پدر داماد حسن روحانی: برچسب سلطان موز به من نمی چسبد

به گزارش وبلاگ واحدی، هرچقدر موز یکی از معدود میوه های خوش خوراک و لذیذ است؛ دست کم در کشوری با مختصات ایران بحث برانگیز هم هست! چرا که با وجود صندلی پررنگ در دوران دهه 50 خورشیدی، اما در مقطع زمانی دهه 60 خورشیدی در بیشتر نقاط ایران، موز نماد میوه های لوکس بود و بیشتر بچه ها ایرانی اگر موز را در سر در یک مغازه می دیدند، با حسرت زیاد به آن می نگریستند.

پدر داماد حسن روحانی: برچسب سلطان موز به من نمی چسبد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

آفتاب یزد نوشت: اما به مرور و پس از خاتمه جنگ 8 ساله ایران و عراق و کاهش موانع تجاری، سهم این میوه خوشرنگ و دلچسب در غرفه های میادین و سوپرمارکت ها دوباره افزایش پیدا کرد. تا جایی که تا همین چند سال پیش ارزان ترین میوه در دسترس مردم شده بود! و در همین جا بود که باغداران ایرانی به ویژه در استان آذربایجان غربی و در زمانه ای که معاونت باغبانی در وزارت جهادکشاورزی دوباره احیاء شده بود؛ محمود حجتی به پیشنهاد محمدعلی طهماسبی معاون وقت باغبانی که امروز سکاندار سازمان مرکزی تعاون روستایی است طرح واردات موز به ازای صادرات سیب را در دستور کار قرار داد تا سیب باغداران دیگر روی دست آن ها نماند. اتفاقی که هم رضایت باغدار را در پی داشت و هم پس از مدتی رضایت واردنمایندگان موز را.

اما قصه موز به اینجا ختم نشد، چرا که موز های وارداتی هم قربانی جهش قیمت دلار در ایران از 3 هزار تومان به 24 هزار تومان شدند و همین کافی بود تا موزی که به کیلویی 2500 تا 3000 تومان هم فروخته می شد به ناگهان فرایند تصاعدی گرفت و حال چند هفته ای است که دامنه افزایش قیمت آن به مرز 60 هزار تومان رسیده است!

حال سبقت قیمت موز از یارانه 45 هزار تومانی افراد، دستمایه شوخی مردم در گوشه و کنار شهر شده است. اگرچه بعضی با اشاره به فراوری موز خوش خوراک در جنوب کشور از اهمیت ندادن به فراوریات داخلی و یاری نکردن به تقویت آن هم نوشته اند. اما آنچه در این میان نکته قابل تامل مباحث مطرح شده است کوشش پنهان جریانی جویای فرصت برای واردات موز بدون صادرات سیب باغدار ایرانی است!

اتفاقی که انگیزه مساعدی را فراهم ساخته تا با نشان دادن جو متشنج و تند از قیمت بالای موز و تحریک افکار عمومی به دنبال قانع کردن مسئولان جهت برطرف ممانعت از واردات موز توسط ده ها و شاید صد ها متقاضی پشت خط مانده باشد. واردنمایندگانی که به نان شیرین موز چشم دوخته اند و شرط صادرات سیب را مانع دست و پاگیر تجارت آسان خود می پندارند!

جالب آنکه در این میان یک نسبت سببی میان محمدحسین بهشتی با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دستمایه حمله جریان جویای واردات بی قید و شرط موز به کشوری شده است که باغدارانش از اتکای مردم به موز بیش از میوه های سلامت بخش ایرانی دلگیر هستند.

اینکه پدر داماد رئیس جمهوری یا هر قوم و خویش دیگر در چارچوب مقررات و قوانین مشابه سایر بازرگانان مبادرت به واردات، صادرات یا فراوری یک کالای مجاز کند، قطعا غیرقانونی نیست؛ کما اینکه واردکردن انگ سوءاستفاده و رانت خواری بدون هیچ سند محکمه پسند نیز نه قانونی است، نه اخلاقی و نه شرعی؛ لذا سوار شدن واردنمایندگان غیرقانونی موز از مرز ها که بدون رعایت شرط صادرات سیب به سود این تجارت چشم دوخته اند و با تکیه بر خشم عمومی از گرانی شدید موز مترصد تحریک و تسلیم دولت به واردات موزی هستند که نرخش سر به فلک کشیده است، اقدامی غیرقانونی با روش جریحه دار کردن افکار عمومی از فشار گرانی است.

مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان در تشریح دلایل رشد جهشی قیمت موز در بازار با بیان این که از 3 ماه پیش ثبت سفارش موز متوقف شده است و به هیچ عنوان سفارش نمی شود، اظهار کرد: هم اکنون موز های موجود در بازار مربوط به سفارش قبل بوده است. همان زمان به مقامات و دست اندرکاران مربوط اعلام کردیم اگر ثبت سفارش انجام نشود، قیمت موز به 50 هزار تومان می رسد، اما گوش شنوایی نبود!

البته وی در ادامه یک تهدید دیگر را هم پیوست سخن قبلی خود می نماید و می گوید: کاهش قیمت موز با این شرایط اصلا امکان پذیر نیست. شرایطی که وی آن را به نقش دلال ها در افزایش قیمت موز گره می زند و می گوید: یک ماه پیش یک کشتی 3 هزار تنی موز وارد شد که الان همان هم تمام شده است.

رئیس اتحادیه بار فروشان در حالی که توجیه مستدل علمی برای ادعای خود ندارد، قیمت موز را تنظیم نماینده قیمت سایر اقلام می داند و با دادن یک آدرس و سیگنال غیرمنطقی و اشتباه می افزاید: افزایش قیمت موز، افزایش قیمت همه میوه ها را به دنبال دارد! دارایی نژاد تعداد شرکت های واردنماینده این میوه را 20 شرکت خصوصی اعلام می نماید و اصل خواسته شیفتگان واردات را چنین جار می زند: ما به وزارت صمت پیشنهاد کردیم برای ایجاد رقابت، اجازه واردات این میوه را به همه بدهد، اما با این پیشنهاد ما مخالفت شد. هم اکنون وزارت صمت مجوز واردات موز را نمی دهد و این یعنی واردات موز ممنوع است.

البته پیش از این وزارت صمت اعلام نموده بود در صورتی اجازه واردات سیب را می دهد که وارد نماینده اقدام به صادرات سیب نموده باشد. این شرط به نظر بعضی از آنچه در خبر مربوطه کارشناسان! عنوان شده (که احتمالا جریان های مشتاق واردات بدون صادرات سیب هستند) عجیب و غیرمنطقی عنوان شده و آمده: این دو حوزه یعنی حوزه واردات و صادرات کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و اگر قرار به خرید و فروش مجوز به وسیله صادرنماینده سیب باشد، این اتفاق باعث ایجاد رانت و البته بالارفتن هزینه تمام شده موز می شود. در حالی که به زعم جریان های حامی این شرط مراعات حقوق باغداران و در عین حال استفاده از ظرفیت تجاری واردنمایندگان موز هم نقطه قوتی است به سود فراوری داخل.

جالب آنکه در خبر ادعایی تنظیم شده با رویکرد اعتراضی به ممنوعیت واردات موز بدون صادرات سیب، آمده است: هر کیلو موز با قیمتی کمتر از 70 سنت وارد ایران می شود و با در نظر دریافت نرخ دلار در بازار که اکنون حدود 23 هزار تومان است، قیمت هر کیلو موز وارداتی نزدیک به 16 هزار تومان برای واردنماینده تمام می شود که در نهایت با اضافه کردن هزینه حمل و سود برای وارد نماینده باید هر کیلو حدود 22 تا 24 هزار تومان به دست مصرف نماینده نهایی برسد.

همچنین آنالیز آمار ها نشان می دهد در 9 ماه سال جاری نزدیک به 309 هزار تن موز به ارزش 210 میلیون دلار وارد کشور شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال های 98 و 97 به لحاظ وزنی تغییری نداشته است. در حالی که واردنمایندگان رسمی و قانونی موز معتقدند هزینه تمام شده موز از اکوادور به مرسین در ترکیه و از آنجا به تهران، بسیار بیش از اینهاست.

پس دلیل گرانی موز چیست؟ آیا واردنمایندگان موز که همه آن ها پدر داماد رئیس جمهوری نیستند؛ دست به یکی نموده اند تا موز 24 هزار تومانی 60 هزار تومان در بازار عرضه شود، یا منطق بازاری که واردات آن به ناگزیر و جهت حمایت از فراوری داخلی محدود شده.

چنین است؟

فروشندگان دلیل گرانی موز را کمبود عرضه اعلام می نمایند و می گویند جنس کم است و قیمت را بالا می برند. از طرفی هزینه کارگر در میدان میوه و تره بار را هم خریدار باید بپردازد که باعث افزایش قیمت تمام شده جنس برای فروشنده می شود. اما محمدحسین بهشتی پدر داماد رئیس جمهوری چه می گوید؟ او که امروز در معرض اتهام و انگ سوءاستفاده از مقام حسن روحانی برای محدودیت واردات موز توسط همه مشتاقان واردات این میوه قرار گرفته است، چه باوری دارد؟

او به خبرنگار ما می گوید: بر اساس تصویب هیئت وزیران، واردات موز در ازای صادرات یک و نیم برابری سیب یا سایر اقلام و مقادیر معین شده امکان پذیر است؛ لذا به طور مثال، ارز مورد احتیاج برای واردات موز از ارز حاصل از یک ونیم برابر سیب صادر شده تامین می شود تا نه تنها بار ارزی بر کشور تحمیل نکند، بلکه از باغداران و فروش محصولات آن ها نیز حمایت شود.

وی با بیان اینکه با بیش از 45 سال سابقه در صادرات و واردات میوه و سبزیجات، جزو نخستین واردنمایندگان موز به کشور بوده و متعاقباً ارز دریافتی در هر مرحله را مطابق تعهد خود جهت واردات موز استفاده نموده تصریح می نماید: مجموعه تحت نظارت وی با حدود نیم قرن فعالیت و با صادرات سالانه بیش از 50 هزار تن میوه به خارج از کشور، موجبات اشتغالزایی و ارز آوری قابل توجهی را در زمینه محصولات کشاورزی و باغداری برای کشور فراهم نموده است.

بهشتی با بیان اینکه بر اساس قانون کلیه واردنمایندگان میوه باید مجوز های لازم از وزارتخانه های سه گانه صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و امور مالی و دارایی را کسب نموده باشند که این مراحل دارای ضوابط و نظارت های خاص خود است و واردنمایندگان موز از آن مستثنی نیستند، تاکید می نماید: بنده از پیش از انقلاب در بازار میوه فعال بودم. در واقع کارت بازرگانی بنده در سال 1345 صادر شده است. آن موقع هم بنده یکی از افراد مطرح در صنف خودم بودم و به قولی دستمان به دهنمان می رسید. کار بنده از ابتدا همین بارفروشی بوده و دو سال نیز اجاره داری دشت مغان را انجام داده ام.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در رابطه با پیامد نسبت خویشاوندی و سابقه آشنایی اش با رئیس جمهوری و شایعه ممانعت از واردات توسط مشتاقان واردات موز می گوید: پسر من داماد آقای روحانی است و سابقه دوستی و رفاقت من و آقای روحانی نیز بسیار قدیمی است، بنده با رئیس جمهوری از سال 1358 دوست هستیم. فرزندان ما نیز در سال 1370 ازدواج کردند. اما اگر بنا بود سوءاستفاده از این موقعیت شده باشد باید در آن سال ها اتفاق افتاده بود؛ کما اینکه هر 4 فرزند من پزشک هستند و با وجود این نسبت فامیلی، هیچگاه تمایلی به حضور در یک ارگان دولتی یا استفاده از امتیازی خارج از آنچه در توان ذاتی خانوادگی ما از پیش از انقلاب وجود داشته، نداشته ایم.

این بازرگان پیشکسوت میوه در کشورمان با بیان اینکه مدعیان خارج از چارچوب اخلاق و انصاف و متاثر از جو سیاسی در کشور به آسانی و بدون هیچ مدرکی انگ رانت خواری می زنند تصریح می نماید: در واقع آن ها به این پرسش نیز پاسخ نمی دهند که آیا تمام گرانی های اتفاق افتاده در سال های گذشته یا امروز هم تقصیر وارد نشدن آزادانه موز بدون رعایت پیش شرط قانونی صادرات سیب در قبال واردات آن است؟! کما اینکه این شیفتگان واردات موز چرا در موعد خود مبادرت به صادرات سیب مازاد باغداران عزیز کشورمان ننموده اند تا امروز هیچ منع قانونی نداشته باشند؟!

وی با بیان اینکه حجم انبوهی از موز های وارداتی بدون رعایت این شرط از اکوادور به ترکیه آورده شده و حال که در پشت گمرک مانده و بیش از 10 روز است که امکان ورود نیافته است؛ دست به دامن جوسازی به وسیله گرانی اتفاق افتاده ناشی از این محدودیت شده اند.

بهشتی با بیان اینکه صادرات سیب از سردخانه های کشور در حال حاضر نیز وجود ندارد تاکید می نماید: در هر حال این قانون با هدف حمایت از باغداران فراورینماینده سیب که کشاورزان همین آب و خاک هستند تدوین شده، وگرنه ما واردنمایندگان موز هیچ گاه مسئله ای در واردات نداشتیم که چنین قانونی را شخصا نوشته باشیم.

وی با بیان اینکه آن ها که غیرمسئولانه و بدون اطلاعات مردم را گمراه می نمایند، می گوید: خواهش من این است که اگر کسی می داند من از رانت استفاده نموده ام، مدرکش را به قوه قضائیه اعلام کند تا بدون هیچ اغماضی به آن رسیدگی شود.

بهشتی با بیان اینکه واردنمایندگان موز، سیب را در مقطع زمانی صادرات کیلویی 30 هزار تومان صادر نموده اند و در آن هنگام نیز موز کیلویی 20 هزار تومان بوده است می گوید: در حالی به من برچسب سلطان موز می زنند که در هفته در نهایت 5 تریلی واردات موز دارم که از هفته آینده دیگر ندارم.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1620

به "پدر داماد حسن روحانی: برچسب سلطان موز به من نمی چسبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدر داماد حسن روحانی: برچسب سلطان موز به من نمی چسبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید