قطع گاز و گرانی در راه است؟

به گزارش وبلاگ واحدی، با سرد شدن هوا دوباره باید منتظر کمبود گاز و در ادامه آن قطعی برق و احتمال کمبود سیمان و برخی دیگر از مصالح ساختمانی در کشور باشیم.

قطع گاز و گرانی در راه است؟

به گزارش خبرنگاران، در تابستان امسال برای تامین برق مصارف خانگی و شهری دولت اقدام به قطع برق برخی صنایع پرمصرف همچون سیمان و فولاد کرد. حالا با فرارسیدن فصل سرما و زمستان دولت برای تامین گاز خانگی و شهری اقدام به قطع گاز کارخانه های سیمان کرده است.

ایران در هفته اخیر با 12 درصد افزایش مصرف گاز روبه رو شده بود. این در حالی است که هنوز دمای هوا زمستانی نشده و به اوج سرما نرسیده ایم.

شنبه هفته جاری بود که نائب رییس انجمن صنفی کارفرمایان سیمان از قطعی گاز چند واحد سیمانی در منطقه ها شمالی و شمال شرقی کشور از نیمه آبان خبر داده بود.

حال پس از گذشته حدود 10 روز از مرحله اول قطع گاز امروز عبدالرضا شیخان دبیر انجمن سیمان در نامه ای به واحد های تولیدی سیمان از قطع گاز واحد های دیگر خبر داد. در نامه دبیر انجمن سیمان آمده، براساس اطلاعات دریافتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیسپچینگ ملی گاز، احتمالا گاز کارخانه های تولید سیمان مستقر در استان های قم، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، گلستان، مازنداران، مرکزی، همدان، یزد، ایلام، اصفهان، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، زنجان و سمنان از فردا 25 آبان 1400 قطع خواهد شد.

براین اساس واحد های تولیدی سیمان که گاز آن ها قطع خواهد شد باید نسبت به استفاده از سوخت جایگزین اقدام کنند. در حال حاضر واحد های سیمانی که در منطقه ها شمالی و شمال شرقی کشور قرار دارند، با توجه به قطع گاز با سوخت مازوت در حال فعالیت هستند.

اما مصرف مازوت تبعات سنگین زیست محیطی دارد و آلودگی هوا در شهر ها افزایش خواهد داد.

قطعی گاز صنایع با دو هدف انجام می شود هم گاز شهری تامین شود و هم اینکه نیروگاه های برق بتوانند بدون کمبود گاز به فعالیت خود ادامه دهند.

در واقع کمبود گاز می تواند قطعی برق را هم در پی داشته باشد.

قطعی گاز صنایع می تواند تبعات مالی هم داشته باشد. اکو ایران در این باره نوشته است: سیاست قطع گاز صنایع همزمان با کاهش دمای هوا، افزایش مصرف و تامین نیازخانگی در ادامه سیاست قطع برق با همین علت در تابستان امسال است. قطعی برق تولید سیمان در بسیاری از واحد ها را متوقف کرد و توقف فعالیت واحدها، تولید سیمان در تابستان را حدود 2 درصد کاهش داد. بررسی گزارش های مالی نشان داد در تابستان با تسری سیاست قطع برق صادرات این واحد ها نیز کم شده است؛ بنابراین اگر قطع گاز به صنایع دیگر نیز برسد این اتفاق ممکن است تکرار شود.

اکو ایران در ادامه نوشت: سیمانی ها باید به جای گاز از مازوت استفاده کنند که هزینه تولید را بالاتر می برد، این بار، اما آن ها قرار است محصولاتشان را نه با قیمت دستوری بلکه در بورس به فروش برسانند.

به همین علت فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به قطعی گاز صنایع سیمان توضیح داد: پروژه های کلان مانند جهش مسکن از این مساله ضربه می بیند.

پورحاجت گفت: البته الان شرایط خوب است، ولی احتمالا در زمستان کمبود گاز بر صنایع هم تاثیر داشته باشد. باید منتظر ماند و دید اوضاع به چه صورت پیش می رود.

پورحاجت یادآوری کرد: هر مترمربع مسکن تقریبا 200 کیلو سیمان مصرفی دارد.

پیشتر نیز دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان گفته بود: در صورتی که مجبور به استفاده از مازوت به جای گاز شویم، قیمت سیمان هم بالا می رود.

منبع: فرارو
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2035

به "قطع گاز و گرانی در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع گاز و گرانی در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید