کشف تصاویر شگفت انگیز از صور فلکی در یک معبد مصری، عکس

به گزارش وبلاگ واحدی، فرادید نوشت: باستان شناسان در سقف معبد اِسنا نزدیک اقصر در مصر علیا، تصویر نادری از صور فلکی کشف نموده اند.

کشف تصاویر شگفت انگیز از صور فلکی در یک معبد مصری، عکس

کریستین لایتس از دانشگاه توبینگن میگوید: نمایش صور فلکی در معابد مصری بسیار نادر است. خود صور فلکی بخشی از ستاره شناسی بابلی است و تا دوران بطلیموس در مصر ظهور نکرده است. محققان عقیده دارند سیستم علائم صور فلکی و برج های مرتبط با آن ها به وسیله یونانی ها به مصر معرفی گردید و متعاقباً رواج یافت.

دکتر دانیال وُن رِکلینهاوزن، محقق توبینگن میگوید: از این صور فلکی برای زینت بخشیدن به مقبره ها و تابوت های خصوصی استفاده می شده و در متون نجومی اهمیت بالایی داشته، مثلاً در طالع بینی های حک شده روی قطعات سفال. با این حال، استفاده از آن ها در تزیین معابد نادر است. غیر از معبد اِسنا، تنها دو نسخۀ کاملاً سالم دیگر بجا مانده اند که هر دو متعلق به دِندِرا هستند.

علاوه بر صور فلکی، آنالیز و احیای دیوارنگاره های این معبد موجب کشف تصاویر رنگی مارها، تمساح ها و موجودات افسانه ای متنوعی شد؛ از جمله ماری با سر قوچ و پرنده ای با سر تمساح، دم مار و چهار بال.

(صورت فلکی کماندار یا قوس)

معبد اِسنا وقف خنوم (Khnum)، خدای سرچشمه نیل بود که از گِل رودخانه روی چرخ سفالی، بچه ها انسان را به وجود آورد و سپس آن ها را در رحم مادر کاشت. ساخت و ساز این معبد سال 186 پیش از میلاد شروع شد، اما امروزه تنها پرونائوس (دهلیز) که در زمان امپراتور کلادیوس (54-41 پس از میلاد) ساخته شد به جا مانده است و با کتیبه های رنگ شده و نقوش برجسته از پایه ستون تا سقف پوشیده شده است. کامل کردن تزیینات پیچیده ساختار کلودین دو قرن زمان برد و در نهایت، زمان امپراتور دسیوس در 250 پس از میلاد به اتمام رسید.

این سازه به واسطه موقعیت عالی اش در مرکز شهر و تبدیل کاربری آن سالم به جا مانده است. نگهداشتن آن به عنوان یک سازه در دست ساخت راحت تر از تبدیل آن به مکان استخراج مصالح ساختمانی بود. از این فضا به عنوان کاروانسرا و در قرن نوزدهم به عنوان انبار پنبه استفاده شده است. قرن ها مشعل و آتش آشپزی و شمع، لایه های ضخیم دوده را روی سقف داخلی معبد به جا گذاشته است. میان دوده خاکستری و فضله پرندگان، تزیینات سقف کاملاً مبهم شده بود.

نقوش برجسته هیروگلیفی عصر رومی تقریباً در طرح کلی تراش خورده بودند. صور فلکی یافت شده بدون هیچ عمقی، مستقیماً روی سقف نقاشی شده بودند و همگی زیر خاک نامرئی بودند.

بازسازی کامل سطوح نقاشی شده معبد سال 2018 شروع شد. تیم اجرایی دیوارها را تمیز کرد، لایه های چرکی که قرن ها از عمرشان میگذشت را برداشت، رنگ ها را تثبیت کرد، نمک ها را زدود و رنگ ها و اشکال اصلی تزیینات را نمایان کرد.

(صورت فلکی کماندار، قبل از غبارروبی سقف معبد)

در جریان عملیات بازسازی، تصاویری از سیاره های مشتری، زحل و مریخ، ستارگان و صور فلکی از جمله دب اکبر به شکل پای گاو نر، اریون به شکل اوزیریس (خدای عالم اموات و داور مردگان) و سوتیس به عنوان ایسیس کشف شدند. بعلاوه صور فلکی ناشناخته پیشین هم کشف شدند، از جمله Geese of Ra و صور فلکی مانند هفت پیکان که مصریان از آن برای میزان گیری زمان استفاده می کردند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 فروردین 1402 بروزرسانی: 6 فروردین 1402 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2360

به "کشف تصاویر شگفت انگیز از صور فلکی در یک معبد مصری، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تصاویر شگفت انگیز از صور فلکی در یک معبد مصری، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید