حذف پارکینگ مزاحم امکانپذیر است؟

به گزارش وبلاگ واحدی، پارک کردن دو ماشین پشت سر هم بدون اینکه برای دیگر ماشین ها مزاحمت ایجاد کند را پارکینگ مزاحم می گویند. مشکل عمده این نوع پارکینگ ها این است که برای خروج خودرو جلویی نیاز است تا خودرویی عقبی نیز از پارکینگ خارج شود. در سند مالکیت، ابعاد و محل دقیق پارکینگ مزاحم ثبت می شود.

حذف پارکینگ مزاحم امکانپذیر است؟

پارک کردن ماشین در پارکینگ مزایای بسیاری دارد. که یکی از آن ها محفوظ بودن خودرو از آسیب های احتمالی است. به همین دلیل همه به دنبال خرید یا اجاره آپارتمانی هستند که پارکینگ داشته باشد. اما معمولا ً تعداد پارکینگ از تعداد طبقات ساختمان کمتر است. در قانون برای رفع این مشکل امکان قرار دادن ماشین در پارکینگ مزاحم پیش بینی شده است. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر با قواعد و ضوابط حذف پارکینگ مزاحم با وبلاگ واحدی همراه باشید.

ضوابط پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم یک پارکینگ اضافی است که برای ساختمان هایی که تعداد پارکینگ آن ها محدود است، در نظر گرفته می شود و شرط ایجاد این پارکینگ ها، وجود فضای کافی به اندازه یک خودرو است. به طور مثال فردی یک آپارتمان را خریده یا اجاره کرده ولی پارکینگ ندارد. در چنین شرایطی ممکن است در پارکینگ فضای کافی برای پارک کردن خودرو وجود داشته باشد اما برای آن فضای خالی، پارکینگ تعریف نشده است. در چنین شرایطی با توافق سایر ساکنین پارکینگ اضافی تحت عنوان پارکینگ مزاحم به وی داده می شود.

بنابراین پارک کردن دو ماشین پشت سر هم بدون اینکه برای دیگر ماشین ها مزاحمت ایجاد کند را پارکینگ مزاحم می گویند. مشکل عمده این نوع پارکینگ ها این است که برای خروج خودرو جلویی نیاز است تا خودرویی عقبی نیز از پارکینگ خارج شود. در سند مالکیت، ابعاد و محل دقیق پارکینگ مزاحم ثبت می شود.

طبق قانون پارکینگ مزاحم به فردی داده می شود که خود داوطلب شده باشد. به طور مثال گاهی پارکینگ مزاحم برای افرادی که فقط برای پارک ماشین خود در شب ها نیاز به پارکینگ دارند و یا افرادی که هزینه خرید پارکینگ اختصاص را ندارند انتخاب مناسبی است. اما در صورتی که فردی داوطلب این کار نباشد این پارکینگ به فردی که آخرین سند را ثبت کرده فروخته می شود. این سند فرد را به عنوان دارنده پارکینگ مزاحم ملزم می کند هر زمانی که صاحبان پارکینگ اختصاصی از وی در خواست دارند ماشین خود را جابجا کند.

تغییر پارکینگ مزاحم به مشاع

این گزینه مربوط به حالتی است که شخصی دارای پارکینگ است و سایر ساکنین آپارتمان می توانند با وی همکاری کنند. در این مورد می تواند با همه آن ها توافق کنند و شرایط پارکینگ خود را به پارکینگ مشاع تغییر دهد. البته استفاده از این روش نیازمند کسب رضایت از سایر ساکنین است.

حذف پارکینگ مزاحم

یکی از راهکارهایی که ساکنین درگیر با مزاحمت پارکینگ به سراغ آن می فرایند، حذف و ابطال پارکینگ مزاحم است. در این گونه موارد باید در نظر داشت که قرار دادن پارکینگ مزاحم در یک آپارتمان به دو صورت کاملاً متفاوت انجام می گیرد.

در حالت اول که به صورت قانونی صورت می گیرد، وجود پارکینگ مزاحم در سند واحد مسکونی ذکر می شود و در این صورت می توان آن را به عنوان جزء لاینفک آپارتمان در نظر گرفت. این موضوع باعث می شود که وجود پارکینگ برای سایر اهالی و ساکنین آپارتمان محدودیت قانونی داشته باشد و حتی باید شرایط لازم برای استفاده از آن فراهم شود. اگر در این حالت کسی برای ابطال پارکینگ مزاحم اقدام کند، در نهایت کار به مراجع قانونی مانند شهرداری و اداره ثبت اسناد می رسد که معمولاً آن ها پایبند موارد ذکر شده در قرارداد اولیه آپارتمان هستند.

اما در حالت دوم، ایجاد پارکینگ با تصمیم اهالی ساختمان و با توافق آن ها انجام گرفته و موردی در سند ساختمان ذکر نشده است. این شرایط معمولاً محدودیت قانونی ایجاد نمی کند و امکان حذف پارکینگ مزاحم در این شرایط بسیار بالاست. اگر با چنین موردی روبرو هستید، به راحتی می توانید از طریق مراجع قانونی یا حتی از طریق توافق با سایر ساکنین نسبت به حذف این پارکینگ اقدام کرده و از ایجاد مجدد آن جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با پارکینگ مزاحم مطلب با وجود پارکینگ مزاحم در ساختمان چه باید کرد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 939

به "حذف پارکینگ مزاحم امکانپذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف پارکینگ مزاحم امکانپذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید