کدام زنان، دخترزا هستند؟

به گزارش وبلاگ واحدی، تهران (پانا) - نتایج تحقیقات جدید نشان داد، زنانی که قبل از بارداری استرس دارند احتمال دختر بودن فرزند آنان دو برابر است.

کدام زنان، دخترزا هستند؟

به گزارش ایسنا، محققان دانشگاه گرانادا (UGR) اسپانیا اظهار کردند: از علت این مورد مطمئن نیستند اما بر اساس یک نظریه، غلظت بالای هورمون استرس کورتیزول بر سایر هورمون های جنسی تاثیرگذار است و بر جنسیت کودک نیز تاثیر دارد. احتمال دیگر، اسپرم حامل کروموزوم X است که معین نماینده دختر بودن جنین است و کمتر تحت تاثیر مسائل دهانه رحم ناشی از استرس قرار می گیرد.

با این وجود، محققان معتقدند یکی از محتمل ترین شرحات این است که تعداد بیشتری از نوزادان پسر به دلیل استرس، سقط می شوند. این پدیده ای است که دانشمندان هنوز آن را به طور کامل درک نکردند اما فکر می نمایند می تواند یک سازگاری تکاملی باشد.

محققان نمونه های موی 108 زن باردار را برای تشخیص سطح کورتیزول تجزیه وتحلیل کردند. آزمایش ها بین هفته های هشت و 10 بارداری انجام شد و فولیکول های مو سطح استرسی را نشان دادند که ماه ها قبل از آن وجود داشته است. این زنان همچنین تحت آزمایش روانشناختی قرار گرفتند تا نوع استرس آنان معین گردد.

دکتر ماریا ایزابل پرالتا-رامیرز از بخش شخصیت، ارزیابی و درمان روانشناختی UGR اظهار کرد: نتایجی که به دست آوردیم شگفت انگیز بود، زیرا نشان داد، زنانی که دختر به جهان آوردند غلظت کورتیزول موی آنان نسبت به زنانی که فرزند آنان پسر بود در هفته های قبل، حین و بعد از بارداری بیشتر بود. غلظت کورتیزول در موهای مادرانی که دختر داشتند تقریبا دو برابر پسران بود.

نتایج مطالعات قبلی تاثیر منفی استرس مادر را در فرایند بارداری، تولد و حتی رشد مغز نوزاد نشان داده است.

وی اضافه نمود: به طور خاص، گروه تحقیقاتی ما در بسیاری از نشریات نشان داده است که چگونه استرس روانی در مادر باعث ایجاد موارد بیشتری از علائم روانشناختی در دوران بارداری، افسردگی پس از زایمان، احتمال بیشتر مواظبت در هنگام زایمان، افزایش یا کاهش مدت زمان شیردهی و شروع آن و رشد عصبی نوزاد 6 ماه پس از تولد می گردد.

وی ادامه داد: تمام تحقیقات موجود در خصوص تاثیر استرس هنگامی که بارداری اتفاق افتاده است را بیان می نمایند. با این حال، مطالعات کمی ارتباط استرس زنان و مادران آینده را قبل یا حین بارداری نشان داده اند و مطالعه حاضر یک تحقیق استثنایی و نادر است.

یک شرح ممکن برای این نتایج فعال شدن سیستم استرس - سیستم غده هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال - است که با افزایش فراوری کورتیزول، مقدار هورمون های جنسی را در زمان بارداری تغییر می دهد اما سازوکارهای این تغییر به دلیل تاثیرات متناقض به خوبی درک نشده اند.

از یک طرف، سطح بالاتری از استرس باعث افزایش تستوسترون می گردد که این مورد در جنسیت نوزادان پسر شناخته شده است. از طرف دیگر، شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد، اسپرم حامل کروموزوم X که مونث بودن نوزاد را معین می نماید، در عبور از مخاط دهانه رحم در شرایط سخت ناشی از استرس عملکرد بهتری دارد.

دکتر پرالتا-رامیرز می گوید: فرضیه های دیگری نیز وجود دارد که سعی در شرح این پدیده دارند از جمله قوی ترین نظریه ها، این ایده است که خاتمه زندگی بیشتر جنین های مذکر در زمینه های پزشکی در هفته های اول بارداری در شرایط استرس شدید مادر اتفاق افتاده است. همانطور که گفته شد با توجه به این مورد نیازمند طراحی مطالعات بیشتر و عمیق تری در این زمینه هستیم.

با این حال، چندین مطالعه نشان داده است که جنین در برابر استرس آسیب پذیر است، زیرا استرس نقش اساسی در تغییر رشد آنها دارد. در واقع ثابت شده است که رشد جنین های مذکر از جنین های مونث آهسته تر است. آنها معمولا در بارداری و زایمان زودرس با عوارض بیشتری همراه هستند و در بدو تولد محتمل است تلومرهای (کلاهک در انتهای کروموزوم ها) کوتاه تری داشته باشند. این بدان معناست که جنین های مذکر در مقابل محیط های نامطلوب قبل از زایمان آسیب پذیرتر هستند، درنتیجه زنانی که میزان استرس زیادی در زمان بارداری تجربه می نمایند، احتمال تولد نوزاد پسر در آنان کمتر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1723

به "کدام زنان، دخترزا هستند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کدام زنان، دخترزا هستند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام زنان، دخترزا هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید