تمرکز دولت آینده در بخش سلامت بر پیشگیری باشد

به گزارش وبلاگ واحدی، عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگرچه درمان از اولویت بالایی برخوردار است، اما عمده تمرکز دولت آینده در بخش بهداشت و درمان باید تمرکز بر پیشگیری و بهداشت و پزشک خانواده باشد.

تمرکز دولت آینده در بخش سلامت بر پیشگیری باشد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ عصر نو بیشتر بدانید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدعلی محسنی بندپی درباره اولویت های دولت آینده گفت: اولویت دولت در بخش بهداشت و درمان باید تمرکز بر نظام سلامت محور در ساختار وزارت بهداشت باشد تا درمان محور.

وی اضافه نمود: واقعیت این است که بیشتر تمرکز و انرژی ما امروز و در 40 سال گذشته بر درمان گذاشته شده تا بهداشت و پیشگیری.

رییس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه نمود: وقتی تمرکز دولت ها روی درمان باشد، حتی اگر تمام منابع دولت را هم به درمان اختصاص دهند باز هم مشکل نظام سلامت حل نخواهد شد چراکه علل بروز بیماری همچنان سر جای خود است.

محسنی بندپی توضیح داد: در اصل نظام درمان محور، مبارزه با معلول را در مقایسه با نظام سلامت محور یا پیشگیری محور یا بهداشت محور که مبارزه با علت است را در دستور کار دارد.

وی یادآور شد: ما کشوری هستیم که در سه دهه آینده 30 درصد جمعیت ما سالمند خواهد بود و باید تدابیری اتخاذ کنیم تا عوارض دوران سالمندی از جمله فشار خون، دیابت، افتادن ها و شکستگی ها به حداقل برسد نه اینکه اجازه دهیم بیماران و سالمندان به انواع بیماری ها مبتلا شوند و ما درمان های متعددی را برای آن ها فراهم کنیم.

بندپی ادامه داد: عمده تمرکز دولت آینده در بخش بهداشت و درمان باید تمرکز بر پیشگیری و بهداشت باشد تا درمان بیماران. اگرچه درمان هم از اولویت بالایی برخوردار است.

وی، بحث نظام ارجاع، پزشک خانواده و سطح بندی خدمات را موضوعات مهم پیش روی دولت اسم کرد و گفت: اگر ما ساختار وزارت بهداشت را به ساختاری برگردانیم که زمان آقای پزشکیان بود، در پی اصلاحات جدی و عظیمی که در بخش بهداشت و درمان کشور های پیشرفته رخ داده است، باید به بحث پزشک خانواده برگردیم.

نماینده مردم نوشهر در مجلس گفت: پزشک خانواده به این معناست که در نظام سلامت هر بیماری هر زمانی که خواست به هر متخصصی با هر درجه ای از تخصص دسترسی پیدا نخواهد کرد. این بیمار باید به وسیله پزشک خانواده اش ویزیت گردد و این پزشک خانواده است که تشخیص می دهد آیا بیماری وی به حدی جدی است که به وسیله یک متخصص یا فوق تخصص ویزیت یا ارجاع گردد و هزینه های سنگین را روی دست نظام سلامت بگذارد یا خیر.

بندپی اظهار داشت: اگر ما بخواهیم هزینه های اضافی و موازی بخش سلامت را کنترل کنیم، ناگزیریم هرچه سریعتر به ساختاری که به صورت پایلوت یا راهنما در زمان دکتر پزشکیان اجرا شد و متاسفانه بسیار غیرمنطقی کنار گذاشته شد، برگردیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم هزینه های موازی نظام سلامت را کنترل کنیم هماننند کشور های پیشرفته باید به پزشک خانواده برگردیم و پزشک خانواده تصمیم بگیرد که بیمار به چه تخصص و فوق تخصص و خدمات پاراکلینیکی احتیاج دارد.

پرونده الکترونیکی سلامت بیماران از موضوعات مهم نظام سلامت است

بندپی گفت: مهمتر از همه این ها بحث نسخه نویسی الکترونیکی و پرونده الکترونیکی سلامت بیماران است. ما اکنون هیچ اطلاعی نداریم که بیمار به وسیله چه کسی ویزیت شده و چه خدمات پاراکلینیکی و دارویی دریافت نموده است.

وی ادامه داد: اکنون مصرف سرانه دارویی ما 5 برابر جمعیت ما است و هر یک از هموطنان در یخچال و کابینت آشپزخانه خود، جعبه های مختلف دارو های تاریخ مصرف گذشته را نگهداری می نمایند که هیچ احتیاجی هم به آن ندارند و به این علت است که ما هیچ کجا هیچگونه ثبتی از خدماتی که به بیماران ارائه شده است، نداریم.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس بیان نمود: در کشور های پیشرفته اگر شخصی روز گذشته، 6 ماه یا سال گذشته به وسیله پزشک متخصصی ویزیت شده باشد در پرونده وی ثبت شده است. من در کشور انگلستان شاهد بودم زمانی که پزشک فرد 30 و چند ساله را معاینه می کرد، اینکه از دوران دبیرستان چه اتفاقی برای شانه آن فرد بیمار افتاده بود اطلاعات ثبت شده داشت..

بندپی اسم کرد: ثبت پرونده، در دسترسی به سابقه بیماران، به تشخیص پزشک و اینکه راستا بیماری این فرد در گذشته به چه شکلی بوده و آیا زمینه هایی از این بیماری دارد یا نه، و مهمتر از آن به تجویز داروها، درمان ها و خدمات پاراکلینیکی ایکس ری، ام آر آی، سی تی اسکن، آزمایش های مختلف، کمک می نماید.

عدم وجود پرونده الکترونیک ضربه جدی به نظام سلامت وارد می نماید

بندپی اظهار داشت: امروز بیماری ام آر آی یا سی تی از نواحی مختلف بدن می گیرد و چند هفته بعد همین ام آر آی و سی تی مجدداً برای وی تجویز می گردد؛ بنابراین عدم وجود پرونده الکترونیک سلامت ضربه بسیار جدی به ساختار و هزینه های نظام سلامت وارد می نماید.

وی ادامه داد: کوشش ما در مجلس یازدهم با پرهیز از تصویب قوانین موازی و اضافی بر این بوده که بتوانیم قوانین قبلی را ارزیابی و نظارت کنیم و علت عدم اجرای آن را متوجه شویم که ببینیم آیا ضعف در قانون بوده یا در عوامل اجرایی کشور که قانون را به درستی اجرا ننموده اند یا موانعی دیگری وجود داشته است. امیدواریم بتوانیم موانع اجرای قوانینی که قبلاً مصوب شده را رفع کنیم.

کابینه ای دولت آینده تلفیقی از نیرو های جوان و باتجربه باشد

بندپی درخصوص ترتیب کابینه دولت آینده هم گفت: به اعتقاد من کابینه ای که به وسیله دولت آینده تشکیل می گردد باید تلفیقی از نیرو های جوان و باتجربه باشد. همانطور که رهبر انقلاب فرمودند ما فرصت آزمون و خطا نداریم.

وی ادامه داد: به اعتقاد من در بحث تشکیل کابینه در راس هر وزارتخانه ای باید فردی با کارنامه و برنامه خوب حضور داشته باشد و آن فرد هم بتواند در مجموعه مدیریتی خود، در لایه های مختلف از جوانان استفاده کند و ما این جوانان را برای سال های بعد آموزش دهیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: تلفیق اعضای کابینه از نیرو های جوان و باتجربه، کارآمد باتجربه و با کارنامه درخشان می تواند دولت آینده را در فائق آمدن بر بخش عمده ای از مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می نمایند، کمک کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1852

به "تمرکز دولت آینده در بخش سلامت بر پیشگیری باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکز دولت آینده در بخش سلامت بر پیشگیری باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید