معین دستمزد سال 99 به شرایط پس از بحران موکول شود

به گزارش وبلاگ واحدی، به گزارش تجارت نیوز، اصغر آهنی ها گفت: در جلساتی که پیش از سال برای تعیین دستمزد برگزار گشت، نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت سه پیشنهاد را مطرح کردند.

معین دستمزد سال 99 به شرایط پس از بحران موکول شود

وی اضافه کرد: کننده کارگران بدون توجه به شرایط و مسائل موجود اعداد و ارقام بالایی را پیشنهاد می دادند که بخش کارفرمایی با آن موافقت نکرد، از سوی دیگر دولت نیز با توجه به سیاست های اقتصادی کلان در سال 99 میانگین ارقام اعلام شده را پیشنهاد می داد و بخش کارفرمایی نیز افزایش 15 درصدی دستمزد را پیشنهاد داد.

کننده کارفرمایان در شورای عالی کار گفت: البته پیشنهاد اصلی کنندگان کارفرمایی این بود که با توجه به شیوع بیماری کرونا و از بین رفتن مشاغل خرد، مشخص دستمزد به زمان دیگری موکول شود اما در مرحله نخست این موضوع پذیرفته نشد و می خواستند که این موضوع تا سرانجام سال 98 مشخص شود.

اختلاف ها بر سر مشخص دستمزد

وی اضافه کرد: کنندگان کارگری بیشتر بر اعداد و ارقامی که امکان عملیاتی شدن آن نبود و نمی توانستیم آن را پیاده سازی کنیم تاکید داشتند، که با نظرات کارفرمایی و دولت اختلاف زیادی داشت؛ بنابراین تصمیم گرفتیم انتخاب نهایی در سال 99 گرفته شود.

آهنی ها اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم که مشخص حقوق کارگران یک بحث و پرداخت حقوق بحث دیگری است. در حال حاضر هر روز که می گذرد زمینه تعطیلی مشاغل جدی تر می شود و با این شرایط اگر تصمیم گیری نامناسبی انجام شود به طور قطع بیکاری در کشور را تشدید کرده ایم.

وی شرح داد: هیچ کدام نباید راضی به این موضوع باشیم و در درجه اول در شرایط بحرانی، حفظ اشتغال موجود را باید در نظر داشته باشیم.

کننده کارفرمایان در شورای عالی کار گفت: در این شرایط دولت باید وارد شود و با اعطای سبدهای معیشتی، مسائل کارگران را برطرف کند و اشتغال موجود را نیز حفظ کند اگر غیر از این باشد مشاغل خرد که در دو ماه گذشته آسیب جدی دیده اند، به تعطیلی کشیده خواهند شد.

وی تاکید کرد: نباید به این بسنده کنیم که بیمه بیکاری پرداخت کنیم و بودجه سنگینی در این زمینه هزینه کنیم در حالی که می توانیم این بودجه را برای حفظ اشتغال موجود به کار ببریم.

وی اظهار امیدواری کرد که اشتغال موجود حفظ شود و کارگری بیکار نشود تا بتوانیم با موفقیت از این بحران عبور کنیم.

کدام مشاغل دستمزد بیشتری می گیرند

آهنی ها گفت: برخی معتقدند افرادی که کار می کنند باید دستمزد بیشتر دریافت کنند در حالی که معتقدیم در شرایط موجود بهتر است افراد بیشتری مشغول شوند و حقوق کمتری بگیرند.

وی اضافه کرد: همانطور که باید به کارگرانی که در کشور فعالیت می کنند توجه کنیم باید به افرادی که بیرون از این سیستم بیکار هستند نیز توجه کنیم؛ به خصوص اینکه در حال حاضر شرایط ویژه ای داریم و باید تلاش کنیم از این بحران عبور کنیم.

کننده کارفرمایان گفت: در مشاغل کلان همچون پتروشیمی، مسئله ای در پرداخت دستمزد کارگران وجود ندارد و حتی ارقام بیشتری پرداخت می شود اما بخش های خرد و واحدهای کوچک که 90 درصد اشتغال کشور را برعهده دارند شرایط دیگری دارند.

تا سرانجام فروردین جلسات مشخص دستمزد تشکیل می شود

وی اضافه کرد: ممکن است تا سرانجام فروردین ماه جلسات مشخص دستمزد برگزار شود، اما معتقدیم جلسات به زمان خروج از بحران موکول تا تصمیم گیری درستی انجام شود؛ در غیر این صورت بخش کارفرمایی امکان پرداخت عدد و رقم بالا را ندارد و با اجرایی شدن این مورد بسیاری از شغل ها از بین می رود.

آهنی ها شرح داد: با توجه به نظرسنجی های اجرا شده از بنگاه های خرد و کوچک، هیچ کدام تمایلی به پرداخت حقوق بالا را ندارند و تصمیم گیری نادرست آسیب جدی به کارگران وارد می کند.

وی تاکید کرد: دولت می تواند نقش خود را به خوبی ایفا کند و در دوران مسائل اقتصادی بسیاری از مسائل را برطرف کند تا کارفرما و کارگر ادامه حیات دهد و شرایط بهبود یابد؛ در غیر این صورت هر دو طرف آسیب می بینند.

جلسه شورای عالی کار پس از سه جلسه رایزنی در سال 99 بی نتیجه ماند و سرانجام در آخرین ساعات 29 اسفند جلسه به نیمه دوم فروردین ماه موکول شد.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1064

به "معین دستمزد سال 99 به شرایط پس از بحران موکول شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین دستمزد سال 99 به شرایط پس از بحران موکول شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید