مریخ نورد پشتکار برای جمع آوری نخستین نمونه سنگ های مریخ آماده می گردد

به گزارش وبلاگ واحدی، با گذشت از بیش از 5 ماه آزمایش و آنالیز، اکنون مریخ نورد پشتکار ناسا آماده است تا نخستین نمونه های سنگی را از سطح دهانه جزرو مریخ جمع آوری کند. محلی که می تواند همچنان پس از میلیاردها سال بقایای حیات میکروبی را در ذخیره های دریاچه باستانی مریخ حفظ نموده باشد.

مریخ نورد پشتکار برای جمع آوری نخستین نمونه سنگ های مریخ آماده می گردد

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) مدیر علوم ناسا گفت: 52 شال پیش هنگامی که نیل آرمسترانگ نخستین نمونه ها را از دریای آسایش (Mare Tranquillitatis) در ماه گرفت، روندی را شروع کرد تا دانسته های انسان از ماه دوباره تعریف گردد. من امیدوارم نخستین نمونه های جمع آوری شده به وسیله مریخ نورد پشتکار و کاوشگرهای پس از آن، همین کار را برای مریخ انجام دهند. ما در آستانه عصر تازه ای از علوم و اکتشافات هستیم.

مریخ نورد پشتکار (Perseverance) 18 فوریه (1 اسفند) بر روی مریخ فرود آمد. دقیقا پشت ساختار دلتا-مانندی که چند میلیارد سال پیش بر اثر جربان آب وارد شده به دریاچه ای به عرض 45 کیلومتر شکل گرفته است. از هنگام فرود تا کنون مریخ نورد به سمت جنوب حرکت نموده است و تپه های شنی خطرناکی را برای رسیدن به یک منطقه سنگی امیدوارنماینده با نام سنگ سخت کف دهانه پشت سر گذاشته است.

جنیفر تروسپر (Jennifer Trosper) مدیر پروژه پشتکار گفت: شاید مانند بسیاری از افراد ما هم واقعا در یک سفر جاده ای بوده ایم. این سفر با نخستین کار علمی ما همراه است و طی ان ما نخستین نمونه های خود را از سطح مریخ جمع آوری خواهیم کرد.

دانشمندان هنوز تعیین ننموده اند که آیا سنگ های موجود در مجاورت پشتکار، رسوبی و از نوعی هستند که ممکن است در کف یک دریاچه باستانی یافت گردد و یا احتمالا منشأ آتشفشانی دارند. اما تردیدی وجود ندارد که دهانه جزرو یک بار پر از آب بوده و باعث شده تا آب از ساختار های دره-مانند خارج گردد و رسوباتی را ایجاد کند که یک دلتای کاملا واضح را شکل داده اند.

کن فارلی (Ken Farley) دانشمند این پروژه هم گفت: احتمالا شگفت آورترین چیزی که تا کنون دیده ایم این است که وقتی تصاویر دلتا را مشاهده می کنیم، شواهد واضحی می بینیم که نشان می دهد اینجا واقعا یک دریاچه وجود داشته و زمانی سطح آب بسیار بالا بوده است.

او اضافه کرد: اما ما بعلاوه امکان تماشا لایه های بالاتری را داریم که تنها از روی سطح می توان آن ها را دید و از مدار مریخ ممکن نیست. این لایه های گوناگون نشان می دهد که دریاچه در دوره هایی هم دارای سطح پایین تر و سیلاب بوده که می تواند سیل های ناگهانی بوده باشد و تخت سنگ های عظیم را در بالای دلتا جابه جا نموده باشد.

او با اشاره به اینکه دریاچه دارای چندین فاز فعال بوده، اضافه کرد: این یک جنبه ویژه و جالب برای این محیط به تعداد می رود که می تواند چندین رویداد را در خود ثبت نموده باشد و حاکی از چندین دوره زمانی مناسب برای جست وجوی شواهدی از حیات باستان در این سیاره باشد.

مریخ نورد پشتکار مجهز به سیستم جمع آوری و نگهداری نمونه پیچیده ای است که برای استخراج نمونه های مرکزی کوچک با استفاده از یک مته ضربه ای در انتهای بازوی رباتیک مفصلی طراحی شده است. نمونه های جمع آوری شده را می توان در یک سازوکار داخلی قرار داد تا تجزیه وتحلیل اولیه انجام گردد و سپس در لوله های کوچک بسته بندی و ذخیره گردد. این نمونه ها در نهایت در یک یا چند مخزن بر روی سطح رسوب می نمایند.

ناسا و آژانس فضایی اروپا قصد دارند اواخر دهه جاری میلادی مریخ نورد دیگری را به دهانه جزرو بفرستند تا نمونه ها را بازیابی کند. این مأموریت رباتیک نمونه ها را در یک موشک کوچک قرار می دهد و به مدار پرتاب کند تا یک فضاپیمای دیگر آن ها را برای تجزیه وتحلیل با استفاده از امکانات آزمایشگاهی، به زمین بیاورد.

پشتکار به 43 لوله نمونه گیری مجهز است از جمله پنج لوله با اسم شاهد که برای محافظت از هر گونه آلودگی که ممکن است با فضاپیما از زمین به مریخ برده شده باشد، استفاده می شوند و هنگام رسیدن نمونه ها آنالیز می شوند.

به گفته تروسپر: خبر خوب این است که همه آزمایش ها تا کنون عالی کار نموده اند و بنابراین ما آماده نمونه برداری هستیم. من از این اتفاق بسیار هیجان زده ام. ما آماده ایم و انتظار داریم که نخستین نمونه را در هفته های اول آگوست (نیمه های مرداد) جمع آوری کنیم.

عکس کاور: مته نصب شده روی بازوی رباتیک مریخ نورد پشتکار

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Astronomy Now

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1885

به "مریخ نورد پشتکار برای جمع آوری نخستین نمونه سنگ های مریخ آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد پشتکار برای جمع آوری نخستین نمونه سنگ های مریخ آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید