این سوغاتی ها، بردن دارد

به گزارش وبلاگ واحدی، نگاهی به سوغات شهر کرمانآنها که گذرشان برای مسافرت و گردشگری به کرمان افتاده است خوب می دانند که نمی توان از سوغاتی های این شهر گذشت و بدون خرید یکی از اقسام آنها به دیار خود بازگشت. مسافران کرمان سوغات این شهر را هرگز فراموش نمی نمایند. ▪ زیره گیاهی است بسیار خوشبو و مقوی که امروزه در چرخه دارویی نیز صندلی خاصی پیدا نموده است زیره انواع مختلفی دارد مانند زیره هفتادم، زیره نودم و زیره کبکو مرغوب ترین زیره رنگی سیاه دارد

این سوغاتی ها، بردن دارد

این سوغاتی ها، بردن دارد

نویسنده:سیما کارآموزیان

نگاهی به سوغات شهر کرمان

آنها که گذرشان برای مسافرت و گردشگری به کرمان افتاده است خوب می دانند که نمی توان از سوغاتی های این شهر گذشت و بدون خرید یکی از اقسام آنها به دیار خود بازگشت. مسافران کرمان سوغات این شهر را هرگز فراموش نمی نمایند.

▪ زیره

گیاهی است بسیار خوشبو و مقوی که امروزه در چرخه دارویی نیز صندلی خاصی پیدا نموده است زیره انواع مختلفی دارد مانند زیره هفتادم، زیره نودم و زیره کبکو مرغوب ترین زیره رنگی سیاه دارد و معمولاً از دامنه های کوه هزار که گفته می گردد هزار نوع گیاه دارویی در آن می روید به دست آمده. زیره پلو و دم نموده این گیاه از خواص زیادی برخوردار است.

▪ قوتو(قاووت)

از 40 گیاه مانند سیاهدانه، خرفه، قهوه، کنف، جو برشته، بذر کتان، موردانه و... تهیه می گردد. رنگ آن قهوه ای و همانگونه که از اسمش برمی آید دارای قوت بسیار و مقوی است. انواع دیگر آن پسته ای، نارگیلی و سبز است.

▪ پسته

اگر چه پسته رفسنجان از معروفیت خاصی برخوردار است اما پسته ای که امروزه در بازار کرمان عرضه می گردد بعضاً محصول سیرجان، زرند و راور است. انواع پسته کرمانی عبارت از کله قوچی، اوحدی، رباطی، ممتاز، قرمز و واحدی است.

▪ حلوا پسته

جزو اصلی آن پسته است. انواع دیگر حلوای سنتی کرمان عبارتند از حلوای آرد برنج، حلوا کنف، حلوا گردو، حلوا نارگیل، حلوا کشو، حلوا گل زرد و حلوای نخود.

▪ کلمپه

برای تهیه این شیرینی خمیر تهیه شده از آرد هشترخون (حاجی طرخان) را به میزان یک نعلبکی پهن نموده و خرمای هسته گرفته و گردو روی آن گذاشته و با خمیر پهن شده دیگری آن را پوشش داده و پس از اضافه کردن مقداری ادویه و قرنفل آن را در فر یا تنور می پزند. کلمپه انواع مختلفی دارد مانند شکری، گردویی و...

▪ برشتو

نوعی شیرینی خوشمزه است که آرد سرخ شده در روغن را با شکر یا خرما مخلوط نموده و آن را به شکل لوزی برش می دهند. اگر خرما به آرد اضافه نمایند آن را برشتوی خرما می گویند.

▪ فرش کرمان

بوستانی از گل ها و بوته های رنگارنگ است که شمیم دلنواز آن مشام جان اهل هنر را مشحون می سازد. قالی کرمان قدمتی بیش از 400 سال دارد و عکس موجود از قدیمی ترین فرش متعلق به عصر صفوی است. از جمله نفیس ترین قالی کرمان در ساختمان سنای آمریکا پهن است که قریب به یک صد سال قبل بوسیله یکی از هنرمندان کرمانی به نام ابوالقاسم کرباسی به متراژ قریب 400 متر بافته و با مسائل عدیده به وسیله دریا به این کشور فرستاده شده است. بافنده این فرش برای این که کسی در متراژ آن تردید نکند آن را در مقابل شبستان غربی مسجد جامع کرمان پهن نموده و از آن عکس گرفته است. از دیگر قالی های معروف کرمانی فرشی است که توم کولیجان ارمنی آن را از کرمان به آمریکا برده و زیر ناقوس بزرگ آزادی فرش کرد. به همین مناسبت آن را فرش آزادی نام نهاده اند و بالاخره نمایندگان صلح در شهر ورسای بر روی یکی از همین قالی های معروف کرمانی ایستاندند و پیمان صلح امضا کردند.

حضور بزرگانی چون محمد ارجمند کرمانی معروف به سلطان فرش دنیا در عرصه این هنر موجب تحولی شگرف شد و قالی های بافت او هنوز در کاخ های مختلف وجود دارد. از ویژگی های دیگر فرش کرمان نقش گویی و نقش خوانی آهنگین همراه با صدای خوش جوابگویی است.

▪ پته

از جمله هنرهای دستی اصیل و اختصاصی مردم کرمان پته است. زنان هنرمند کرمانی با نخ های رنگارنگ روی پارچه مخصوصی که به آن عریض می گویند و نوعی شال به شمار می رود نقش های بسیار زیبا و چشم نواز می دوزند که هر انسان هنر شناسی را به وجد می آورد.

نقش های درختی، بته جقه ای، سروی، طاووسی و بازوبندی از معروف ترین نقوشی است که در دوخت پته استفاده می گردد. پته انواع گوناگونی دارد و به میزان های مختلف دوخته می گردد. نوع بقچه ای برای قرار دادن لباس و جهیزیه عروس، سوزنی برای زیرانداز در حمام، بقچه مربع جانماز، چهارتکه و مستطیل آن بـرای پرده و نوع بزرگتر آن به عنوان رو لحافی استفاده می گردد. علاوه بر صنایع عنوان شده کرمان دارای صنایع دیگری نیز هست که بعضاً رونق خود را از دست داده اند از جمله شالبافی که روزگاری به عنوان یکی از صنایع دستی پربها و ارزشمند محسوب می شد که نه فقط در جای جای ایران شناخته شده بود و پوشش حاکمان و ثروتمندان به شمار می رفت بلکه به سایر کشورهای همجوار نیز صادر می شد. معروفیت و مرغوبیت شال های کرمانی تا آنجا بود که عده ای آن را با شال کشمیر مقایسه می کردند.

علاوه بر این، چاقو و تفنگ سازی راین را نیز می توان نام برد. از معروفیت چاقوی راین همین بس که افسانه هایی درباره آن ساخته بودند، مانند افسانه چاقویی که قفل آهنی را برید و حاکم دستور داد دست سازنده آن را قطع نمایند. ظرافت و کارآیی چاقوهای ساخت راین تماشایی است. اگر چه سازندگان آن جانشینی که راه آنان را ادامه دهند، باقی نگذاشته اند با این همه هنوز معدودی سازنده و هنرمند این رشته وجود دارد.

بافت انواع بادبزن های دستی، پوشش کوزه و حصیر از برگ های نخل، کنده کاری مس، معرق کاری، و کاشیکاری از جمله دیگر هنرهای دستی کرمان است که می توان آثار صنعتگران این رشته ها را به عنوان سوغات با خود برد.

منبع: راسخون
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2003

به "این سوغاتی ها، بردن دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سوغاتی ها، بردن دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید