خبر خوش برای تولیدکنندگان

به گزارش وبلاگ واحدی، رئیس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت که با اقدامات اخیر قوه قضاییه ضمانت اجرایی قوی برای قانون ساخت داخل وجود دارد و تولید کنندگانی که احساس می کنند خلاف این قانون عمل می شود، می توانند به دفتر هیئت نظارت که در مرکز ساخت داخل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقر شده اطلاع رسانی کنند تا این مسئله پیگیری شود.

خبر خوش برای تولیدکنندگان

سید محمد مهدی هادوی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: قوه قضاییه اخیراً در ارتباط با نحوه رسیدگی به جرائم ناشی از قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل ماشین سازی و تجهیزات ابلاغیه داشته است.

به گفته وی بر اساس ماده 22 قانون قوه قضاییه باید برای پیگیری جرائمی که در ماده 21 عنوان شده شعباتی را مشخص کند که حدود 2 ماه پیش قوه قضاییه در این رابطه مکاتبه و شعباتی را در رابطه با قانون حداکثر استفاده از ساخت داخل معرفی کرد.

همچنین به گفته این مقامات مسئول در تکمیل فرایند یاد شده قوه قضاییه دستورالعمل صادر کرده که به امضای رئیس این قوه هم رسیده و در آن نحوه رسیدگی به طور کامل شرح داده شده است. بنابراین قوه قضاییه فراتر از چیزی که قانون به او محول کرده این موضوع را به صورت پررنگ حمایت می کند و به عبارتی هر سه قوه محکم از بحث ساخت داخل حمایت می کنند.

وی همچنین درباره فرایند رسیدگی و شکایت در این زمینه گفت: افراد یا تولید کنندگانی که احساس می کنند خلاف این قانون عمل می شود، می توانند به دفتر هیئت نظارت که در مرکز ساخت داخل ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقر شده اطلاع رسانی کنند تا این مسئله پیگیری شود. طبق قانون این شکایت در دفتر هیئت نظارت مطرح می شود و اگر خلاف قانون بودن عملیات دستگاه ها و نهادها مسجل شود ابتدا به دستگاه اخطار داده می شود و در نهایت اگر جرائم طبق قانون مشخص باشد، به قوه قضاییه اعلام می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ضمانت اجرایی قوی برای قانون ساخت داخل وجود دارد، شرح داد: این گام مثبت و مهمی است که می تواند تولید کنندگان را در بحث حمایت از تولید داخل پشت گرم کند.

هادوی در خاتمه خاطر نشان کرد که این قانون شامل دو قسمت یعنی پروژه ها و طرح ها و قسمت دوم کالای مصرفی و کالای مصرفی بادوام است که در قسمت اول مشمولان قانون هنگام خرید خارجی باید مصوبه هیات نظارت را دریافت کنند و در زمینه کالای مصرفی و کالای مصرفی بادوام هم دستگاه ها و مشمولان قانون موظف هستند حتماً کالای ایرانی خریداری کنند.

رئیس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین سازی و تجهیزات همچنین به تولیدکنندگان پیشنهاد کرد که قانون ساخت داخل را مطالعه کنند و اگر احساس می کنند در جایی خطایی اتفاق افتاده به دفتر ساخت داخل وزارت صمت اطلاع رسانی کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1526

به "خبر خوش برای تولیدکنندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای تولیدکنندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید