متغیرهای کلان اقتصادی چه تاثیری بر سوانح حمل ونقل جاده ای دارند؟

به گزارش وبلاگ واحدی، بررسی ها حاکی از آن است که بیشتر سفرهای برون شهری با استفاده از جاده ها صورت می گیرد و این موضوع تبعات منفی زیادی مانند افزایش تصادفات، خسارت ها و تلفات در راه ها به همراه داشته است. پژوهشگران در یک مطالعه تاثیر متغیرهای کلان اقتصادی را در سوانح حمل و نقل جاده ای بررسی کردند.

متغیرهای کلان اقتصادی چه تاثیری بر سوانح حمل ونقل جاده ای دارند؟

به گزارش خبرنگاران، یکی از علل بالا بودن شدید نرخ سوانح حمل و نقل در ایران، نسبت به دیگر کشورها، سهم کم حمل و نقل ریلی نسبت به کل حمل و نقل کشور است.

بررسی ها نشان می دهد که بیشتر سفرهای برون شهری با استفاده از جاده ها صورت می گیرد و این موضوع تبعات منفی زیادی مانند افزایش تصادفات، خسارت ها و تلفات در راه ها به همراه داشته است.

بررسی فرایند تصادفات جاده ای برون شهری کشور در سال های 1380 تا 1398 نشان می دهد که تعداد تصادفات رانندگی برون شهری در بخش حمل ونقل جاده ای تا سال 1385 افزایش یافته و سپس کاهش یافته و تا سال 1390 فرایند سینوسی داشته و از سال 1390 تا سال 1395 فرایند نزولی داشته و از سال 1395 تا 1398 فرایند صعودی را طی کرده است.

به طوری که از 101 هزار و 792 تصادف در سال 1395 به 159 هزار و 735 فقره تصادف در سال 1398 رسیده و بیش از یک و نیم برابر افزایش یافته است.

در این مطالعه نقش متغیرهای کلان اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، ضریب جینی، جمعیت کل کشور، طول جاده های کشور و ارزش افزوده بخش حمل ونقل ریلی در کاهش سوانح جاده ای مورد مطالعه قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت با افزایش ارزش افزوده بخش حمل و نقل ریلی، تعداد سوانح حمل ونقل جاده ای کاهش می یابد.

همچنین با تولید ناخالص داخلی سرانه کشور، تعداد سوانح حمل و نقل جاده ای افزایش می یابد.

در این مطالعه مشخص شد که با افزایش جمعیت کل کشور و طول جاده های کشور، تعداد سوانح حمل و نقل جاده ای افزایش می یابد. همچنین با افزایش ضریب جینی که نشان دهنده نابرابری توزیع درآمد در کشور است، نیز تعداد این سوانح افزایش می یابد.

یافته های این مطالعه با پژوهش های گذشته نیز همخوانی دارد و این نتایج می تواند برای سیاست گذاران در وزارت راه و شهرسازی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و وزارت کشور مؤثر باشد.

در انجام این تحقیق، پریسا بازدار اردبیلی و پیمان پژمان زاد از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، زمستان 1400 به صورت مقاله علمی با عنوان بررسی رابطه بین متغیرهای کلان اقتصادی در کاهش سوانح حمل و نقل جاده ای کشور در مجله ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2180

به "متغیرهای کلان اقتصادی چه تاثیری بر سوانح حمل ونقل جاده ای دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متغیرهای کلان اقتصادی چه تاثیری بر سوانح حمل ونقل جاده ای دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید