تناسب نوشتاری 70 به 30 در رعایت زبان فارسی منحصر به محصولات داخلی است

به گزارش وبلاگ واحدی، به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر ابراهیمی درباره صادرات محصولات چاپی و بحث تناسب نوشتاری زبان فارسی در متن محصولات بسته بندی گفت: موضوع صادرات محصولات تابع مقررات خودش است و با موضوع تولید و عرضه محصولات در داخل کشور متفاوت است.

تناسب نوشتاری 70 به 30 در رعایت زبان فارسی منحصر به محصولات داخلی است

وی مطرح نمود: بحث تناسب نوشتاری 70 به 30 در رعایت زبان فارسی روی بسته بندی محصولات تنها مربوط به تولیدات داخلی است در حالی که در بحث صادرات چنین موضوعی مطرح نیست. در هیچ کجای قانون لزوم رعایت نوشتار فارسی روی بسته بندی محصولات صادراتی تعیین نشده است بلکه در قانون اشاره شده است که بسته بندی آن دسته از کالاهای صادراتی می تواند به زبان کشور مقصد چاپ شوند. تا به امروز دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این سیاست پیروی کرده و هیچ گونه الزامی دال بر فارسی نویسی نسبت به کالاهای صادراتی وجود ندارد.

معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت پاسداشت زبان فارسی در محصولات داخلی مطرح نمود: تاکید بر رعایت و پاسداشت زبان فارسی مربوط به تولیدات داخلی است. هر چند محصولات ایرانی هم داریم که به صورت خودجوش نسبت به رعایت زبان فارسی روی بسته بندی محصولات صادراتی تاکید دارند.

ابراهیمی ادامه داد: یعنی دقیقا همان محصول و بسته بندی را صادر می کنند که در داخل توزیع می شود و این در حوزه اختیار مجموعه تولیدکننده است. از آن جا که بحث رعایت کامل زبان فارسی روی بسته بندی محصولات صادراتی اختیاری است، اگر تولیدکننده ای بخواهد کاملا زبان فارسی را رعایت کند ما دست آن تولیدکننده را هم می بوسیم و تشویق نیز می کنیم و چنین تولیدکنندگانی باید مورد حمایت قرار گیرند.

ابراهیمی درباره دادن اختیارات به اتحادیه ها مبنی بر تصمیم گیری درباره نوشتار فارسی و لاتین روی بسته بندی محصولات داخلی مطرح نمود: اتحادیه ها وظایف صنفی خودشان را دارند. دفتر چاپ و نشر بر اساس قوانینی که در ساختار سازمانی آن تعریف شده اقدام می کند و چیزی خارج از آن هم انجام نمی دهد. اگر برخی اتحادیه ها اختیارات بیشتری را خواستارند، باید قانون در این خصوص تغییر کند. قانون صراحتا اشاره می کند که بحث محتوا با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. از 28 فصلی که در قانون مقررات صادرات و واردات کشور وجود دار هشت فصل مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. قانون گذار قطعا منطقی در این موضوع دیده که دستگاه های مربوطه نسبت به آن کالا نظر بدهند و موضوع را صنفی نکرده است.

معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد صادرات و واردات کالاها به صورت شفاف بیان شده است و قابل واگذاری هم نیست. همانطور که برخی از موارد بر عهده صنف است و دستگاه های دولتی اعمال نظر نمی کنند. با این حال ما همکاری و تعامل های لازم را با اتحادیه ها و صنوف داریم و از تجربیات ایشان حتما استفاده می کنیم، کما این که در گذشته نیز با اتحادیه صادرکنندگان کشور جلساتی داشتیم و از آنها تشکر می کنیم در حوزه صادرات و واردات در کنار ما هستند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1609

به "تناسب نوشتاری 70 به 30 در رعایت زبان فارسی منحصر به محصولات داخلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تناسب نوشتاری 70 به 30 در رعایت زبان فارسی منحصر به محصولات داخلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید