جزئیات سن و جنس مبتلایان و قربانیان کرونا ، مسن ترین و کم سن ترین کرونایی ایران

به گزارش وبلاگ واحدی، پس از گذشت 24 روز از شیوع کرونا در ایران، اولین گزارش روزانه اپیدمیولوژی این بیماری، از سوی وزارت بهداشت منتشر شد. در این گزارش برای اولین بار اطلاعات مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران به تفکیک سن، جنسیت، سابقه بیماری های زمینه ای و علائم بالینی موارد قطعی در زمان بستری، ارائه شده است. این داده ها آخرین فرایند کرونا تا 23 اسفند را نشان می دهد.

جزئیات سن و جنس مبتلایان و قربانیان کرونا ، مسن ترین و کم سن ترین کرونایی ایران

به گزارش وبلاگ واحدی به نقل از دنیای اقتصاد، داده های ارائه شده نشان می دهد که مردان در معرض بیشتری برای ابتلا به کرونا قرار داشته اند. نسبت مرد به زن در موارد قطعی مبتلا، 4/ 1 گزارش شده است. در واقع در بین مبتلایان، تعداد مبتلایان مرد 40 درصد بیشتر از تعداد مبتلایان زن بوده است. میانگین سنی مبتلایان نیز 54 سال ثبت شده است. حداقل سن مبتلا زیر یک سال و حداکثر سن نیز 98 سال بوده است. بررسی توزیع جنسی نشان می دهد که هم در بین مردان و هم در بین زنان، بیشترین تعداد افراد مبتلا در گروه سنی 50 تا 59 ساله قرار داشته است. اما در گروه سنی دوم با بیشترین فراوانی ابتلا، بین مردان و زنان تفاوت وجود دارد. مردان 40 تا 49 سال، دومین گروه سنی بودند که در بین مردان بیشترین ابتلا را ثبت کردند. اما در زنان، گروه سنی 60 تا 69 سال، چنین شرایطی داشته اند. به طور کلی در گروه سنی جوان، مردان اندکی بیشتر از زنان آسیب پذیری نشان داده اند.

  • شرایط فوتی ها

در آمار فوتی ها، تمرکز بیشتر بر گروه های سنی مسن تر بوده است. میانگین سنی افراد فوت شده 67 سال گزارش شده است که 13 سال از میانگین سنی مبتلایان بالاتر است. هم در زنان و هم در مردان، بیشترین فوتی ها مربوط به گروه سنی 60 تا 69 ساله گزارش شده است. پس از این گروه سنی نیز بیشترین فراوانی در بین قربانیان کرونا، در گروه های سنی 70 تا 79 ساله و 80 ساله و بیشتر ثبت شده است. اما در گروه سنی کم سن تر 50 تا 59 ساله، مردان تجمع فوتی بیشتری نسبت به زنان داشته اند. بیش از 15 درصد مردان قربانی کرونا، در این گروه سنی قرار داشته اند، درحالی که این عدد برای زنان کمتر از 15 درصد بوده است. از آن طرف در گروه سنی جوان 30 تا 39 ساله، زنان تجمع بیشتری داشته اند. بیش از 5 درصد از زنان قربانی کرونا، در این گروه سنی گزارش شده است. نسبت مردان به زنان فوت شده، مانند نسبت مبتلایان 4/ 1 بوده است. کم سن ترین قربانی کرونا در ایران سه سال داشته که کودکی مبتلا به سرطان خون بوده است. مسن ترین قربانی هم 91 سال سن داشته است. در واقع فرد 98 ساله ای که به کرونا مبتلا شده، خوشبختانه تا به امروز جانش را از دست نداده است.

  • بیماری زمینه ای

به گزارش وزارت بهداشت، 7/ 43 درصد از بیماران فوت شده دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بوده اند. در واقع برخلاف تصوری که رایج شده، بیش از نیمی از قربانیان کرونا، هیچ بیماری زمینه ای نداشته اند و این مساله نشان می دهد که نداشتن بیماری زمینه ای، تضمینی برای ادامه حیات مبتلایان کرونا نیست. قاعدتا در بین گروه های سنی جوان نیز داشتن بیماری زمینه ای شایع نیست و احتمالا درصد افراد جوانی که هیچ بیماری زمینه ای نداشته و فوت کرده اند، بیشتر از میانگین کلی است. خطرناک ترین بیماری های زمینه ای در بین فوت شده ها، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی بوده است. تقریبا 16 درصد قربانیان کرونا، مبتلا به دیابت بوده اند و نزدیک به 15 درصد فوت شده ها نیز بیماری های قلبی و عروقی داشته اند. آسم، سرطان، بیماری های کلیوی، بیماری های اعصاب، اختلالات خونی، نقایص سیستم ایمنی، اختلالات کبدی، HIV و ایدز به مراتب فراوانی کمتری داشته اند.

  • شایع ترین علائم بیماری

در گزارش علائم بالینی موارد قطعی در زمان بستری، تب و سرفه شایع ترین علائم بوده است. 54 درصد از مبتلایان در هنگام بستری تب و به همین میزان نیز سرفه داشته اند. علامت بالینی بعدی که در زمان بستری شایع بوده، PO2

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1020

به "جزئیات سن و جنس مبتلایان و قربانیان کرونا ، مسن ترین و کم سن ترین کرونایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات سن و جنس مبتلایان و قربانیان کرونا ، مسن ترین و کم سن ترین کرونایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید