دانشگاه ها باید اکوسیستم فناوری و نوآوری خود را تقویت کنند

به گزارش وبلاگ واحدی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: دانشگاه ها باید اکوسیستم فناوری و نوآوری خود را از طریق اجرای برنامه های متنوع و عدم اکتفای صرف به مرکز رشد یا شتابدهنده تقویت کنند.

دانشگاه ها باید اکوسیستم فناوری و نوآوری خود را تقویت کنند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ واحدی به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت در مراسم اختتامیه بیست و یکمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی که در دانشگاه یزد برگزار شد با بیان اینکه بین صنعت و دانشگاه با وجود تمام تلاش ها ارتباط و اتحادی وجود ندارد، گفت: همه اجزای این اکوسیستم از جمله بخش خصوصی، دولتی، صنعت، دانشگاه و نهادهای مالی باید در کنار یکدیگر یک زیست بوم تشکیل دهند و تعاملات منطقی با هم داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه صنایع ایرانی تجارب متعددی در همکاری با دانشگاه ها در قالب قراردادهای پژوهشی دارند اما در بسیاری از موارد، طرفین همکاری ابراز نارضایتی می کنند، گفت: دانشگاهیان معتقدند صنعت، ادبیات پژوهش، محدودیت ها و ظرفیت های دانشگاه را نمی شناسد و تنها به دنبال حل مسائل خویش است. در سوی دیگر نیز مدیران و کارشناسان صنعت نیز معتقدند دانشگاهیان عمدتا در سودای پژوهش و نگارش مقاله هستند و این همکاری ها به حل مسائل عملیاتی صنعت منجر نمی شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: رتبه ایران در تولید مقاله بسیار بالا است، اما در زمینه توسعه فناوری و تجاری سازی آن با وضع مطلوب فاصله زیادی دارد.

وحدت تاکید کرد: پیشنهاد ما به دانشگاه ها این است که تقویت اکوسیستم فناوری و نوآوری خود از طریق اجرای برنامه های متنوع و عدم اکتفای صرف به مرکز رشد یا شتاب دهنده را در دستور کار قرار دهند.

وی مطرح نمود: همچنین توسعه همکاری با کارگزاران تجاری سازی، شبکه سازی و تبادل فناوری به منظور بازاریابی دستاوردهای پژوهشی و همچنین آشنایی بیشتر با نیازهای صنعت و بازار را مدنظر قرار دهند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ایجاد انگیزه برای اعضای هیات علمی و دانشجویان به منظور تقویت فعالیت های پژوهشی معطوف به نیازهای صنعت و بازار را از دیگر پیشنهادها به دانشگاه ها است.

وحدت گفت: یکی از مهم ترین نیازهای کشور در حال حاضر تقویت ارتباط با شرکت های دانش بنیان و فناور از طریق رویدادها، نمایشگاه ها و همچنین کارگزاران خصوصی تجاری سازی، شبکه سازی و تبادل فناوری است.

وی همچنین بر تقویت همکاری با شرکت های دانش بنیان از طریق انعقاد قرارداد، خرید بخشی از سهام یا تملک کامل، خرید تولیدات و نوآوری این شرکت ها و سرمایه گذاری مشترک با آنها تاکید کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 210

به "دانشگاه ها باید اکوسیستم فناوری و نوآوری خود را تقویت کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه ها باید اکوسیستم فناوری و نوآوری خود را تقویت کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید