حمایت از هنرمندان استان های کم برخوردار در نمایشگاه صنایع دستی

به گزارش وبلاگ واحدی، معاون صنایع دستی کشور گفت: از 12 استان کم برخوردار در #نمایشگاه ملی صنایع دستی که سال جاری نیز با نمایشگاه #گردشگری تلفیق شده است به صورت ویژه حمایت خواهیم کرد.

حمایت از هنرمندان استان های کم برخوردار در نمایشگاه صنایع دستی

به گزارش دنیای سفر به نقل از خبرنگار مهر، نشست خبری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته و سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی ظهر امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با حضور معاونان گردشگری و صنایع دستی و مدیران کل این دو معاونت برگزار گردید.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی در این نشست گفت: ما هر سال در خرداد و شهریور نمایشگاه های ملی صنایع دستی را برگزار می کردیم که با استقبال زیادی از سوی هنرمندان روبرو می شد اما به علت همزمانی نمایشگاه با ماه مبارک رمضان، این نمایشگاه در اسفندماه برگزار می شد. بعلاوه به علت کشش بازار، نمایشگاه های ملی به دو نمایشگاه در سال افزایش پیدا کرد و ما شاهد بودیم که در سالهای اخیر نمایشگاه ملی صنایع دستی هم در شهریور و هم در بهمن ماه برپا می شد که به دلایل مختلف نمایشگاه بهمن با نمایشگاه بین المللی گردشگری تلفیق شد.

وی گفت: به جهت نمایش توانمندی های صنایع دستی و گردشگری و ایجاد تعاملات بیشتر بین ذینفعان دو حوزه، تصمیم گرفته شد سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی با پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به منظور تعمیق روابط بیشتر تجاری و ایجاد فرصت های نو به صورت همزمان برگزار گردد. بنابراین از روز نهم بهمن ماه شاهد برپایی سی و پنجمین نمایشگاه صنایع دستی در کنار نمایشگاه گردشگری خواهیم بود.

محمودیان گفت: این نمایشگاه با حضور 31 استان برگزار می گردد و فضایی برای ادارات 31 استان در نظر گرفته شده است. در واقع نمایشگاه فضایی برای نمایش دادن توانمندی استان هاست. فضای دیگر برای حضور پررنگ شهرها و روستاهای جهانی در نظر گرفته شده است که گامی برای برندسازی و آگاهی بخشی است. هنرمندان 12 استان کم برخوردار از جمله خراسان شمالی، خراسان جنوبی، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، لرستان، هرمزگان، کردستان و جنوب شرقی کرمان و جنوب خوزستان به صورت میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. فضای دیگری به علاقه مندان اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه افزایش مبادی فروش صنایع دستی از تأکیدات وزیر میراث فرهنگی است، گفت: امیدوارم در سال های آینده شاهد هم افزایی بیشتر گردشگری و صنایع دستی با برگزاری رویدادهای مشترک باشیم.

محمودیان گفت: از همه کسانی که تا امروز می خواستند در این نمایشگاه ثبت نام نمایند اما ظرفیت ثبت نام اجازه نمی داد عذرخواهی می کنم. ما در این نمایشگاه، استان هایی را به طور تعیین مورد حمایت قرار داده ایم، در واقع با اختصاص 7 غرفه رایگان به 7 استان و اولویت قرار دادن کسانی که تاییدیه استان ها را داشته اند از آنها حمایت شده است.

وی توضیح داد: برای اولین بار صنعتگران می توانند برای کارگاه های تولیدی به جای تعرفه تجاری از تعرفه صنعتی استفاده نمایند. در آینده تعرفه گاز هم مشخص تکلیف می گردد. سال جاری بالغ بر دو هزار هنرمند صنایع دستی بیمه تأمین اجتماعی یا روستایی خواهند شد. هر چند می دانیم این تعداد بسیار کم است.

در ادامه مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی گفت: ما در نمایشگاه گردشگری سالن تخصصی خوراک و گردشگری سلامت را داریم، با دانشگاه های مرتبط با حوزه گردشگری، شهرداری ها و ارگان هایی که فعالیت گردشگری دارند همکاری نموده تا در این نمایشگاه حضور پیدا نمایند. بعلاوه تعیین های گردشگری از جمله صنایع و گردشگری در این نمایشگاه حضور دارند و با آنها تفاهم نامه هایی امضا خواهیم کرد.

وی گفت: برای اولین بار نمایشگاه مجازی هم داریم.حوزه های مختلفی در این نمایشگاه درگیر شدند، امیدوارم بتوانیم این رویه را در سال های آینده پررنگ تر کنیم به خصوص در حوزه میراث فرهنگی که در سال های گذشته کم رنگ تر بود.

فاطمی توضیح داد: برنامه های جانبی نمایشگاه بسیار زیاد است، 94 برنامه رونمایی، 69 کارگاه، 9 نشست و 14 برنامه آئینی خواهیم داشت.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2177

به "حمایت از هنرمندان استان های کم برخوردار در نمایشگاه صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از هنرمندان استان های کم برخوردار در نمایشگاه صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید