دستور ترامپ چه وضعیتی برای 12هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا رقم می زند؟

به گزارش وبلاگ واحدی، تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا بالغ بر 12هزار نفر است که نسبت به سال تحصیلی گذشته رشد بیش از 8درصدی داشته که پس از هند، ویتنام و نیجریه بیشترین درصد رشد را داراست.

دستور ترامپ چه وضعیتی برای 12هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا رقم می زند؟

به گزارش خبرنگار سیاسی وبلاگ واحدی، دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا روز آدینه (8 بهمن ماه) فرمانی را با عنوان حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد. اجرایی شدن این فرمان چه تأثیری بر دانشجویان ایرانی در آمریکا خواهد گذاشت؟

طبق گزارش های رسمی در سال تحصیلی 16 2015 بیش از یک میلیون دانشجوی خارجی در دانشگاه های آمریکا مشغول به تحصیل بودند. خارجی ها حدود 5 درصد از کل دانشجویان آمریکا را شامل می شوند. این آمار نسبت به سال تحصیلی 15 2014 رشدی هفت و یک دهم درصدی داشته است. تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا بالغ بر 12 هزار نفر است که نسبت به سال تحصیلی گذشته رشد بیش از 8درصدی داشته که پس از هند، ویتنام و نیجریه بیشترین درصد رشد را داراست. ایران یازدهمین کشور از نظر تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکاست. جدول زیر تعداد و درصد تغییر تعداد دانشجویان 15 کشور را در آمریکا طی دو سال تحصیلی اخیر نشان می دهد.

دانشجویان خارجی در آمریکا از چه ویزایی استفاده می نمایند؟

به طور کلی افراد دانشجو و متقاضی تحصیل و کسب مهارت در آمریکا از 3 نوع ویزا می توانند استفاده نمایند. رایج ترین نوع ویزای دانشجویی F1 نام دارد. این ویزا برای دانشجویانی که تمام وقت مشغول تحصیل هستند صادر می گردد و تأیید پذیرش از دانشگاه مقصد و دارا بودن شرایط اقتصادی تحصیل، از جمله شروط اخذ آن است. اغلب دانشجویان خارجی با استفاده از این ویزا وارد آمریکا می شوند. نوع دیگر ویزای تحصیلی M1 است که این ویزا صرفاً یک سال اعتبار داشته و دارنده آن برای کسب مهارت های فنی و حرفه ای غیردانشگاهی می تواند از آن استفاده کند. نوع دیگر ویزا J1 است که احتیاج به پشتیبان اقتصادی و معرف در آمریکا دارد که این پشتیبان باید به تأیید وزارت امور خارجه این کشور برسد. این نوع ویزا برای فرصت مطالعاتی به افراد مختلف داده می گردد و نیز مدت زمان معین و البته متغیری دارد. تقریباً تمامی دانشجویان ایرانی در آمریکا از ویزای F1 استفاده می نمایند.

هزینه تحصیل دانشجویان ایرانی چقدر است؟

کل دانشجویان ایرانی در آمریکا به طور تقریبی طی یک دوره چهارساله تحصیلی، 250 هزار دلار برای تحصیل و 200 هزار دلار برای زندگی در آمریکا هزینه می نمایند.

نگاهی به جزئیات آمار دانشجویان ایرانی در آمریکا

طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی واشنگتن، حدود 20 درصد دانشجویان ایرانی که در خارج تحصیل می نمایند، در آمریکا هستند. بیش از 50 درصد دانشجویان ایرانی در آمریکا در رشته های مهندسی تحصیل می نمایند، یک سوم آنها دختران هستند، 75 درصد آنها در رشته های مربوط به STEM (علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) در حال تحصیل هستند که بالاترین درصد میان 20 کشور برتر در این زمینه است. در خاتمه گزارش مؤسسه واشنگتن، دانشجویان ایرانی در آمریکا پتانسیل بسیار خوبی برای پیشبرد اهداف سیاسی آمریکا معرفی شده و راهکارهایی برای استفاده از این پتانسیل ارائه شده است.

مقاطع تحصیلی ایرانیان در آمریکا چیست؟

دانشجویان ایرانی در رده نخست تحصیل در بالاترین مقاطع تحصیلی هستند. حدود 60 درصد آنها در مقطع دکترا، 35 درصد در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 5 درصد هم در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل در آمریکا هستند.

آیا تصمیم ترامپ بی سابقه است؟

دستور ترامپ برای ممانعت از صدور ویزا اولین اقدام آمریکا نیست که دانشجویان متقاضی تحصیل در آمریکا را نیز مورد هدف قرار می دهد. در سال 2012 واشنگتن قانونی تحریمی علیه ایران و سوریه وضع کرد. بهانه وضع این قانون تهدید خواندن ایران و وضعیت حقوق بشر در سوریه بود. این قانون دانشگاه های آمریکا را از پذیرش دانشجوی ایرانی در رشته های مرتبط با هسته ای و مهندسی های مکانیک و انرژی منع می کرد و به طوری تنظیم شده بود که دست دانشگاه ها برای تفسیر آن و رد دانشجویان ایرانی باز باشد. دانشگاه ماساچوست اولین دانشگاهی بود که این قانون جنجالی را علیه دانشجویان ایرانی اجرایی کرد. دانشگاه رنسلر پلی تکنیک نیویورک و کامن ولس در ویرجینیا نیز بلافاصله به این تحریم دانشجویی پیوستند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تسخیر لانه جاسوسی در تهران نیز موجی از اخراج، تحریم و ایجاد ممنوعیت علیه دانشجویان ایرانی در آمریکا به راه افتاد.

اقدام ضدایرانی به بهانه پرونده هسته ای ایران، کشورهای دیگری را هم به صف آرایی مقابل دانشجویان ایرانی کشاند، کشورهایی مانند هلند، نروژ و چک محدودیت هایی برای پذیرش دانشجو از ایران ایجاد کردند تا کنار آمریکا صف جنگ علمی آموزشی علیه ایران را دنبال نمایند.

دستور ترامپ چه تأثیری بر دانشجویان ایرانی خواهد داشت؟

تنها استثنا در دستور اجرایی ترامپ دارندگان ویزای دیپلماتیک است، از این منظر دانشجویان ایرانی مشغول و متقاضی تحصیل در آمریکا از اصلی ترین گروه هایی هستند که تحت تأثیر این سیاست جدید قرار می گیرند. اگرچه قانون مذکور فعلاً 90روزه خواهد بود اما بعید به نظر می رسد محدودیت ها کاهش چشمگیری داشته باشد. کاهش ورودی دانشجویان ایرانی به آمریکا در سال تحصیلی جدید را شاید بتوان اولین و محتمل ترین اثر دستور اخیر ترامپ دانست. دانشجویان مشغول به تحصیل نیز که معمولاً سالانه یا هر دو سال یک بار برای دیدن خانواده خود به ایران می آیند، با این دستور و تبعات آن، به احتمال بسیار زیاد قید این دیدار را خواهند زد، چرا که قادر به بازگشت نخواهند بود و زحمات تحصیلی آنان به راحتی به باد خواهد رفت. خانواده های آن عده از دانشجویان نیز که از تمکن اقتصادی برخوردار بوده و برای دیدار فرزند خود راهی آن سوی اقیانوس اطلس می شدند، نخواهند توانست فرزند دانشجوی خود را ملاقات نمایند.

دولت ترامپ این فرمان را موقتی خوانده و به وزارت امور خارجه و امنیت داخلی دستور داده است قوانین جدید را با هدف سختگیری و کنترل بیشتر درباره مسافران آمریکا طی چند ماه آینده تهیه و تنظیم نمایند. باید منتظر ماند و دید آیا قوانین جدید تسهیلاتی برای دانشجویان این 7 کشور مسلمان قائل می گردد یا خیر. نگرانی از آینده ای مبهم، اولین واکنش بیش از 12 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا و خانواده های آنها در ایران است.

پانوشت ها و منابع:

1- http:، ، www.washingtoninstitute.org، policy-analysis، view، infographic-iranian-students-in-the-united-states

2- https:، ، www.brookings.edu، interactives، the-geography-of-foreign-students-in-u-s-higher-education-origins-and-destinations،

3- https:، ، www.treasury.gov، resource-center، sanctions، Documents، hr-1905-pl-112-158.pdf

4- http:، ، fusion.net، story، 54666، did-you-know-that-iranian-students-cant-attend-some-u-s-colleges،

منبع: تسنیم
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 482

به "دستور ترامپ چه وضعیتی برای 12هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا رقم می زند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "دستور ترامپ چه وضعیتی برای 12هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا رقم می زند؟" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور ترامپ چه وضعیتی برای 12هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا رقم می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید