تور اروپا: تهدید دوباره انگلیس علیه اروپا در مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی

به گزارش وبلاگ واحدی، وزیر برگزیت انگلیس بار دیگر اروپا را تهدید کرد که اگر فرایند اصلاح پروتکل ایرلند شمالی را در پیش نگیرد، لندن اقدامات یکجانبه را در دستور کار قرار خواهد داد.

تور اروپا: تهدید دوباره انگلیس علیه اروپا در مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از دویچه وله آلمان، ماه هاست اتحادیه اروپا با انگلیس بر سر مقررات مربوط به ایرلند شمالی دست به گریبان است. حالا دوباره اختلافات در این باره بین لندن و بروکسل شدت گرفته است.

یک روز قبل از اینکه اتحادیه اروپا بخواهد پیشنهاداتی را برای حل و فصل اختلافات بر سر پروتکل ایرلند شمالی ارائه دهد دولت انگلیس مجددا با لحنی شدید اروپا را تهدید نموده است.

دیوید فراست، وزیر برگزیت انگلیس در یک سخنرانی در لیسبون، مرکز پرتغال به اتحادیه اروپا درباره ارتکاب یک خطای تاریخی هشدار داده و خواهان جایگزینی برای این بخش مورد توافق در معاهده برگزیت شده است.

وی از اتحادیه اروپا خواست تا با مسائل بنیادین پروتکل ایرلند شمالی که به گفته او از کار افتاده و باعث بروز شکاف در روابط میان لندن و بروکسل شده، مقابله کند و برای حل آن از خود اراده نشان دهد.

او بار دیگر تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا اصلاحات مد نظر انگلیس را نپذیرد، ساز و کار محافظت از ایرلند شمالی را در چارچوب ماده 16 پروتکل ایرلند شمالی فعال می نماید.

ماده 16 یا پروتکل مرز زمینی با اتحادیه اروپا، به دوطرف اجازه می دهد در صورت بروز مسائل مالی، اجتماعی و محیط زیستی به طور موقت مرز دو ایرلند را بسته یا مقررات عبور مرور مرزی برقرار نمایند. اتحادیه اروپا هم بهمن ماه سال گذشته در پی تشدید بحران واکسن کرونا تهدید به استفاده از ماده 16 نموده بود.

فراست در بخش دیگری از سخنانش خطاب به اتحادیه اروپا اظهار داشت: بگذارید خلاصه بگویم، بیاید سعی کنیم به حالت عادی بازگردیم. با یک کوشش و اراده خاص ما می توانیم با وجود همه مسائل شرایطی را ایجاد کنیم که این سم را از این مسئله خارج کنیم و برای همواره از دستور کار دیپلماتیک خود حذف کنیم.

فراست بعلاوه درخواست کرد که نقش دیوان دادگستری اروپا (EuGH) به اسم یک مرجع نظارت بر قوانین پروتکل ایرلند شمالی سرانجام یابد و این مسئله ای است که به اعتقاد بروکسل قابل مذاکره نیست.

نخست وزیر انگلیس پروتکل ایرلند شمالی را به اسم بخشی از توافق برگزیت در سال 2020 امضا کرد، اما از آن موقع مرتبا این گونه استدلال می نماید که این مسئله با عجله مورد توافق نهاده شد و دیگر برای مردم ایرلند شمالی کار ساز نیست.

انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمرو این کشور به شمار می رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی روبرو شده و چندین بار درخواست مذاکرات مجدد در این باره را داده است.

اما اتحادیه اروپا تاکید دارد که حاضر به گفت وگو بر سر توافقی که با حسن نیت بین دو طرف امضاء شده نیست و توصیه نموده که دولت لندن به جای استفاده از زبان تهدید، در پی راهکار باشد.

دیوید فراست توافق اجرا شده را بزرگترین عامل بی اعتمادی بین طرفین خوانده و گفت :شاید پروتکل ایرلند شمالی در جهانی دیگر کارساز باشد ، اما اینک از کار افتاده و ما با شرایط خیلی جدی رو برو هستیم.

فراست بعلاوه گفت که انگلیس آمادگی دارد تا طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا را هم به طور جدی، کامل و مثبت مد نظر قرار دهد. وی در عین حال تاکید نمود که اتحادیه اروپا باید حاضر باشد اصل اصلاحات در پروتکل ایرلند شمالی را بپذیرد.

معاون بوریس جانسون یادآور شد که ایرلند شمالی در قلمرو انگلستان است و متعلق به اتحادیه اروپا نیست.

پروتکل ایرلند شمالی یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در روابط پس از برگزیت بین بروکسل و لندن است. دولت انگلیس می خواهد این پروتکل را با وجود امتناع اتحادیه اروپا مجددا مورد مذاکره قرار دهد. لندن چندین بار تهدید نموده که ماده 16 توافق برگزیت را فعال می نماید.

بر اساس پروتکل ایرلند شمالی نباید واردات کالا و خدمات از اتحادیه اروپا به ایرلند شمالی مشمول تعرفه های گمرکی انگلیس گردد و انگلیس ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا در زمینه تجارت کالا و خدمات است.

دولت بوریس جانسون چندین ماه است که از اتحادیه اروپا درخواست می نماید تا مجدداً در خصوص مفاد پروتکل ایرلند شمالی، که یک مرز گمرکی عملاً بین انگلیس و ایرلند شمالی ایجاد کرد، مذاکره کند تا بتواند حرکت آزاد کالا بین انگلیس و جمهوری ایرلند، عضو اتحادیه اروپا را تضمین کند.

در پی نهایی شدن برگزیت در سال گذشته شهروندان بریتانیایی در ایرلند شمالی با مسائل عدیده کمبود محصولات غذایی روبرو شدند. علت اصلی آن چک و بازبینی محصولاتی بود که ناگزیر باید از مرز جمهوری ایرلند، عضوی از اتحادیه اروپا، عبور می کرد تا به ایرلند شمالی برسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1976

به "تور اروپا: تهدید دوباره انگلیس علیه اروپا در مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: تهدید دوباره انگلیس علیه اروپا در مناقشات بر سر پروتکل ایرلند شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید