بهبود توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی با اسکلت روباتیک

به گزارش وبلاگ واحدی، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدیدی دریافتند که آموزش راه رفتن با اسکلت های رباتیک می تواند به بهبود توانبخشی در افراد مبتلا به سکته مغزی یاری کند.

بهبود توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی با اسکلت روباتیک

گروهی از پژوهشگران آمریکایی نشان داده اند که شاید آموزش راه رفتن با اسکلت های بیرونی بتواند به توانبخشی زودرس در سکته حاد یاری کند.

با توجه به تعداد زیاد بازماندگان سکته مغزی که به نقص در تحرک، تعادل و هماهنگی دچار هستند، احتیاج به توانبخشی در سکته مغزی، بسیار زیاد است. پیشرفت های انجام شده در حوزه رباتیک و مهندسی پزشکی، گزینه های مراقبت توانبخشی را افزایش می دهند. پژوهشگران، فناوری های جدیدی را برای آموزش راه رفتن به کار می گیرند که ممکن است نسبت به درمان های قدیمی، مزایایی داشته باشند.

این پژوهش جدید در خصوص یک اسکلت رباتیک، امکان بهبود راه رفتن پس از یک سکته حاد را با هدف بازیابی عملکرد حرکتی نشان می دهد.

شرکت کنندگان این پژوهش، 44 نفر بودند که بین 18 تا 82 سال داشتند و سکته حاد را پشت سر گذاشته بودند. نیمی از آنها، استاندارد مراقبت متداول را دریافت کردند و نیمی از آنها با اسکلت رباتیک آموزش دیدند.

هر دو گروه، زمان مشابهی را برای درمان گذراندند. آموزش راه رفتن با اسکلت رباتیک، توسط یک متخصص فیزیوتراپی صورت گرفت که آن را با توجه به پیشرفت هر فرد تنظیم کرد.

دکتر کارن نولان(Karen Nolan)، پژوهشگر این پروژه گفت: ما دریافتیم که آموزش راه رفتن با اسکلت خارجی به ما امکان می دهد که میزان آموزش را بدون افزایش مدت توانبخشی افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: از آنجا که پیاده روی با یاری اسکلت خارجی، به کوشش فعال از سوی شرکت کننده احتیاج دارد، مداخله زودهنگام با این نوع آموزش راه رفتن، باعث ارتقای قابلیت انعطاف پذیری مغز می گردد که در صورت ترکیب با آموزش متداول راه رفتن، می تواند به بهبود کارایی و اثرات ماندگارتر منجر گردد.

این پژوهش، در مجله Frontiers in NeuroRobotics به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1655

به "بهبود توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی با اسکلت روباتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی با اسکلت روباتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید