رشد 12 هزارمیلیاردی درآمد بیمه ها در سال کرونایی، 34درصدبازار دست یک شرکت دولتی

به گزارش وبلاگ واحدی، آنالیز شرایط هفت سال اخیر صنعت بیمه کشور نشان می دهد حق بیمه تولیدی شرکت های بیمه طی سال های1392 تا سرانجام سال 98 تقریبا 3.6 برابر و تا سرانجام 8 ماهه سال جاری حدود 3 برابر شده است.

رشد 12 هزارمیلیاردی درآمد بیمه ها در سال کرونایی، 34درصدبازار دست یک شرکت دولتی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان، صنعت بیمه به وسیله پوشش ریسک می تواند به پایداری کسب وکارها یاری کند. بر این اساس در کشورهایی که صنعت بیمه شرایط مطلوبی دارد می توان انتظار افزایش سرمایه گذاری و... را داشت. در کشور ما متاسفانه صنعت بیمه نیز مانند دیگر صنایع اقتصادی کشور تحت تاثیر نوسانات سال های اخیر بوده و نتوانسته توسعه خود را رقم بزند. صنعت بیمه درحالی تنها دو درصد از فراوری ناخالص ملی را تشکیل می دهد که این رقم برای بسیاری از کشورها حدود 10 درصد است. اخیرا کارنامه هشت ماهه این صنعت بیمه در سال 99 درحالی منتشرشده که کرونا و تورم نیز بر آن بی تاثیر نبوده است. بسیاری از کارشناسان صنعت بیمه معتقد بودند شیوع بیماری کرونا می تواند به افزایش خسارت ها و همچنین کاهش حق بیمه های فراوریی دامن بزند. آمارهای هشت ماهه ابتدایی سال 99 نیز این مورد را نشان می دهد؛ چراکه تعداد حق بیمه های فراوریی پنج درصد کاهش و تعداد خسارت ها نیز 26درصد افزایش پیدا نموده است. کارنامه 28 شرکت بیمه ای نشان می دهد تاثیرات کرونا عمدتا به وسیله افزایش خسارت های پرداختی در بخش درمان و همچنین رشد پایین بیمه های عمر و... تحت تاثیر شرایط اقتصادی پیش آمده بوده است. از موارد مهم این کارنامه می توان به افزایش یک درصدی خسارت های پرداختی در مقایسه با سال قبل و قرار دریافت آن در رقم 51 درصد (که حاکی از سودآوری شرکت های بیمه ای است)، سهم کمتر از 12 درصدی 15 شرکت بیمه ای در فراوری حق بیمه و همچنین سودآوری رشته بیمه های نفت و انرژی با نسبت خسارت پرداختی یک درصد اشاره نمود.

درآمد 48 هزار میلیاردتومانی شرکت های بیمه

براساس گزارش بیمه مرکزی ایران، در 8 ماهه ابتدایی امسال 28 شرکت بیمه ای کشور 48 هزار و 10 میلیاردتومان حق بیمه دریافت نموده اند. این شرکت ها با صدور بیمه نامه های متعدد در 16 رشته متفاوت بیمه ای (آتش سوزی، حوادث و...) توانسته اند این رقم را محقق نمایند. باید یادآوری گردد که آنالیز آمار عملکرد شرکت ها و رشته های بیمه در این مدت آنچنان نمی تواند ارزیابی دقیقی از عملکرد آنها در دسترس قرار دهد و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد، چراکه با گذشت 8 ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به بعضی بیمه نامه های صادره در این مدت انجام نگرفته و تا خاتمه سال وصول خواهند شد. اما به طور کلی آنالیز شرایط هفت سال اخیر صنعت بیمه کشور نشان می دهد حق بیمه فراوریی شرکت های بیمه طی سال های1392 تا خاتمه سال 98 تقریبا 3.6 برابر و تا خاتمه 8 ماهه امسال حدود 3 برابر شده است. این افزایش بیش از آنکه به افزایش سرانه بیمه و رشد تعداد بیمه نامه ها مربوط گردد، به گران تر شدن تعرفه های بیمه ای متفاوت مربوط بوده است.

15 شرکت بیمه ای سهمی کمتر از 12درصد دارند

در آنالیز شرایط 28 شرکت بیمه ای فعال تعیین شد که شرکت های بیمه ایران، آسیا و دانا به ترتیب با در اختیار داشتن 34، 11 و 9درصد از حق بیمه فراوریی هشت ماهه ابتدایی سال 99، بیشترین میزان حق بیمه فراوریی صنعت بیمه را به خود اختصاص داده اند. شرکت های بیمه زندگی خاورمیانه، حافظ و زندگی باران با در اختیار داشتن تنها 0.01درصد، کمترین میزان حق بیمه فراوریی در امسال را بین شرکت های بیمه ای از آن خود نموده و در انتهای جدول ایستاده اند. جالب است که شرکت های میهن، آرمان، حافظ، امید، ایران تعیین، زندگی باران، تعاون، آسماری، خاورمیانه، حکمت صبا، تجارت نو، سرمد، ما، دی و رازی تنها11.5درصد از حق بیمه فراوریی را بین 28 شرکت بیمه ای به خود اختصاص داده اند. در نگاهی دیگر، بیمه ایران با در اختیار داشتن 34درصد از سهم حق بیمه کشور، 3 برابر 15 شرکت بیمه ای دیگر در این زمینه فعال بوده است. شرکت بیمه البرز که چند سالی است با مشکلاتی دست وپنجه نرم می نماید و یکی از باسابقه ترین شرکت های بیمه بوده، به رتبه ششم این جدول تنزل پیدا نموده است. این شرکت در کنار بیمه دی و آرمان 3 شرکتی هستند که با وجود تورم و افزایش تعرفه های بیمه ای دچار افت حق بیمه فراوریی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شده اند.

34درصد بازار دست یک شرکت دولتی است

از بین 28 شرکت بیمه ای فعال در کشور، 26 مورد آن در بازار بورس و فرابورس فعال بوده که به دلیل محدودیت و قوانین پذیرش در این سازمان، مجبور به ارائه اطلاعات اقتصادی ماهانه و سالانه خود هستند. اما دو شرکت؛ بیمه ایران و بیمه ایران تعیین همچنان پا به بازار سهام نگذاشته و بنابراین از شفافیت لازم برخوردار نیستند. البته شرکت ایران تعیین به دلیل کوچک بودن چندان موردتوجه نبوده، هرچند برای پذیرش در بازار فرابورس مسئله ای نخواهد داشت. شرکت ایران تعیین یکی از زیرمجموعه های بیمه دولتی ایران بوده که گفته می گردد مقدمات ورود آن به بازار سهام درحال فراهم شدن است. باوجود این، اما به نظر راهی برای شفافیت بیمه ایران وجود ندارد، این شرکت با اینکه 34درصد از حق بیمه فراوریی کشور و همچنین 31درصد از خسارت های پرداختی را به خود اختصاص داده، همچنان صورت اقتصادی حسابرسی شده و مکتوبی از آن در اختیار عموم قرار نگرفته است. از طرفی دیگر نسبت خسارت این شرکت درحالی در 8 ماهه ابتدایی امسال حدود 48درصد بوده که همین نسبت در مدت مشابه سال گذشته حدود 61درصد بوده است.

شرکتی که 2 برابر درآمدش، خسارت می دهد

در آخرین آمار بیمه مرکزی نسبت خسارت شرکت های بیمه در هشت ماه اول امسال محاسبه و منتشر شده است. نکات مهمی که در این آمارها وجود دارد این است که نشان می دهد حق بیمه فراوریی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب حدود 24 و 26 درصد رشد داشته است. همچنین مطابق این آمارها نسبت خسارت بازار با اندکی رشد (در مقایسه با هشت ماهه اول سال قبل) به 51 درصد رسیده است. نتایج این آمار حاکی از افزایش یک درصدی نسبت خسارت در هشت ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است، اما در مجموع همچنان بسیار پایین تر از ارقامی است که در سال های گذشته تجربه شده است. براساس نمودار نسبت خسارت در سال های گذشته ارقامی مانند 65 درصد را نیز به خود دیده است. براساس جزئیات ارائه شده نسبت خسارت 10 شرکت بیمه، پاسارگاد، کوثر، کارآفرین، سینا، ملت، سامان، نوین، ما، زندگی باران، تعاون، آسماری، سرمد، تجارت نو و خاورمیانه بالا تر از میانگین بازار بیمه (51 درصد) بوده که بیشتر متاثر از عملکرد رشته؛ سایر انواع غیرزندگی، کشتی و درمان است. نسبت خسارت 18 شرکت دیگر پایین تر از 51 درصد بوده که پایین ترین آن بیمه های خاورمیانه و زندگی باران به ترتیب با 9 و یک درصد است. در این بین عملکرد شرکت بیمه دی نیز جالب توجه بود تا جایی که این شرکت در هشت ماهه ابتدایی امسال دو برابر حق بیمه های صادرشده خود، خسارت پرداخته نموده است که احتمالا ناشی از بالا بودن معوقات این شرکت و بدهی های بیمه ای آن است.

86 درصد حق بیمه فراوریی کشور در 6 رشته

همانطور که گفته شد، طی هشت ماهه ابتدایی امسال حق بیمه فراوریی شرکت های بیمه ای کشور بیش از 48هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد حدود 24درصدی را نشان می دهد. همچنین این میزان حق بیمه فراوریی مربوط به 16 رشته بیمه مختلف است که در بین این 16 رشته بیمه، بیشترین حق بیمه فراوریی صنعت از رشته بیمه شخص ثالث و مازاد بوده که با فراوری 16 هزار و 347 میلیارد تومان حق بیمه، علاوه بر اینکه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 29درصدی داشته، سهم 37 درصدی نیز از کل حق بیمه فراوریی صنعت بیمه دارد. درمان دومین بخشی است که با هشت هزار و 442 میلیارد تومان حق بیمه فراوریی، سهم نزدیک به 18درصدی از کل حق بیمه فراوریی صنعت بیمه کشور دارد. بیمه عمر یا همان بیمه زندگی نیز با هفت هزار 238 میلیارد تومان حق بیمه فراوریی، در کنار رشد 41 درصدی، با سهم 15 درصدی از کل حق بیمه فراوریی صنعت بیمه کشور، سومین بخش با بالاترین حق بیمه فراوریی در کشور است. بدنه اتومبیل با 4.5هزار میلیارد تومان حق بیمه فراوریی و رشد 55 درصدی نسبت به سال گذشته چهارمین بخش با بیشترین حق بیمه فراوریی است که سهم هشت درصدی در حق بیمه فراوریی صنعت بیمه کشور دارد. رشته بیمه نفت و انرژی نیز پنجمین بخشی است که با 2.7 هزار میلیارد تومان حق بیمه فراوریی، درکنار رشد 139درصدی نسبت به سال 98، سهمی 6 درصدی از کل حق بیمه فراوریی صنعت بیمه ایران را دارد. رشته بیمه مسئولیت نیز به عنوان ششمین بخشی است که با نزدیک به 2.1 حق بیمه فراوریی، درکنار رشد 38 درصدی نسبت به هشت ماهه ابتدایی سال گذشته، سهم پنج درصدی از کل حق بیمه فراوریی صنعت بیمه کشور دارد. در یک جمع بندی، از 48هزار میلیارد تومان حق بیمه فراوریی سال گذشته، 40 هزار و 594 میلیارد تومان آن که معادل 85 درصد کل حق بیمه فراوریی صنعت بیمه کشور بوده از 6 رشته بیمه مذکور (شخص ثالث و مازاد، درمان، زندگی (عمر)، بدنه اتومبیل، نفت و مسئولیت) فراوری شده است.

ردپای کرونا در صنعت بیمه

در هفته های نخست همه گیری این بیماری شاید بتوان گفت شرکت های بیمه به دلیل کاهش سفرهای هموطنان و اعمال محدودیت های کرونایی آن هم در ماه حرام که نرخ دیه افزایش می یابد، شادمان بودند چون افزایش سفر برای آنها به معنی افزایش تصادف ها و تلفات نوروزی و به دنبال آن پرداخت خسارت بیشتر بود و این موضوع برای هیچ شرکت بیمه ای در جهان خوشایند نیست. اما در ادامه و با تشدید ویروس کرونا در ماه های اخیر به نظر می رسد تاثیرات کرونا بر صنعت بسیار پیچیده تر باشد. در وهله اول کرونا با افزایش فشارهای اقتصادی خود (همچون بیکارشدن بیمه پردازان و ورشکستگی یا کاهش درآمدهای شرکت ها) می تواند فضای هزینه ای خانوارها و شرکت ها را تنگ تر کند، به طوری که بسیاری از خانوارها و اشخاص حقوقی هزینه های غیرضرور را از سبد هزینه ای خود حذف نمایند که بیمه یکی از آنهاست. براساس اطلاعات منتشرشده از سوی بیمه مرکزی حق بیمه فراوریی در بیمه عمر و حوادث تنها 41 و 24 درصد رشد داشته که در مقابل عملکرد سالیان اخیر و همچنین عملکرد دیگر رشته های بیمه ناچیز است. این ویروس همچنین تاثیرات مستقیمی را به وسیله رشته بیمه درمان بر شرکت های بیمه گذاشته و نسبت پرداختی در این رشته را به رقم 84 درصد رسانده است. احتمالا افزایش خسارت های پرداختی بیمه ها در بخش درمان ناشی از خسارت های پرداختی به بیمه تکمیلی در دوران کروناست.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1571

به "رشد 12 هزارمیلیاردی درآمد بیمه ها در سال کرونایی، 34درصدبازار دست یک شرکت دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 12 هزارمیلیاردی درآمد بیمه ها در سال کرونایی، 34درصدبازار دست یک شرکت دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید