قایق وایکینگ ها زیر یک تپه باستانی کشف شد

به گزارش وبلاگ واحدی، دشت بزرگ و همواری در نروژ، قرن ها یک گنج باستان شناسی را در دل خود پنهان کرده بود. گفته می شود که کل این دشت در گذشته یک گورستان بسیار بزرگ و مهم بود.

قایق وایکینگ ها زیر یک تپه باستانی کشف شد

دشتی پهناور و در ظاهر، عادی در شهرستان اوستفولد در نروژ وجود دارد که به دفعات از طریق کشاورزان شخم زده شده است. درست در کنار این دشت، یک تپه غیرمعمول به نام تپه جل (Jell mound) وجود دارد که نوعی بنای یادبود است که به دست انسان ساخته شده و قدمت آن به زمان وایکینگ ها بازمی گردد.

به تازگی، گروهی از باستان شناسانی از موسسه تحقیقات میراث فرهنگی نروژ (NIKU) اقدام به نصب یک ژئورادار با وضوح بالا روی یک تراکتور کرد تا کل دشت را اسکن کند. کشاورزی که از این تراکتور استفاده می کند، می خواست زمین را زهکشی کند و برای این کار ابتدا باید ارزیابی های باستان شناسی در منطقه انجام می شد. وجود تپه جل نشان می دهد که ممکن است اسرار باستان شناسی زیادی زیر این خاک ها نهفته باشد.

در نتیجه انجام این اسکن، باستان شناسان دریافتند که دورتادور این منطقه را زمانی تپه ماهورهایی فرا گرفته بودند که در حقیقت گورهایی برای خاکسپاری مردگان بودند و حداقل هشت مورد از این تپه ها در گذشته از طریق دانشمندان شناسایی شده است. رادار پیروز شده است که زیر یکی از این تپه ها، شیئی به شکل یک کشتی را مشاهده کند.

کشف قایق های دفن شده اتفاق مرسومی نیست. این قایق ها، اشیاء ارزشمندی هستند و تنها زمانی به خاک سپرده می شوند که رهبران، جنگجویان و افرادی از رده های بالای جامعه فورت کرده باشند. تنها سه مورد این چنینی تا به امروز در کل نروژ کشف شده است و این اولین کشف در سال های اخیر است.

لارس گوستاوسن، رئیس این گروه باستان شناسی می گوید:

باستان شناسان به ندرت این قایق های دفن شده را بررسی می کنند؛ اما این مورد یک کشتی بزرگ و منحصربه فرد است.

باستان شناسان بر این باورند که این یک کشتی وایکینگ است که به احتمال زیاد متعلق به دوره ای بین سال های 500 تا 1000 میلادی است. چون تپه ای که روی آن قرار گرفته در گذشته زمینی مسطح بوده است، قایق کمتر از یک متر با سطح آن فاصله دارد. طول قایق در حدود 66 متر است و رادار نشان داده است که تیرهای ته کشتی زبان و تخته های کف آن همچنان حفظ شده اند.

آن ها تصمیم گرفته اند که تحقیقات خود را با ابزار غیرتهاجمی پیش ببرند و در صورت نیاز، اقدام به حفاری منطقه کنند. گوستاوسن در بیانیه ای اظهار داشت:

کشتی دفن شده، تنها نیست؛ بلکه، این جا بخشی از گورستان بزرگی است که به طور مشخص برای به رخ کشیدن قدرت و نفوذ ساکنان آن زمان این منطقه طراحی شده است.

او و همکارانش با انجام کاوش های بیشتر در این دشت پهناور می توانند اطلاعات بیشتری درباره روش زندگی افرادی که قرن ها پیش در این محل می زیستند، به دست بیاورند.

منبع: کجارو / atlasobscura.com
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2161

به "قایق وایکینگ ها زیر یک تپه باستانی کشف شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "قایق وایکینگ ها زیر یک تپه باستانی کشف شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قایق وایکینگ ها زیر یک تپه باستانی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید