جزییات ورود خودرو به بورس اعلام شد

به گزارش وبلاگ واحدی، خبرنگاران : مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه فروش خودرو در بورس کالا باعث شفافیت قیمت می شود، گفت: اگر خودرو در بورس عرضه شود تولید افزایش می یابد و خودروساز از زیاندهی خارج می شود.

جزییات ورود خودرو به بورس اعلام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از صدا و سیما: جواد فلاح گفت: طرح ورود خودرو به بورس کالا در کمسیون صنایع مجلس به امضا 44 نفر از کننده ها رسیده و در مرحله بررسی در کمسیون صنایع است که در صورت تصویب، به صحن مجلس می رود.

مدیر مطالعات مالی بورس کالا افزود: اگر این طرح تبدیل به قانون شود همه خودروهای تولید داخل با تیراژ بیش از 5 هزار دستگاه و خودروهای وارداتی که در 12 ماه بیش از 500 دستگاه وارد شده است را شامل می شود.

فلاح گفت: همه افرادی که گواهی نامه دارند می تواند در سال از هر ماشین فقط یک مدل خریداری کنند و اشخاص حقوقی هم در صورتی اجازه خرید دارند که برای خودرو، خریدار حقیقی وجود نداشته باشد.

مدیر مطالعات مالی بورس کالا افزود: البته در طرحی که به کنندگان ارائه داده ایم هر فرد می تواند در سال فقط یک خودرو از طریق بورس کالا خریداری کند مگر اینکه تقاضایی برای یک خودرو وجود نداشته باشد تا بتواند خریداری کند.

فلاح با بیان اینکه قیمت ها در بورس کالا بستگی به شرایط عرضه و تقاضا دارد گفت: در طرح کنندگان مجلس، مشوق هایی برای خودرو ساز در نظر گرفته شده است این موضوع باعث افزایش تولید خودرو در کشور می شود.

وی ادامه داد: پس از درج قیمت در تابلو، خریداران می توانند رقابت کنند که به طور قطع، این قیمت با قیمت پایه اختلاف دارد ضمن اینکه 20 درصد منابعی که از طرح ایجاد می شود در اختیار دولت قرار می گیرد و مابه التفاوت این قیمت پایه و معاملات، به ارتقای صنعت خودرو و حمل و نقل اختصاص می یابد.

مدیر مطالعات مالی بورس کالا، گفت: زمانی که عرضه خودرو در بورس صورت گیرد منابعی، چون ارائه وام قرض الحسنه به خودرو ساز اختصاص می یابد که این امر باعث کاهش هزینه خودرو می شود.

فلاح افزود: در کشور تقاضای خودرو به دو صورت است، تقاضای مصرفی و تقاضای سرمایه گذاری؛ در این شرایط با 2 نوع نرخ روبرو هستیم و این موضوع باعث سفته بازی در بازار می شود.

مدیر مطالعات مالی بورس کالا افزود: عرضه خودرو در بورس باعث شفاف سازی قیمت می شود و قیمتی که در تابلو است قابل اتکا است.

وی همچنین درباره مزایایی عرضه خودرو در بورس کالا گفت: بر اساس گزارش صورت های مالی، خودرو سازها 80 هزار میلیارد تومان زیان انباشته تولید دارند که این زیان انباشته را سهامدار پرداخت می کنند در صورتی که اگر در بورس عرضه شود تولید افزایش می یابد و خودروساز از زیاندهی خارج می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1388

به "جزییات ورود خودرو به بورس اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات ورود خودرو به بورس اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید