کشف 20 متر تونل مخفی زیرزمینی در نطنز

به گزارش وبلاگ واحدی، تیم باستان شناسی استان اصفهان 20 متر تونل مخفی زیرزمینی در نطنز را کشف کرد.

کشف 20 متر تونل مخفی زیرزمینی در نطنز

طبق آنالیز های اولیه در بافت تاریخی محله افوشته نطنز کشف 20 متر از تونل های مخفی زیر زمینی در این محله تأیید شد.

حسین یزدانمهر اعلام کرد که کشف تونل های زیر زمینی مخفی در بافت تاریخی افوشته نطنز طبق آنالیز های صورت گرفته به وسیله تیم باستان شناسی استان، تأیید شد.

وی در ادامه اضافه نمود:

این خانه مدتی است که به وسیله یک مالک خصوصی خریداری شده که برای تبدیل به مرکز اقامتی در حال بازسازی بود و در حین بازسازی حفره ای باز و تونلی پیدا شده بود، ولی احتیاج به آنالیز داشت.

به گفته رئیس میراث فرهنگی نطنز اخیرا این تونل را یک تیم باستان شناسی از استان اصفهان آنالیز نموده و از این تونل نزدیک به 20 متر بازگشایی شده است، ولی برای ادامه کار احتیاج به مجوز از سازمان پژوهش های کشور وجود داشت که پیگیری هایی در این حوزه انجام شد.

ایشان پیرامون این سؤال که انتهای این تونل های مخفی به کجا ختم می گردد، توضیح داد:

اکنون نمی توان به صورت دقیق گفت که انتهای این تونل ها کجا است، ولی قطعا کاربری مهمی داشته چراکه این تونل ها به دلیل بستر سنگی زیر خانه سورگاه، داخل سنگ کنده کاری شده و بدنه، کف و سقف همه سنگی است.

یزدانمهر اظهار داشت که چنین تونل هایی در بعضی دیگر از نقاط قدیمی و مهم کشور وجود داشته که ایجاد راه ارتباطی در زمان خطر یا حمله از قوی ترین دلیل برای ساخت این تونل ها بوده است.

به گفته این مقام مسئول از آنجایی که بیشتر آثار تاریخی افوشته متعلق به دوره تیموری است، محتمل است این تونل هم مربوط به این دوره باشد و حتی می تواند قدیمی تر از دوره تیموری هم باشد که همه این موارد احتیاج به آنالیز دارد.

تا به این لحظه هیچ گونه گنج یا اشیای با ارزشی در این تونل ها به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی نطنز کشف نشده است و شایعه کشف هرگونه شی در این تونل ها تکذیب می گردد.

یزدانمهر در سرانجام اظهار داشت:

اگر ادامه کاوش ها و آماده سازی برای بازدید انجام گردد، قطعا در صنعت گردشگری نطنز و استان اصفهان تحول عظیمی را شاهد خواهیم بود و ازاین رو همه کوشش هایمان را برای این مهم انجام خواهیم داد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2103

به "کشف 20 متر تونل مخفی زیرزمینی در نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 20 متر تونل مخفی زیرزمینی در نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید