روش صحیح فریز کردن مواد غذایی چگونه است؟

به گزارش وبلاگ واحدی، مجله دیجی کالا - صدف حقیقت: فریز کردن مواد غذایی یکی از بهترین روش ها برای مبارزه با تولید پسماند غذا و هدر رفت آن ها است که می تواند مواد خوراکی را برای مدت طولانی در دسترس قرار دهد. حال این مواد می توانند از نوع خوراکی های تازه باشند یا باقی مانده ای از وعده های روزانه. البته اطلاع از نکات و مواردی که به روش صحیح فریز کردن منجر می شود، می تواند طعم و تازگی این مواد غذایی را برای مدت زمان بیشتری حفظ کند و به شما بیاموزد که بهترین زمان برای خارج کردن این مواد غذایی منجمد چه زمانی است.

روش صحیح فریز کردن مواد غذایی چگونه است؟

فریز کردن مواد غذایی و تضمین سلامت و تازگی

قبل از هر چیز دمای فریزر خود را چک کنید تا دمای 17- درجه سانتی گراد یا کمتر را نشان دهد. برای این منظور لازم است که دماسنج اختصاصی برای فریزر داشته باشید یا این دما توسط خود وسیله به نمایش درآید.

با وجود آنکه فرآیند فریز کردن یا انجماد موجب کشته شدن باکتری های مواد غذایی نمی گردد، ولی توانایی تکثیر آن ها را به مقدار زیادی کندتر می کند و به همین دلیل است که عمل انجماد، از فاسد شدن ماده غذایی جلوگیری می کند. بعد از آنکه ماده غذایی را از فریزر خارج کردید و یخ آن ذوب شد، باکتری ها دوباره بیدار می شوند و شروع به فعالیت می کنند. پس یعنی باید در این زمان ماده خوراکی را بخورید یا آن را بپزید.

اغلب مواد غذایی در فریزر های خانگی حدود دو تا سه ماه سالم می مانند، ولی دستورالعمل و نکات نگهداری با توجه به نوع ماده غذایی متفاوت است. البته مدت زمانی که برای فریز کردن مواد غذایی گفته می گردد، بیشتر از آنکه در ارتباط با سلامت آن ها باشد، به کیفیت ماده غذایی برمی گردد.

نکات فریز کردن مواد غذایی

از ظروف نگهدارنده دردار پلاستیکی یا کیسه فریزر استفاده کنید. ظروف شیشه ای برای این منظور مناسب نیستند، زیرا زمانی که در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند، ترک می خورند. به یاد داشته باشید که کیسه های فریزری (زیپ کیپ) و کیسه ساندویچی مثل هم نیستند. کیسه فریزر از پلاستیک ضخیم تر حاوی ترکیب افزودنی ساخته شده است که در فریزر شکسته نمی گردد، ولی کیسه های ساندویچی معمولی یا برخی از کیسه های نگهداری دیگر این ویژگی را ندارند.

در صورت ممکن مواد غذایی را در اندازه های کوچک تر درون فریزر قرار دهید. این نکته علاوه بر آنکه سرعت یخ زدایی را افزایش می دهد، از هدر رفت و دور ریز ماده غذایی هم جلوگیری می کند. برای مثال به جای آنکه خورشت یا سوپ را در یک ظرف بزرگ بریزید، آن را در مقادیر کوچک و ظروف مجزا نگهداری کنید.

برای آنکه میوه های بری، برش های موز، لوبیا سبز و مواد غذایی کوچک مشابه آن ها را هم زمان با هم فریز کنید، می توانید آن ها را روی سینی فلزی پخش کنید و سپس درون فریزر بگذارید. بعد از آنکه این مواد کاملا منجمد شدند، هر کدام را به صورت جداگانه به کیسه فریزر یا ظروف مورد نظر منتقل کنید.

به جای آنکه فریز کردن مواد غذایی را صرفا به عنوان روشی برای جلوگیری از فاسد شدن ببینید، به آن به عنوان روشی برای حفظ تازگی خوراکی ها نگاه کنید. زمانی که مواد غذایی منجمد در تازه ترین حد خود باشند، بهترین نتیجه را بعد از ذوب شدن خواهند داشت. به عنوان مثال وقتی میوه بلوبری را در حالتی که شل و خمیری شکل باشد، فریز کنید، بعد از خارج کردن از فریزر هم با بلوبری خمیری و شل روبرو می شوید.

می توان گفت که تقریبا غیرممکن است تمام هوای موجود در ظرف نگهدارنده یا زیپ کیپ فریزری خود را خارج کنید، پس سوختگی فریزری در ماده غذایی بعد از مدت زمانی که درون فریزر قرار بگیرد، اجتناب ناپذیر خواهد بود. البته اگر مصرف مواد غذایی فریزری شما زیاد باشد، دستگاه خلأ ساز که همه هوای موجود را خارج می کند، می تواند مسائل فریز کردن مواد غذایی را از بین ببرد.

قبل از آنکه هر ماده غذایی را در فریزر قرار دهید، صبر کنید تا به طور کامل سرد گردد. اگر غذایی که داغ است را درون فریزر بگذارید، علاوه بر آنکه سلامت آن را به خطر می اندازد (زمان مورد نیاز بیشتر برای خنک شدن، ماده غذایی را در منطقه به اصطلاح خطر دمای غذایی قرار می دهد)، قرار دریافت یک جسم داغ درون فریزر، موجب گرم شدن باقی مواد غذایی نیز می گردد که می تواند سلامت آن ها را نیز به مخاطره بیندازد.

یخ زدایی صحیح مواد غذایی چگونه انجام می گردد؟

در برخی از موارد، مواد غذایی منجمد را می توانید مستقیما استفاده کنید. به عنوان مثال بری های یخ زده به طور مستقیم قابل استفاده در اسموتی هستند یا می توانید خمیر گوجه فرنگی یخ زده را مستقیما به سوپ یا سس اضافه کنید. البته می توانید سینه مرغ یخ زده را هم به طور مستقیم روی حرارت قرار دهید و بپزید، ولی روش مورد تائید و ارجحی برای آشپزی نیست.

در برخی موارد دیگر نیاز است ماده غذایی را به طور کامل یخ زدایی کنید. امن ترین روش برای این منظور خصوصا در مورد مواد غذایی پروتئینه مانند گوشت، مرغ و ماهی آن است که آن ها را از شب تا صبح درون یخچال قرار دهید. اگر این مواد در دمای اتاق یخ زدایی شوند یا برای ذوب شدن یخ، آن ها را درون آب گرم قرار دهید، ممکن است منجر به مسمومیت غذایی شوند.

در ادامه نکاتی برای فریز کردن مواد غذایی مختلف ذکر می شوند:

فریز کردن گوشت و غذای دریایی

نکته مهم در مورد این دسته از مواد غذایی آن است که به محض بازگشت به خانه، آن ها را درون فریزر قرار دهید. گوشت خام را نباید به مدت سه روز در یخچال بگذارید و سپس به فریزر منتقل کنید. گوشت ها را از درون ظروف پلاستیکی بیرون بیاورید. گوشت چرخ کرده را قبل از فریز کردن تقسیم کنید. اگر این مواد را به صورت دو لایه بسته بندی کنید (دو لایه کیسه فریزر یا یک لایه زیپ کیپ و یک لایه کیسه فریزر) طول عمر نگهداری شان افزایش می یابد و از سوختگی فریزری هم جلوگیری می گردد.

گوشت و غذا های دریایی را به مدت دو تا سه ماه در سردترین قسمت فریزر (دورترین نقطه از در) قرار دهید. قبل از پخت، گوشت را چند ساعت (شب تا صبح) درون یخچال قرار دهید تا یخ آن کاملا ذوب گردد.

فریز کردن سبزیجات تازه

بهترین روش فریز کردن سبزیجات تازه، بلانچ یا نیم پز کردن آن ها است. سبزیجات برای بلانچ شدن روش های مختلفی دارند: لازم است بروکلی را از قسمت چتری شکلش به قطعات کوچک برش بزنید، پوست هویج را جدا و آن را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید، فلفل دلمه ای را برش های باریک بزنید و قسمت شاخه ای لوبیا سبز را جدا کنید. مهم ترین نکته در مورد سبزیجات آن است که آن ها را به شکلی که بعد از یخ زدایی مصرف می شوند، در بیاورید.

بعد از برش زدن سبزیجات، آن ها را برای یک تا دو دقیقه همراه با آب بجوشانید و سپس سریع در حمام آب و یخ قرار دهید تا پختشان متوقف گردد. بعد از آنکه آب اضافی آن ها خارج و کاملا خشک شدند (سبزیجات مرطوب باعث به وجود آمدن یخ های ریز می شوند)، سبزیجات را روی سینی فلزی پخش کنید، درون فریزر قرار دهید و بعد از منجمد شدن، به کیسه فریزر یا ظروف نگهدارنده منتقل کنید.

فریز کردن میوه هم به همین روش انجام می گردد، ولی می توانید مرحله بلانچ کردن را حذف کنید. به یاد داشته باشید که موز را می توانید همراه با پوست و به صورت کامل فریز کنید. البته پوست آن در صورت انجماد قهوه ای می گردد، ولی میوه درون آن تازه و روشن باقی می ماند. میوه ها به مدت دو تا سه ماه درون فریزر ماندگاری دارند.

سبزیجات برگی مانند کاهو و کلم، گوجه فرنگی و محصولات دیگری که حجم زیادی آب دارند، به خوبی منجمد نمی شوند. ولی می توانید سبزی های برگی تازه را خرد کنید، آن ها را با مقدار کمی آب یا روغن زیتون مخلوط کنید و سپس در قالب های یخ بریزید و درون فریزر قرار دهید. بعد از منجمد شدن، مکعب های یخی را به زیپ کیپ منتقل کنید.

فریز کردن لبنیات و تخم مرغ

مشکل اصلی در مورد تخم مرغ آن است که انبساط و یخ زدن، باعث شکستن پوسته آن می گردد. تخم مرغ آب پز شده کامل هم بعد از فریز شدن حالت لاستیکی پیدا می کند. بهترین روش برای انجماد تخم مرغ آن است که آن ها را درون کاسه بشکنید، با مقدار کمی شکر یا نمک مخلوط کنید (با توجه به آنکه برای مصرف شیرین یا شور فریز می شوند) و آن ها را درون ظروف نگهدارنده و در فریزر قرار دهید. البته می توانید زرده و سفیده را هم به صورت مجزا در فریزر بگذارید.

شیر هم به طور کامل قابل انجماد است، ولی یخ زدن آن باعث تکه تکه و جدا شدن ترکیباتش می گردد که کیفیت آن را بعد از ذوب شدن، تحت تاثیر قرار می دهد. البته همچنان می توانید با استفاده از آن کیک پزی یا آشپزی انجام دهید و تنها زمانی که شیر را به تنهایی بنوشید، تفاوت کیفیت آن را احساس می کنید.

خامه غلیظ به خوبی منجمد می گردد، ولی 50 درصد هم احتمال دارد، این اتفاق نیفتد. تکه های کوچک خامه زده شده را روی سینی بچینید و درون فریزر قرار دهید. بعد از منجمد شدن آن ها را به کیسه منتقل کنید.

پنیر را زمانی که به تکه های کوچک تقسیم کرده و آن ها را با دو لایه بسته بندی کرده اید، در فریزر بگذارید. پنیر خانگی و خامه ترش بعد از انجماد حالت دانه دانه پیدا می کنند. کره برش خورده به خوبی منجمد می گردد، ولی در مورد کره هم زده این گونه نیست.

فریز کردن سوپ، خورشت و خوراک

وقتی می خواهید سوپ، خورشت و خوراک که آبکی هستند را منجمد کنید، ابتدا مطمئن شوید کاملا درون یخچال سرد شده باشند. حداقل تا زمانی صبر کنید که چربی غذا به صورت سفت شده و روی سطح مواد دیده گردد. این چربی ها را از روی سطح غذا بردارید و دور بریزید. سپس مایع خوراکی را به ظرف نگهدارنده منتقل کنید و درون فریزر بگذارید.

فریز کردن کاسرول و لازانیا

تقریبا همیشه می توانید کاسرول پخته نشده یا لازانیا را درون ظرف پختش فریز کنید، البته در این شرایط حتما باید روی ظرف را با ورقه آلومینیومی محکم ببندید. قبل از آنکه بخواهید این غذا را نوش جان کنید، ظرف را از فریزر خارج کنید تا در ساعات شب تا صبح یخ زدایی گردد. البته می توانید بعد از بیرون آوردن ظرف از فریزر، آن را مستقیم درون فر سرد قرار دهید، سپس دستگاه را روشن کنید و کاسرول یا لازانیا را بپزید. کمی بیشتر منتظر بمانید تا مطمئن شوید غذا به اندازه کافی پخته باشد و سپس فویل را برای 20 دقیقه نهایی پخت از سطح ظرف بردارید تا روی غذا هم ترد گردد.

می توان کاسرول و لازانیا را بعد از پخت هم درون فریزر نگهداری کرد و در زمان مورد نظر، بعد از یخ زدایی، مجدد آن را گرم کرد. به یاد داشته باشید که پخت در این شرایط باید اندکی کمتر از همیشه انجام گردد، زیرا در فرآیند گرم شدن هم مجدد پخته خواهد شد. در این شرایط باید حباب و سس و مایعات در حال جوش را درون غذا ببینید. مطمئن شوید که درجه حرارت در مرکز مواد غذایی حداقل به 70 درجه سانتی گراد رسیده باشد.

فریز کردن نان، کیک و شیرینی

نان پخته شده، کیک و شیرینی را بعد از آنکه کاملا سرد شدند، در دو لایه کیسه بپیچید و سپس آن ها را برای مدت دو تا سه ماه درون فریزر نگهداری کنید. برخلاف بسیاری از مواد غذایی که قابل فاسد شدن هستند، نان، کیک و شیرینی را می توانید همچنان درون کیسه و ظرف و در دمای محیط قرار دهید تا یخشان ذوب گردد. البته می توان خمیر شیرینی ها را به صورت خام و نپخته نیز درون فریزر نگهداری کرد. در این صورت توصیه می گردد آن ها را به قطعات کوچک و گلوله های مجزا تقسیم کنید تا بتوانید بعد از خارج کردن از فریزر، به طور مستقیم درون فر قرار دهید.

منبع: The Spurce Eat

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1215

به "روش صحیح فریز کردن مواد غذایی چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح فریز کردن مواد غذایی چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید