ناخن ها چه می گویند!

به گزارش وبلاگ واحدی، تغییرات ناخن ها نشان می دهند که اتفاق بدی در بدن شما در حال وقوع است.

ناخن ها چه می گویند!

اگرچه هیچ کاری بهتر از مراجعه به پزشک نیست؛ اما آگاهی از نشانه های غیرعادی به شما کمک می کند تا علائم هشداردهنده را در مراحل اولیه یک بیماری شناسایی کنید. پس هر چه زودتر لاک ناخن های خود را پاک کنید و به ناخن خود نگاه کنید.

ناخن های کمرنگ

اگر ناخن های شما کمی رنگ پریده به نظر می رسند، احتمالاً دچار آنمی یا همان کم خونی هستید؛ آنمی یک اختلال خونی است که در آن تعداد سلول های قرمز خون کم است. آنمی در نتیجه فقر آهن به وجود می آید که باعث کمبود اکسیژن در خون می گردد. کمبود اکسیژن در خون نیز منجر به کم رنگ شدن پوست و بافت بدن می گردد، به ویژه بافت های زیر ناخن. مطمئن شوید که منابع غنی آهن را مورد استفاده قرار می دهید. از منابع آهن می توان به سبزیجات سبز برگ دار، انواع لوبیا و گوشت قرمز اشاره کرد.

همچنین ناخن های کم رنگ ممکن است نشانه اولیه دیابت یا بیماری های کبد باشد. هر دو بیماری باعث جریان نامتعادل خون در بدن می شوند. اگر دیابت در مراحل اولیه شناسایی گردد، می توان از طریق رژیم غذایی آن را کنترل کرد. از غذاهای فرآوری شده که دارای شکر افزوده و کربوهیدرات هستند، اجتناب کرده و فیبر، سبزیجات و حبوبات بیشتری مصرف کنید. برای شناسایی بیماری های کبد نیز بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ناخن های زرد رنگ یا ضخیم

ناخن های زرد رنگ اصلاً زیبا نیستند و آنچه باعث ایجاد این رنگ بر روی ناخن می گردد، بسیار بدتر است. ناخن های ضخیم چه به همراه رنگ زرد و چه بدون رنگ زرد، نشانه عفونت قارچی هستند که معمولاً در کل بستر ناخن پیش می فرایند. درمان موضعی معمولاً بی فایده است؛ زیرا عفونت در بستر ناخن و زیر ناخن است. احتمالاً پزشک شما داروهای خوراکی تجویز خواهد کرد که به کل ناخن آلوده می رسد.

خطوطی به رنگ تیره

خطوط عمودی مشکی یا قهوه ای تیره روی بستر ناخن را نباید نادیده بگیرید. این خطوط ممکن است نشانه سرطان پوست باشد که باید در مراحل اولیه شناسایی و درمان گردد.

سعی کنید مدتی به ناخن های خود لاک نزنید تا این خطوط را چک کنید.

چاله ها و ناهمواری های رو ناخن

این چاله ها معمولاً با سوریاس مرتبط هستند؛ یک بیماری التهابی که منجر به لک های قرمز و پوسته پوسته در کل بدن می گردد. روی ناخن افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، گروهی از سلول ها رشد می کنند که مانع رشد خطی و معمولی ناخن ها می گردد. پزشک احتمالاً پس از معاینه ناخن ها، داروی خوراکی یا تزریقی یا پرتودرمانی را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

ناخن های نازک، شکننده یا بلند شده

شکستن ناخن ها ناخوشایند است؛ اما اگر ناخن هایتان در اثر کوچک ترین ضربه ای می شکند، ممکن است تیروئید شما درست کار نکند. این غده که در گلوی شما واقع شده است، سوخت وساز، انرژی و رشد شما را تنظیم می کند. کمبود هورمون های تیروئیدی معمولاً منجر به ریزش مو، ناخن های شکننده و نازک و ناخن هایی که آهسته رشد می کنند، می گردد.

اختلالات تیروئید، با جدا شدن ناخن از بستر نیز خود را نشان می دهند. ناخن هایی که از بستر خود بلند می شوند، به علت افزایش هورمون تیروئید رخ می دهند. زیرا افزایش هورمون تیروئید باعث تسریع تغییرات سلولی شده و ناخن را از الگوی طبیعی رشدش جدا می کند.

اگر یکی از این علائم را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا خون شما آزمایش گردد و اختلالات تیروئیدی شناسایی گردد. اختلالات تیروئید از طریق دارو درمان می شوند.

خطوط سفید

خطوط افقی سفید رنگی که در کل ناخن وجود دارند، در بیش از یک انگشت مشاهده می شوند، خطوط Muehrcke نامیده می شوند. این خطوط ممکن است نشانه بیماری های کلیوی، اختلالات کبد یا کمبود پروتئین یا مواد مغذی دیگر باشند. احتمالاً این خطوط به علت قطع خون رسانی به بستر ناخن در اثر بیماری های نهفته ایجاد می شوند.

خطوط افقی کوتاه تر در نتیجه ضربه جسمی به بستر ناخن ایجاد می شوند. این خطوط چند هفته تا چند ماه وجود دارند؛ اما معمولاً خودبه خود ناپدید می شوند.

ناخن های آبی رنگ

چهره آبی رنگ نشانه واضحی از کمبود جریان هوا است. ناخن های آبی رنگ نیز به همین علت ایجاد می شوند؛ یعنی ناخن های شما اکسیژن کافی نمی گیرند. این موضوع ممکن است در اثر بیماری تنفسی یا مشکل عروق به نام Raynauds Disease که اختلال نادر رگ های خونی است، ایجاد گردد. چرخه خون در برخی افراد آهسته تر است؛ اما اگر ناخن های شما همواره آبی رنگ است، جهت اطمینان به پزشک مراجعه کنید تا سطح اکسیژن خون در بدن شما مقدار گیری گردد.

پریا اقدامی

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2249

به "ناخن ها چه می گویند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناخن ها چه می گویند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید