فیلم، تظاهرات هزاران نفری در هند در اعتراض به قانون جنجالی اعطای شهروندی

به گزارش وبلاگ واحدی، با گذشت تقریباً دوماه از تصویب لایحه جنجالی اعطای شهروندی هند، هزاران نفر از مردم چنای واقع در ایالت تامیل نادو امروز با برگزاری تظاهرات خواستار تصویب قطعنامه ای علیه این قانون شدند.

فیلم، تظاهرات هزاران نفری در هند در اعتراض به قانون جنجالی اعطای شهروندی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، علیرغم آنکه حدود دو ماه از تصویب لایحه جنجالی اعطای حقوق شهروندی به مهاجران غیرمسلمان هند می گذرد، همچنان اعتراضات در ایالات مختلف این کشور ادامه دارد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، ایالت تامیل نادو امروز (چهارشنبه) شاهد اعتراضات گسترده سازمانهای اسلامی به طرح جنجالی اعطای شهروندی به اقلیت های غیرمسلمان بود.

هفته گذشته، نیروهای پلیس هند در چنای با استفاده از چوب به سمت متعرضان حمله ور شدند تا آنها را متفرق کنند و آنطور که خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرده است، امروز، انبوهی از معترضان که اکثراً از جامعه مسلمانان بودند، در چنای پایتخت ایالت تامیل نادو تظاهرات گسترده برپا کردند.

طبق این گزارش، هزاران تن از معترضان چنای از دولت محلی درخواست کرده بودند تا قطعنامه ای را علیه قانون جنجالی اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان تصویب کند که با مخالفت دادگاه عالی این ایالت روبرو شدند.

کلیپ های ویدئویی و تصاویر راهپیمایی گسترده در چنای، در شبکه های اجتماعی قرار گرفته است و در برخی از توضیحات مربوط به این اعتراضات نوشته شده است که حدود 10 هزار نیروی پلیس برای نظارت بر اعتراضات در چنای مستقر شده اند و به معترضان گفته اند که می بایست تنها در طول اعتراضات، پرچم ملی را حمل کنند.

مجلس عوام هند روز 10 دسامبر (19 آذرماه)، لایحه جنجالی اعطای شهروندی به اتباع اقلیت غیرمسلمان مهاجر از سه کشور همسایه افغانستان، بنگلادش و پاکستان را به تصویب درآورد که به دنبال آن موجی از اعتراضات در این کشور به راه افتاد و منتقدان این طرح تأکید کردند که این اقدام تبعیض علیه مسلمانان است.

تصویب لایحه فوق موجی از اعتراضات خشونت بار را در ایالات آسام و تریپورا واقع در شمال شرقی هند به وجود آورده است. معترضان تأکید دارند که مهاجرانی که به صورت غیرقانونی وارد هند شده اند، به مناطق مرزی حرکت می کنند و فرهنگ و دامنه سیاسی مردم قبیله بومی را تضعیف می کنند.

قانون فوق به هندوها، سیک ها، بودایی ها، جین ها، پارسیان و مسیحیانی که قبل از 31 دسامبر 2014 (10 دی ماه 1393) از سه کشور پاکستان، افغانستان و بنگلادش به هند مهاجرت کرده اند، شهروندی اعطا می کند. مجموع این افراد چندین میلیون نفر می شوند.

بسیاری از منتقدان دولت مودی معتقدند که این طرح در راستای انزوای بیشتر مسلمانان هند تهیه و تصویب شده است و پیش از این نیز دولت هند در مناطق مسلمان نشین از جمله ایالت آسام رویه ای را برای سلب حق تابعیت مسلمانان به راه انداخته است که با اعتراضات بسیاری روبرو شده است. طبق این طرح، حدود دو میلیون مسلمان که اصلیتی بنگلادشی دارند از حق شهروندی هند محروم و احتمالا از این کشور اخراج خواهند شد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 934

به "فیلم، تظاهرات هزاران نفری در هند در اعتراض به قانون جنجالی اعطای شهروندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم، تظاهرات هزاران نفری در هند در اعتراض به قانون جنجالی اعطای شهروندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید