودتان و حتی سبک زندگی و فعالیت هایتان توجه کنید. ساعت های رسمی برای پیاده گردی مناسب نیستند و همین طور ساعت جی شاک را نمی توانید در یک مراسم عروسی دستتان کنید. برای انتخاب درست و ست کردن ساعت با لباس بهتر است که ابتدا دسته بندی انواع ساعت را بشناسید.

ساعت رسمی

ساعت های رسمی برای موقعیت های رسمی طراحی شده اند. این ساعت ها معمولا طراحی ساده و شیک دارند. موقع انتخاب ساعت های رسمی به این سه ویژگی آن ها توجه کنید:

 • طراحی صفحه: ساعت های رسمی معمولا دارای صفحه ساده با کمترین پیچیدگی هستند. برای اینکه ظاهری رسمی تر و شیک تر داشته باشید، صفحه ساعت باید ساده تر باشد. ساعت با لباس مجلسی باید طراحی ساده و مینیمال در شکل صفحه و حتی اعداد و عقربه ها داشته باشد.
 • موومنت: ساعت های رسمی اغلب دارای موومنت مکانیکی هستند که می تواند به اعتبار و جذابیت آن ها بیافزاید. با این حال، ساعت رسمی با موومنت کوارتز نیز وجود دارد و می تواند دقیق تر و ارزان تر باشد.
 • معروفیت برند: بعضی از برندهای ساعت رسمی دارای سابقه طولانی و درخشان در صنعت ساعت سازی لوکس هستند. مارک هایی مانند:
 1. پتک فیلیپ
 2. واشرون کنستانتین
 3. کارتیه

ساعت های اسپرت

ساعت های ورزشی برای سبک زندگی فعال طراحی شده اند و ممکن است دارای ویژگی هایی مانند GPS، پایش ضربان قلب و ضدآب باشند. هنگام انتخاب یک ساعت ورزشی، ممکن است بخواهید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • نوع فعالیت: ساعت های ورزشی مختلف برای انواع مختلف فعالیت ها طراحی شده اند. به عنوان مثال، ساعت های مخصوص دویدن ممکن است دارای GPS و نظارت بر ضربان قلب باشد، در حالی که یک ساعت گلف ممکن است دارای ویژگی هایی مثل نقشه برداری زمین و امتیازگیری باشد.
 • دوام: ساعت های ورزشی برای مقاومت در برابر فعالیت بدنی طراحی شده اند و ممکن است ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر ضربه و شیشه مقاوم در برابر خش داشته باشند.
 • معروفیت برند: بعضی از مارک های ساعت های ورزشی به علت دوام و قابلیت اطمینان خود شناخته شده اند. مارک هایی مانند:
 1. سونتو
 2. تایمکس
 3. جی شاک
 4. سیتیزن

ساعت های غواصی

ساعت های غواصی برای اکتشاف زیر آب طراحی شده اند و معمولاً دارای ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر آب و نشانه های شب نما هستند. هنگام انتخاب ساعت غواصی، ممکن است بخواهید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • گواهی ISO: ساعت های غواصی اغلب به وسیله سازمان بین المللی استاندارد (ISO) گواهی می شوند تا اطمینان حاصل گردد که مقاومت در برابر آب و سایر استانداردها را رعایت می نمایند. اگر قصد دارید غواصی را جدی انجام دهید، در پی ساعت هایی با گواهینامه ISO باشید.
 • نشانه های شب نما: ساعت های غواصی اغلب دارای نشانه ها، اعداد و عقربه های درخشان هستند تا خواندن آن ها زیر آب آسان تر گردد. هنگام انتخاب ساعت به قابلیت روشنایی و مدت زمان آن توجه کنید.
 • معروفیت برند: بعضی از برندهای ساعت غواصی سابقه طولانی در فراوری ساعت های باکیفیت و قابل اعتماد برای کاوش در زیر آب دارند. مارک هایی مانند:
 1. رولکس
 2. اوریس
 3. سیکو
 4. تودور

این نکات درباره ست ساعت با لباس زنانه و ست ساعت و لباس مردانه، هر دو صادق است.

2. توجه به سبک شخصی در ست کردن ساعت با لباس

نکته مهم دیگری که در هنگام خرید ساعت باید به آن توجه کنید، سبک شخصی شما است. به کمد لباس خود نگاهی بیندازید و به استایل شخصی خود فکر کنید. چند سوال از خود بپرسید:

 • آیا بیشتر لباس های شما ساده و سنتی هستند؟ اگر چنین است، ممکن است یک ساعت مکانیکی با سبک کلاسیک را ترجیح دهید.
 • آیا مد قدیمی را دوست دارید؟ اگر این طور است، ساعت های قدیمی زیادی برای امتحان کردن وجود دارد. حتی ممکن است یک ساعت جیبی آنتیک هم برای شما مناسب باشد.
 • آیا در کمد لباس خود رنگ های روشن و طرح های خاص زیاد دارید؟ اگر این طور است، ساعت ساده تری را در نظر بگیرید.
 • آیا ترکیبی از سبک ها را دوست دارید؟ اگر این طور است، باید ساعتی را انتخاب کنید که با هر چیزی مانند سبک سنتی، ساده و کلاسیک هماهنگ باشد.

نکاتی درباره استفاده از ساعت با استایل های مختلف

اکنون که به ایده ای در خصوص نوع ساعتی که می خواهید بخرید و اینکه چگونه باید بخرید رسیده اید، وقت آن است که به نحوه استفاده از آن فکر کنید. در اینجا چند نکته برای یادآوری در خصوص ست کردن ساعت با لباس عنوان می کنیم:

 • معمولا ساعت را روی مچ دست چپ می بندند؛ اما هیچ قانون سفت و سختی برای این موضوع وجود ندارد. در صورت تمایل می توانید آن را روی مچ دست راست خود ببندید.
 • ساعت باید به خوبی روی مچ شما قرار بگیرد؛ اما خیلی سفت نباشد. باید بتوانید یک انگشت خود را بین ساعت و مچ خود قرار دهید.
 • اگر یک ساعت رسمی بسته اید، به طور کلی بهتر است آن را با کت وشلوار یا لباس مجلسی بپوشید. ساعت های اسپرت و غواصی می توانند متنوع تر و مناسب تر برای لباس های غیررسمی و ورزشی باشند.
 • از ترکیب و تطبیق ساعت خود با لباس ها و اکسسوری های مختلف نترسید. ساعت مچی می تواند یک قطعه متمایز در استایل شما باشد که به ظاهر شما شخصیت می بخشد و ویژگی های شخصی شما را نشان می دهد.

برای ست کردن ساعت با لباس این جدول را به خاطر بسپارید:

هدف و کاربریساعت مناسب
ورزش های آبی، برفی و فعالیت های سختساعت غواصی
پیاده گردی، دو و سایر تفریحات ورزشیساعت اسپرت
استفاده روزمره و محل کارساعت های نیمه رسمی
رویدادها، مراسم و جشن هاساعت های رسمی
اکسسوری های خاص برای استایل های خاصساعت جیبی، ساعت گردنی و ساعت هایی با طرح های قدیمی

ساعت لباس عروس

شاید تعجب کنید ولی بر اساس قوانین قدیمی پوشش، عروس و داماد اجازه نداشتند در روز عروسی ساعت به دست ببندند چون نباید این احساس را به مهمان ها بدهند که در حال چک کردن زمان هستند! اما این اتیکت مربوط به زمانی بود که ساعت فقط وسیله ای برای آنالیز کردن زمان بود. امروزه ساعت به یکی از اکسسوری های کامل نماینده استایل تبدیل شده است و بخشی از پوشش افراد حساب می گردد. پس اشکالی ندارد که اگر دوست دارید، روز عروسی ساعت دستتان کنید.

برای ست کردن ساعت با لباس عروس انتخاب های زیادی دارید. برای خرید ساعتی که قرار است با پیراهن عروسی بپوشید به این نکات توجه کنید:

 • ساعت لباس عروس بهتر است که ظریف تر باشد و صفحه کوچکی داشته باشد. ساعت های بزرگ برای پیراهن عروس که لباس رسمی محسوب می گردد، مناسب نیست.
 • دنبال ساعت هایی باشد که بند آن ها شبیه دستبندها طراحی شده اند. ساعت های استایل ظریف با بندهای خاص برای عروسی مناسب است. بند چرمی برای ساعت لباس عروس مناسب نیست.
 • ساعت های نگین دار می توانند برای عروسی و به عنوان ساعت لباس شب مناسب باشند. درخشندگی نگین ها باعث درخشیدن استایل شما در برترین شب زندگی تان می گردد و برای ساعت لباس شب مناسب است.

جمع بندی

ست کردن ساعت با لباس هم قوانینی دارد که باعث می گردد ظاهر شما شکیل تر به نظر برسد. با این راهنما می توانید برترین ساعت را برای موقعیت های مختلف پیدا و بخرید.

منبع: mtr-watches

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 آذر 1402 بروزرسانی: 19 آذر 1402 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2437

به "اصول ست کردن ساعت با لباس؛ کدام ساعت را انتخاب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول ست کردن ساعت با لباس؛ کدام ساعت را انتخاب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید