بازآموزی حروف الفبا و دروس مقطع ابتدایی تا پیش از 15 شهریور

به گزارش وبلاگ واحدی، مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور از بازآموزی حروف الفبا و دروس پایه های دبستان در مدرسه تلویزیونی تا پیش از 15 شهریورماه اطلاع داد.

بازآموزی حروف الفبا و دروس مقطع ابتدایی تا پیش از 15 شهریور

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ واحدی، محمدرضا سیفی مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور در برنامه هفت صبح شبکه اول سیما در تشریح فعالیت هایی که در شرایط خاص کروناویروس در تداوم آموزش دانش آموزان مناطق محروم روستایی و عشایری توسط راهبران آموزشی، معلمان عشایری و روستایی با راهنمایی مدیران کل استان ها، معاونین آموزشی و مسؤلین آموزش و پرورش عشایر اجرا شده است، پرداخت.

وی گفت: تعریف استانداری برای عدالت آموزشی هست یعنی دسترسی فرصت های برابر برای تمام افراد لازم التعلیم در سراسر کشور به طوری که از شخصی به شخص دیگر حقی ضایع نگردد و تمام دانش آموزان کشور از کیفیت بالای آموزشی بهره ببرند. ما از نظر ظاهری جزء کشور های پیشرو دنیا هستیم و در صندلی خوبی هستیم. در حال حاضر 97.3 افراد لازم التعلیم کشور وارد مدرسه می شوند.

سیفی اعلام کرد:، اما در تحقق عملی عدالت آموزشی که فرصت برابر برای همه است، فاصله داریم. هم زیرساخت ها را نداریم و هم این مساله پیشینه تاریخی دارد. البته قدم های خوبی برداشته شده، ولی تا نقطه آرمانی فاصله داریم.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در دوران شیوع کرونا خوب عمل نموده است، در مورد آموزش برای دانش آموزان عشایری به طور خاص گفت: بعضی مدارس ما در چادر ها بر پا می گردد که اصلاً هم اشکالی ایجاد نمی کند. ما حدود 100 مدرسه یک نفره در کشور داریم. یعنی صد مدرسه عشایری داریم که یک دانش آموز دارد. 800 مدرسه چادری در کشور داریم که اگر چادر ها استاندارد باشند، مسئله ای ایجاد نمی گردد چرا که ما در ارتفاع سه هزار متری نمی توانیم یک سازه به اسم مدرسه احداث کنیم و یا اینکه دانش آموز عشایری ما ممکن است در یک سال تحصیلی در سه نقطه جغرافیایی درس بخواند و معلم با دانش آموز در حرکت است.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور اظهار کرد: اینکه می گویند مدارس کپری داریم یا مدارس چادری و این خوب نیست، باید به اقلیم بعضی دانش آموزان هم نگاه کنیم. بعضی از این مدارس بهتر از مدارس سازه ای به کار می آیند. مهم این است که مدرسه تجهیز شده باشد و معلم داشته باشد.

وی ادامه داد: اتفاقی که در آموزش های تلویزیونی صورت گرفت این بود که آموزش ها باعث شد سطح توقع والدین بالا برود. چون تا پیش از آن دانش آموز در منطقه صعب العبور با یک سرباز معلم در چند مقطع تحصیل می کرد، اما تلویزیون سطح دیگری از آموزش را ارائه داد.

سیفی گفت: ما برای کسانی که به هیچ صورت به اینترنت یا حتی تلویزیون دسترسی نداشتند نیز شیوه نامه ای تهیه کردیم و بر اساس آن مقرر شد تداوم آموزش در مناطقی که دسترسی به اینترنت و گوشی و حتی برق ندارند، ادامه یابد. امکان سنجی کردیم و تعیین شد مثلاً در یزد 246 دانش آموز ما به اینترنت دسترسی ندارند و یا در خراسان شمالی 124 نقطه پوشش تلویزیونی ندارد. ما اول از ظرفیت استان استفاده کردیم و صدا و سیمای استانی برنامه های آموزشی تلویزیونی را بازپخش می کرد. بعد اگر این امکان نبود از رادیو استفاده کردیم و در نهایت هم معلمان به درب منزل یا چادر دانش آموزان می رفتند یا از طریق تلفن برطرف اشکال می کردند که هزینه را آموزش و پرورش پرداخت می کرد. حتی در پروتکل نوشتیم راهبران آموزشی بسته های خودآموزی به دانش آموزان بدهند و اگر برادر و خواهر عظیم تری در منزل هست از آن ها یاری گرفته گردد.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور اعلام کرد: آموزش و پرورش هیچ وقت ادعا ندارد که هر روز همه این فعالیت ها را در هر نقطه ای انجام داده است، اما از هیچ تلاشی فروگذار نبوده است. ما حتی پویشی راه انداختیم به عنوان گوشی ات را اهدا کن و یا امانت بده و این پویش ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که فعالیت مدرسه تلویزیونی ادامه خواهد داشت نیز گفت: در تابستان که معیار این است 10 مهارت هفتگی را از طریق نقالی و آموزش نمایشی و… انجام دهیم. بازآموزی دروس دوره ابتدایی خصوصاً آموزش حروف الفبا برای کلاس اولی ها تا قبل از 15 شهریور که زمان شروع سال تحصیلی است، در تلویزیون انجام می گردد. ما می خواهیم مطمئن باشیم کلاس اولی ها حروف الفبا را به خوبی فرا گرفته اند. برای مقاطع اول، دوم و سوم دبستان فارسی و ریاضی تکرار می گردد و برای مقاطع چهارم، پنجم و ششم دبستان نیز دروس ریاضی و علوم تکرار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1264

به "بازآموزی حروف الفبا و دروس مقطع ابتدایی تا پیش از 15 شهریور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازآموزی حروف الفبا و دروس مقطع ابتدایی تا پیش از 15 شهریور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید