قیمت هر واکسن خارجی کرونا چقدر است؟

به گزارش وبلاگ واحدی، واکسن فایزر، دو دوز: 39 دلار

بر اساس اعلام شرکت های فایزر و بایوتک، آن ها فاز سوم آزمایش های بالینی خود را در 18 نوامبر 2020 با پیروزیت به پایان رساندند و واکسن تولیدی آن ها 95 درصد ایمنی ایجاد می کند. این واکسن ساخت مشترک دو شرکت داروسازی فایزر آمریکا و شرکت بیوتکنولوژی بایو تک آلمان است. شرکت فایزر پس از پایان پیروز آزمایش بالینی خود به روی انسان ها در تاریخ 20 نوامبر 2020 (5 روز پیش) به سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست رسمی داد تا اجازه استفاده اضطراری از این واکسن برای واکسیناسیون را بدهد.

قیمت هر واکسن خارجی کرونا چقدر است؟

این درخواست هم اینک در سازمان غذا و داروی آمریکا در دست بررسی است و حدس ها حاکی است احتمالا واکسن فایزر- بایوتک از اواخر سال جاری میلادی در ایالات متحده آمریکا برای واکسیناسیون شهروندان مورد استفاده قرار گیرد. قیمت واکسن فایزر- بایوتک ممکن است با توجه به مناطق مختلف جهان متفاوت باشد، اما با در نظر دریافت قراردادی که با اتحادیه اروپا بسته شده می شود حدس زد که قیمت هر دوز واکسن فایزر- کرونا حدود 15.5 یورو می شود. قیمت این واکسن در دو دوز در ایالات متحده نیز تقریبا 39 دلار است.

واکسن مدرنا، هر دوز 37 دلار

این واکسن نیز توسط شرکت داروسازی مدرنا با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا توسعه یافته و تولید شده است. این شرکت در تاریخ 16 نوامبر 2020 گفت که اولین اطلاعات به دست آمده از مطالعات بالینی این واکسن نشان داده که این واکسن در 95.4درصد موارد برای افرادی که واکسینه می شوند، موثر بوده و ایمنی ایجاد خواهد کرد. استفان باکسل مدیر عامل مودرنا اعلام کرده که قیمت هر دوز واکسن کرونا تولیدی این شرکت رقمی بین 25 تا 37 دلار خواهد بود.

واکسن آکسفورد: 2.5 دلار

دانشگاه آکسفورد در راس تولید این واکسن قرار گرفته است، اما در واقع واکسن با همکاری موسسه جنر دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن این دانشگاه توسعه یافته است. حق تولید و پخش این واکسن از سوی شرکت دارویی انگلیسی- سوئدی آسترا زنکا خریداری شده است.

طبق داده های به دست آمده تزریق دوز نخست این واکسن در انسان ها ایمنی 70درصدی و در صورت تزریق دوز دوم به آن ها ایمنی 90درصدی در برابر ابتلا به بیماری کووید19 می دهد. این واکسن یکی از ارزان ترین واکسن های تولیدی کرونا در جهان محسوب می شود، چون شرکت انگلیسی - سوئدی آسترا زنکا متعهد شده سودی بابت تولید و توزیع این واکسن نگیرد و قیمت هر دوز واکسن را 2.5 دلار برای فروش تعیین کرده است.

واکسن اسپوتنیک: زیر 10 دلار

روس ها می گویند میزان موثری این واکسن فراتر از 95درصد است، اما طبق گفته مقامات بهداشتی روسیه سطح ایمنی 95درصد بر اساس نتایج اولیه آزمایش ها از داوطلبان 42روز پس از تزریق نخستین دوز این واکسن پدیدار می شود. مقامات روسی با کشور های آرژانتین، برزیل، مکزیک و هند برای فروش واکسن اسپوتنیک وی به توافقاتی دست یافته اند.

این واکسن یکی از اولین واکسن هایی بود که خبر تولید آن پیچیده شد. گفته می شود که دختران پوتین هم آن ها امتحان کرده اند. مقامات روسیه گفته اند این واکسن برای شهروندان روسی رایگان تزریق خواهد شد، اما قیمت هر دوز واکسن کرونا اسپوتنیک برای فروش در بازار های جهانی از فوریه سال 2021 به بعد (از اول اسفند 1399) کمتر از 10 دلار اعلام شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1485

به "قیمت هر واکسن خارجی کرونا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت هر واکسن خارجی کرونا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید