در حادثه آبگرفتگی اهواز، اقدامات پیشگیرانه انجام نشده بود

به گزارش وبلاگ واحدی، خبرنگاران/خوزستان عضو شورای شهر اهواز گفت: علی رغم اینکه از قبل هشدارها داده شده بود، اما اقدامات پیشگیرانه مانند بالا بردن ظرفیت ایستگاه های پمپاژ، باز کردن دریچه های مسدود، اورهال کردن پمپ های ایستگاه ها و سایر اقدامات مورد احتیاج در این زمینه انجام نشد؛ اگر این اقدامات انجام می شد، قطعا عمق حادثه و خسارت بسیار کمتر بود.

در حادثه آبگرفتگی اهواز، اقدامات پیشگیرانه انجام نشده بود

حسین حیدری در یکصد و سومین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز سه شنبه (3 دی ماه) برگزار گردید، اظهار کرد: در یک هفته گذشته اتفاق تلخی رخ داد و شاهد آبگرفتگی بعضی مناطق اهواز و وارد شدن خسارت به شهروندان بودیم. این آبگرفتگی موجب وارد شدن آسیب به وسایل زندگی مردم و تعطیلی مدارس شد که موجب افت تحصیلی دانش آموزان می گردد. این مساله باعث رنج و مشقت شهروندان و خسارات مادی و معنوی شده است که از این بابت از مردم عذرخواهی می کنیم.

به گزارش وبلاگ واحدی، وی اضافه کرد: به دلیل وقوع بارندگی بی سابقه 75 میلی متری در مدت زمان کوتاه و نبود سیستم شبکه جمع آوری آب های سطحی، شاهد وقوع این حادثه بودیم. البته مساله نبود سیستم شبکه جمع آوری آب های سطحی سال ها است بین شهرداری و آبفا موضوع اختلاف بوده است.

عضو شورای شهر اهواز گفت: همچنین شرایط توپوگرافی زمین و مسطح بودن شهر از دیگر علت های این حادثه بود.

وی ادامه داد: علت دیگر وقوع این حادثه این است که اقدامات پیشگیرانه انجام نشده است. علی رغم اینکه از قبل هشدارها داده شده بود، اما اقدامات پیشگیرانه مانند بالا بردن ظرفیت ایستگاه های پمپاژ، باز کردن دریچه های مسدود، اورهال کردن پمپ های ایستگاه ها و سایر اقدامات مورد احتیاج در این زمینه انجام نشد؛ اگر این اقدامات انجام می شد، قطعا عمق حادثه و خسارت بسیار کمتر بود.

حیدری با بیان اینکه طبق ماده 55 قانون شهرداری ها، شهرداری متولی آب های سطحی است، توضیح داد: درست است که این اتفاق رخ داد اما اقدامات اجرا شده پس از بحران قابل تقدیر است.

وی عنوان نمود: اکنون دوره خشکسالی تمام شده و اعلام شده است که وارد ترسالی شده ایم که باید در این زمینه راهکارهای مختلفی توسط شرکت آبفا و شهرداری ارائه و تمهیدات لازم اتخاذ گردد و پس از این، شاهد این حادثه نباشیم.

عضو شورای شهر اهواز با اشاره به سفر هیات دولت به اهواز در پی بارندگی اخیر، گفت: انتظار داشتیم هیات دولت زودتر از این به اهواز سفر می کرد زیرا حادثه طبیعی بزرگی بود و خسارات وارد شده آن در حد یک زلزله بود.

وی اضافه کرد: هیات دولت با تاخیر به اهواز سفر کردند اما وعده دادند خسارات مردم را پرداخت می نمایند که امیدواریم این وعده ها محقق گردد. البته ما خاطره خوبی از پرداخت خسارات مردم به وسیله دولت نداریم زیرا هنوز خسارت سیل اخیر پرداخت نشده و خسارات زلزله زدگان را نیز نداده اند اما امیدواریم این وعده اخیر محقق گردد و یک وعده انتخاباتی دم انتخابات نباشد.

حیدری ادامه داد: آقای نوبخت در جریان سفر خود وعده داد که 500 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه مترو اهواز پرداخت خواهد شد اما وعده وی همراه با شرط زیرکانه ای بود. شرط آقای نوبخت این بود که شهرداری نیز تا انتها امسال معادل این اعتبار را تامین کند. آقای نوبخت می داند که تامین این مبلغ توسط شهرداری اهواز محقق شدنی نیست. این شرط یعنی این مبلغ پرداخت نخواهد شد.

وی با اشاره به گذشت بیش از 12 سال از کلنگ زنی پروژه متروی اهواز، اضافه کرد: اگر دولت می خواهد کم کاری و سهل انگاری 12 ساله خود در این پروژه را جبران کند، بدون شک باید این مبلغ را پرداخت کند. دولت در طول این سال ها به طور میانگین سالیانه 40 میلیارد تومان پرداخت نموده در حالی که اعتبار برآورد شده این پروژه در زمان کلنگ زنی، 3 هزار میلیارد تومان مشخص شده بود بنابراین دولت با این شرط می خواست راه فراری برای خود بگذارد.

عضو شورای شهر اهواز بیان نمود: همچنین قول خرید نردبانی برای سازمان آتش نشانی به مبلغ 20 میلیارد تومان را دادند.

وی اضافه کرد: آنچه برای ما مهم است، بحث مترو است زیرا 12 سال از کلنگ زنی این پروژه می گذرد و ایستگاه های احداث شده آن برای مردم مسائلی ایجاد نموده است و مردم خیر دیگری از آن ندیده اند.

حیدری با اشاره به شرایط جانباختگان تصادف شهری، گفت: شرایط میزان جانباختگان در پی تصادفات درون شهری نگران نماینده است زیرا در 9 ماهه امسال کشته های ما در اهواز 58 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است و باید در این زمینه اقدام گردد.

وی اضافه کرد: باید دوربین های خراب تعمیر شوند. همچنین بعضی موانع سرعت گیر خراب هستند که انتظار می رود شهردار به این بخش توجه ویژه ای کند.

شهرداری اهواز عملیات احداث شبکه دفع آب های سطحی را شروع کند

به گزارش وبلاگ واحدی، در ادامه رحیم کعب عمیر دیگر عضو شورای شهر اظهار کرد: مناطقی که در بارندگی اخیر دچار آبگرفتگی شدند، در خط القعر قرار دارند. این مناطق محل کشت و زرع مردم بوده اند.

وی اضافه کرد: در نقاط خط القعر آب جمع می گردد و در این راستا باید سیاست شهرسازی بر مبنای مطالعات توپوگرافی منطقه انجام می شد اما در پی گسترش شهر، در این اماکن ساخت و ساز شد در حالی که باید از ایجاد مناطق انبوه در این نقاط جلوگیری می شد.

وی اضافه کرد: بخشی از فاضلاب مناطق 6، 5 و 4 شهرداری اهواز به سمت مناطقی مانند مشخص زاده و بهارستان سرازیر می گردد که مسائل این مناطق را دوچندان می نماید و باید برای این مناطق، تجهیزات مورد احتیاج تامین گردد.

کعب عمیر گفت: ما موظف به راهنمایی آب های سطحی هستیم. در سال های اخیر خشکسالی باعث شد که فکر کنیم چنین بارندگی نخواهیم داشت اما با تغییر اقلیم این اتفاق اتفاق افتاده است. همچنین باید توجه کنیم که بارندگی ها در منطقه ما به صورت رگباری و با دبی بالا هستند.

وی گفت: اهواز یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد؛ سرانه مصرف آب در کشورهای توسعه یافته 100 تا 200 لیتر است، اما این شرایط در کشور ما بیش از 500 لیتر است که با این احتساب، روزانه 600 هزار مترمکعب فاضلاب فراوری می گردد.

کعب عمیر ادامه داد: در حال حاضر با توجه به شرایط موجود،تخلیه آب مناطق 25 روز طول می کشد و اگر بخشی از آب به زمین جذب گردد، تخلیه آب 20 روز طول می کشد. البته باید توجه کرد که به دلیل نوع خاک خوزستان و اشباع شدن زمین و شیب کم، احتمال جذب آب کم است.

وی گفت: شهرداری اهواز باید عملیات احداث شبکه دفع آب های سطحی را شروع کند زیرا به یک شبکه متصل و پیوسته بر مبنای مطالعات احتیاج داریم. مطالعات آن در سال 84 اجرا شده و ما در برنامه بودجه سال 98 اعتباری برای مطالعات پیش بینی نموده ایم.

عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: 26 میلیارد تومان برای اجرای این شبکه پیش بینی شده است. ما مدعی نیستیم که در دوره دو ساله باقی مانده این مسائل حل می گردد اما باید از جایی کار را شروع کنیم. همچنین انتظار می رود در این زمینه به ما یاری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 786

به "در حادثه آبگرفتگی اهواز، اقدامات پیشگیرانه انجام نشده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در حادثه آبگرفتگی اهواز، اقدامات پیشگیرانه انجام نشده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید