پنج ایالت تماشایی در شب انتخابات آمریکا

به گزارش وبلاگ واحدی، تهران (پانا)-در شرایطی که نظرسنجی ها نشان می دهند دونالد ترامپ برای برد در بعضی از ایالت های مشخص کننده ای که نقش مهمی در پیروزی انتخاباتی او در سال 2016 داشتند، دست و پا می زند، جو بایدن دموکرات اما چندین جهت برای کسب 270 رای الکترال کالج دارد.

پنج ایالت تماشایی در شب انتخابات آمریکا

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، جو بایدن با اختلاف زیاد در ویسکانسین و میشیگان پیشتاز است و این نامزد دموکرات های آمریکا در پنسیلوانیا هم جلوتر است اما با فاصله کمتر. چنانچه بایدن بتواند رای دیوار آبی (18 ایالت آمریکا به علاوه واشنگتن دی.سی) را بگیرد، پیروزی در رقابت کاخ سفید محتمل می گردد.

اما بایدن همچنین در شماری از دیگر ایالت هایی که ترامپ هم باید برای تضمین دور دوم ریاست جمهوری خودش به دست آورد، در شرایط رقابتی به سر می برد. این ها شامل جورجیا، آریزونا، اوهایو، فلوریدا، تگزاس، آیوا و کارولینای شمالی می شوند.

بعید است تمام ایالت های آمریکا بتوانند تا شامگاه سه شنبه به وقت آمریکا کار شمارش آراء را تمام نمایند و احتمالا چند روز بلاتکلیفی در پیش است.

حدود 100 میلیون آمریکایی تا به امروز رای داده اند و بعضی ایالت ها مانند پنسیلوانیا، شرایط آرای حضوری را پیش از شمارش آرای غیابی دریافتی اعلام می نماید. در کارولینای شمالی و پنسیلوانیا، آن دسته از آرای پستی که بعد از روز انتخابات برسند هم شمارش می شوند. حتی اگر چند روز بعد باشد.

در ادامه به نکاتی اشاره می گردد که می توان در ایالت های سرنوشت ساز در شب انتخابات دنبال کرد:

پنسیلوانیا

پنسیلوانیا کلید استراتژی های انتخابات، هم برای بایدن و هم ترامپ است.

چنانچه ترامپ پیروزی هایش را در ویسکانسین و میشیگان تکرار نکند، باید در پنسیلوانیا پیروز شده و رای دیگر ایالت هایی که در سال 2016 به دست آورده بود، کسب کند.

ممکن است بایدن در پنسیلوانیا شکست بخورد و باز هم پیروز انتخابات گردد اما این بدان معناست که او در ایالت هایی نظیر اوهایو، جورجیا، فلوریدا، کارولینای شمالی و حتی تگزاس بهتر عمل نموده است.

اگر بایدن پنسیلوانیا را از دست بدهد، این ایالتی که سابقا سکونتگاه او بود و او پیشتازی ثابتی در آنجا داشت، محتمل است در نقاط دیگری هم شکست بخورد.

نظرسنجی ها نشان می دهند که این رقابت تنگاتنگ است. بایدن طبق میانگین سایت 538 (FiveThirtyEight) با 4.8 درصد پیشتاز است که از 7.3 درصد چند هفته قبل پایین تر آمده است.

بایدن و ترامپ در روزهای سرانجامی کمپین انتخاباتی، بارها در پنسیلوانیا توقف نموده و امید داشته اند که شاید حتی یک رای بیشتر در آنجا به دست آورند. ترامپ جمعیت بزرگی را در این ایالت به کمپین های خودش می کشاند و همین دموکرات ها را درباره تغییر الگوی انتخاباتی نگران می کرد.

مقام های انتخابات می گویند، بعید است نتایج در سریعترین زمان تا روز آدینه معین گردد و این آخرین روزی است که آرای پستی ممکن است برسند.

صدها هزار رای غیابی تا به امروز پست شده اند اما قانون انتخابات در پنسیلوانیا اجازه نمی دهد که بعد از هفت صبح روز انتخابات، رای پستی برسد. بنابراین مقام ها از صبح سه شنبه آنالیز آراء را شروع می نمایند.

شعب اخذ رای ساعت هشت شب به وقت شرق آمریکا بسته می شوند و بعضی بخش ها در ابتدا آرای حضوری را شمارش و گزارش می نمایند. بخش های بسیاری ممکن است تا روز چهارشنبه آرای پستی را اصلا شمارش ننمایند.

این احتمال وجود دارد که ترامپ در پنسیلوانیا پیشتازی اولیه داشته باشد و علت آن این است که آرای حضوری اول شمارش می شوند. آن مخاطبانی که تحولات این ایالت را دنبال می نمایند، نباید فرض را بر پیروزی ترامپ بگذارند و باید منتظر شمارش آرای پستی شوند که قبلا رسیده است.

فلوریدا

نظرسنجی ها نشان می دهند که فلوریدا بازی شیر یا خط است اما بعضی تحلیلگران انتخاباتی باور دارند که این ایالت بار دیگر با اختلاف اندک به ترامپ می رسد، خصوصا اینکه اگر بایدن به سطح حمایت هیلاری کلینتون در میان رای دهندگان لاتین تبار نرسد.

فلوریدا ایالتی است که ترامپ قطعا باید در آن برنده گردد تا امیدی به پیروزی در انتخابات داشته باشد.

این ایالت کمربند آفتاب در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته با یک درصد یا کمتر معین نماینده شده بود. بایدن در میانگین های نظرسنجی، یک یا دو درصد جلو است اما اگر ترامپ در روز انتخابات با اختلاف اندکی در آنجا پیروز گردد، جای تعجب ندارد.

برخلاف دیگر ایالت ها، فلوریدا در شمارش آرای غیابی پستی مهارت دارد. مسوولان انتخاباتی چند هفته است که فرایند شمارش آرای پستی را شروع نموده اند و نتایج کامل در شب انتخابات معین می گردد. این ایالت، آن دسته از آرایی که بعد از سوم نوامبر برسند، شمارش نمی نماید.

در ابتدا، آرای پستی و رای پیش از موعد گزارش می شوند و احتمالا از پیشتازی اولیه بایدن حکایت داشته باشند. این نتایج ساعاتی پس از بسته شدن شعبه های اخذ رای در ساعت هشت شب به وقت شرق آمریکا تکمیل می شوند. با این حال چالش های حقوقی و شمارش کُند در بعضی بخش ها ممکن است روی سرعت اعلام نتایج تاثیر بگذارد.

جورجیا

در تحولی جالب توجه، بعضی تحلیلگران انتخاباتی باور دارند که احتمال پیروزی بایدن در جورجیا بیش از احتمال پیروزی او در فلوریداست.

پیروزی بایدن در این ایالت قطعا راهیابی دوباره ترامپ به کاخ سفید را ناممکن می نماید. ترامپ و بایدن عملا در میانگین های نظرسنجی برابر هستند، بنابراین این ایالت همچنان شیر یا خط باقی می ماند.

مسوولان انتخاباتی به وسیله راستی آزمایی امضاها، چندین هفته است که فرایند آنالیز آرای پستی را شروع نموده اند اما شمارش اصلی تا روز انتخابات شروع نخواهد شد.

با توجه به حجم بالای آرای پستی، این ممکن است زمان بر باشد اما یکی از مسوولان جورجیا گفته است انتظار دارد این رقابت ها تا شامگاه سه شنبه یا اوایل روز چهارشنبه معین تکلیف شوند. شعب اخذ رای ساعت هفت شب به وقت شرق آمریکا بسته می شوند.

آریزونا

این رقابت در آریزونا بسیار تنگاتنگ است؛ ایالتی که همواره در تمامی انتخابات ریاست جمهوری به جزء انتخابات سال 1972 میلادی به نامزد جمهوری خواستار رای داده است.

در این لحظه، به نظر می رسد بایدن با توجه به قدرتی که در میان رای دهندگان در حومه های فینیکس، مرکز ایالت آریزونا دارد، عقب کشیده است اما ترامپ در آریزونا بسیار فعال و سرزنده است و در میانگین سایت خبری سیاسی ریل کلیر پولیتیکس (RealClearPolitics) تنها با یک درصد از بایدن عقب است. این اختلاف نسبت به پیشتازی 5.7 درصدی بایدن از ترامپ در اوایل سپتامبر به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

میانگین سایت تحلیل نظرسنجی 538 (FiveThirtyEight) به بایدن تنها اندکی شانس بهتر می دهد، به طوری که پیشتازی وی از 4.4 درصد در اوایل اکتبر به 2.9 درصد کاهش یافته است.

بایدن اساسا در تمامی نظرسنجی های اخیر ایالت آریزونا بجز سه مورد یعنی نظرسنجی هایی که توسط گروه ترافلگار، ساسکوئه هانا و راسموسن ریپورتز صورت گرفته بودند، پیشتاز بوده است. این سه پایگاه نظرسنجی در مقایسه با دیگر پایگاه ها به طور معمول نتایج بهتری را برای ترامپ اعلام نموده اند.

آریزونا تا به امروز دو هفته ای هست که مشغول ارزیابی و شمارش آرای پیش از موعد و آرای غیابی بوده است.

پایگاه های رای گیری این ایالت امشب ساعت 21 به وقت شرق آمریکا بسته می شوند و ما باید یک ساعت پس از آن نتایج آرای پیش از موعد و غیابی را به دست آوریم که احتمالا به بایدن یک پیشتازی اولیه خواهد داد. انتظار می رود نتایج آرای افرادی که امروز به صورت حضوری رای خود را به صندوق ها انداخته اند که باید کفه ترازو را به نفع جمهوری خواستار سنگین کند، اواخر امروز منتشر گردد.

آرای پستی باید تا روز انتخابات برای شمارش دریافت می شدند اگرچه احتمالا ایالت آریزونا به یک یا دو روز بیشتر برای شمارش کل آرای غیابی که دقیقه 90 آنها را دریافت می نماید، احتیاج خواهد داشت. در هر صورت، باید ایده خوبی در خصوص شمارش آرا در آریزونا تا سرانجام شب داشته باشیم. شکست ترامپ در ایالت آریزونا به طور اتوماتیک به معنای سرانجام کار برای او نخواهد بود اما چنین چیزی کار را برای او شدیدا سخت می سازد.

کارولینای شمالی

دیدن راه بازگشت به کاخ سفید برای ترامپ بدون به دست آوردن رای ایالت کارولینای شمالی بسیار سخت است؛ ایالتی که ترامپ در سال 2016 میلادی با کمتر از چهار درصد در آن پیروز شد.

نظرسنجی ها نشان می دهند که ایالت کارولینای شمالی کاملا شبیه یک بازی شیر یا خط است، به طوری که بایدن در میانگین سایت خبری سیاسی ریل کلیر پولیتیکس با کمتر از دو درصد پیشتاز است و ترامپ در میانگین همین سایت با نیم درصد پیشتاز است.

مسوولان انتخاباتی می گویند، انتظار دارند 80 درصد از کل آرا در رای گیری پیش از موعد خواه به صورت پستی و خواه به صورت حضوری، اخذ شده باشند و تا به امروز چند هفته ای هست که مشغول شمارش این آرا هستند. نخستین نتایج گزارش شده باید کمی پس از بسته شدن پایگاه های رای گیری در ساعت 19:30 امروز به وقت شرق آمریکا منتشر شوند.

پیش از انتشار نتایج آرای حضوری، بایدن از یک پیشتازی اولیه برخوردار می گردد. با این حال، آرای پستی که تا روز انتخابات اخذ شده اند، باید تا 12 نوامبر برسند. اگر این رقابت به اندازه ای که نظرسنجی ها نشان می دهند تنگاتنگ باشد، یک هفته یا بیشتر تا معین شدن نتیجه نهایی انتخابات طول خواهد کشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1426

به "پنج ایالت تماشایی در شب انتخابات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج ایالت تماشایی در شب انتخابات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید