بهبود عملکرد مغز در میانسالی با مصرف امگا 3

به گزارش وبلاگ واحدی، یک مطالعه تازه بر روی اثرات امگا 3، ارتباط مصرف این اسید های چرب با بهبود ساختار مغز و عملکرد شناختی در میانسالی را نشان می دهد.

بهبود عملکرد مغز در میانسالی با مصرف امگا 3

شواهد تازه نشان می دهد که خوردن ماهی های آب های سرد و سایر منابع اسید های چرب امگا 3 ممکن است به حفظ سلامت مغز کمک کند و قدرت شناخت را در میانسالی تقویت کند.

بر اساس پژوهشی که در روز پنجم اکتبر در مجله پزشکی آکادمی آمریکایی اعصاب منتشر شد، وجود دستکم مقادیر کمی از امگا 3 در گلبول های قرمز با بهبود ساختار مغزی و عملکرد شناختی در میان داوطلبان سالم 40 تا 50 ساله ارتباط دارد.

کلودیا ساتیزابال (Claudia Satizabal)، محقق اصلی این مطالعه و استادیار موسسه آلزایمر گلن بیگز می گوید: پژوهش ها به بررسی این ارتباط در جوامع مسن تر پرداخته بودند. این مطالعه تازه نشان می دهد که داشتن رژیم غذایی حاوی برخی از اسید های چرب امگا 3 حتی در سنین پایین، به محافظت از مغز در برابر بسکمک از شاخص های پیری در میانسالی کمک می کند.

میانگین سنی داوطلبان 46 سال بود. تیم تحقیقاتی به بررسی ارتباط غلظت اسید های چرب امگا 3 در گلبول های قرمز خون، نشانگر های شناختی پیری مغز و انجام ام آرآی (MRI) پرداختند. آن ها همچنین تأثیر غلظت امگا 3 در گلبول های قرمز را در داوطلبانی که حامل ژن APOE 4 بودند، بررسی کردند. APOE 4 یک تنوع ژنتیکی است که با خطر احتمال بیشتر ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط دارد.

این پژوهش بر روی دو هزار و 183 شرکت کننده سالم انجام شد و نشان داد که شاخص بالاتر امگا 3 با حجیم تر بودن هیپوکامپ در مغز که نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد، همراه است.

علاوه بر آن مصرف بیشتر امگا 3 با استدلال انتزاعی بهتر یا توانایی درک مفاهیم پیچیده با استفاده از تفکر منطقی همراه بود.

شرکت کنندگانی که حامل ژن APOE 4 با شاخص امگا 3 بالاتر بودند، کمتر به بیماری عروق کوچک مبتلا شده بودند.

دبورا ملو ون لنت (Debora Melo van Lent)، پژوهشگر فوق دکترا در موسسه بیگز و یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: اسید های چرب امگا 3 مانند EPA و DHA ریزمغذی های کلیدی هستند که مغز را تقویت کرده و از آن محافظت می کنند. مطالعه ما یکی از اولین مطالعاتی است که این تاثیر را در جمعیت جوان تر بررسی کرده است. مطالعات بیشتری بر روی این گروه سنی باید انجام شود.

محققان، شرکت کنندگان را به دو گروه با غلظت امگا 3 بسیار کم و میانه و بیشتر تقسیم کردند. ساتیزابال می گوید: ما بدترین نتایج را در افرادی دیدیم که کمترین مصرف امگا 3 را داشتند. این نتیجه جالبی است. اگرچه هر چه امگا 3 بیشتر باشد، فواید بیشتری برای مغز دارد، اما مقادیر کمی از آن نیز برای دیدن فایده کافی است.

محققان نمی دانند چگونه اسید های چرب DHA و EPA از مغز محافظت می کنند. یک نظریه این است که از آنجا که اسید های چرب در غشای نورون ها مورد استفاده قرار می گیرند، زمانی که با سایر گونه های اسید چرب جایگزین می شوند، نورون ها ناپایدار می شوند. توضیح دیگر ممکن است مربوط به خواص ضد التهابی آن ها باشد. ساتیزابال می گوید: پیچیده است. ما هنوز همه چیز را درک نکرده ایم، اما نشان دادیم که به نوعی، اگر مصرف امگا 3 خود را حتی اندکی افزایش دهید، از مغز خود محافظت کرده اید.

DHA و EPA از مغز حاملان ژن APOE 4 نیز محافظت می کنند. ملو ون لنت با اشاره به آسیب پذیری این گروه پرخطر گفت: این ژنتیک است، بنابراین نمی توانید آن را تغییر دهید. بنابراین، اگر بتوان یک عامل خطر که می تواند بر استعداد ژنتیکی فزونی داشته باشد را اصلاح کرد، فایده زیادی خواهد داشت.

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2284

به "بهبود عملکرد مغز در میانسالی با مصرف امگا 3" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود عملکرد مغز در میانسالی با مصرف امگا 3"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید