45 مرکز فراگیر کانون، پذیرای بچه ها و نوجوانان با نیازهای ویژه

به گزارش وبلاگ واحدی، تهران (پانا) - تعداد مراکز فراگیر کانون پرورش فکری که بچه ها و نوجوانان با نیازهای ویژه و دارای معلولیت را تحت پوشش قرار می دهند، به 45 مرکز رسیده است.

45 مرکز فراگیر کانون، پذیرای بچه ها و نوجوانان با نیازهای ویژه

به گزارش روابط عمومی کانون پرورشی، مراکز فراگیر عنوانی است که کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان از سال 1380 برای تعدادی از کتاب خانه های خود برگزید که با تغییر کاربری و مناسب سازی فضای فیزیکی، امکان حضور بچه های با احتیاجهای ویژه شامل نابینا، کم بینا، ناشنوا، کم شنوا و دارای معلولیت جسمی و حرکتی را در کنار دیگر اعضا کانون فراهم کرد.

کانون 19 سال پیش و در روز 12 آذر 1380 و در آیینی شروع کار کتاب خانه قدیمی شماره 21 خود در پارک فدک تهران را به عنوان یک مرکز فراگیر جشن گرفت و اکنون شاهد فعالیت 45 مرکز فراگیر در سراسر کشور است.

ایده فراگیری، هرنوع جداسازی افراد دارای معلولیت از دیگر اقشار جامعه را کنار می گذارد و امکان حضور بیشتر و فعال تر افراد با احتیاجهای ویژه در جامعه را در کنار دیگر شهفرایندان فراهم می نماید.

در این زمینه کانون طی این سال ها با تغییر کاربری این مراکز خود، مناسب سازی فضای فیزیکی برای بچه ها با احتیاجهای ویژه و تجهیز این کتاب خانه ها به امکانات روز و فناوری های مورد احتیاج این بچه ها و نوجوانان، برای تحقق ایده فراگیری کوشش کرد.

بر اساس این گزارش هم اکنون در سراسر کشور استان تهران با 5 مرکز فراگیر، گلستان با 3 مرکز و استان های آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قم، کرمانشاه، گیلان، مرکزی و همدان هریک با دو مرکز بیشترین آمار مراکز فراگیر کانون را به خود اختصاص داده اند و دیگر مراکز استان های کشور نیز دارای یک مرکز فراگیر هستند.

در این زمینه گسترش تعداد مراکز فراگیر کانون با تغییر کاربری، یا فراگیر کردن کتاب خانه های جدید و در دست ساخت در سراسر کشور از سیاست های اصلی کانون در حوزه ایجاد امکانات برای بچه ها با احتیاجهای ویژه است.

در عین حال علی رغم افزوده شدن 6 کتاب خانه فراگیر طی 4 سال گذشته به شمار این مراکز، این فرایند به دلیل کمبود منابع اقتصادی و محدودیت در این زمینه با کندی روبرو شده است و همراهی و مساعدت خیران، در کنار استانداران و مسئولان استانی و شهری با کانون می تواند به این فرایند سرعت ببخشد.

افزایش شمار مراکز فراگیر کانون با توجه به محدودیت هایی که بچه ها و نوجوانان دارای احتیاجهای ویژه در رفت وآمد به مراکز فرهنگی در سطح شهرها با آن روبرو هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است تا خانواده ها بتوانند فرزندان شان را با سختی و هزینه کمتری در نزدیک ترین مرکز کانون ثبت نام نمایند.

این در حالی است که خدمات کانون برای این بچه ها و نوجوانان در مراکز فراگیر کاملا رایگان است.

بر همین اساس در کنار ایجاد مراکز فراگیر، فراوری محصولات فرهنگی مناسب برای این بچه ها و نوجوانان طی این سال ها در دستور کار معاونت فراوری کانون نهاده شد به نحوی که تا به امروز بیش از 170 عنوان کتاب به خط بریل و 20 عنوان کتاب آوا یا کتاب صوتی شامل 10 عنوان برای بچه ها و 10 عنوان برای نوجوانان منتشر شده و هم اکنون 35 عنوان کتاب صوتی دیگر نیز در آستانه انتشار است.

یادآوری می گردد کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به مناسبت سوم دسامبر روز جهانی معلولان - که در سال 1399 با 13 آذر مصادف شده است - فهرست جدید 45 مرکز فراگیر خود را به همراه نشانی و شماره تماس با آن ها در سایت خبری و صفحه های رسمی خود در شبکه های اجتماعی منتشر نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1511

به "45 مرکز فراگیر کانون، پذیرای بچه ها و نوجوانان با نیازهای ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "45 مرکز فراگیر کانون، پذیرای بچه ها و نوجوانان با نیازهای ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید