رایزنی بورل و بلینکن درباره پیشنهادات روسیه درباره تضمین های امنیتی

به گزارش وبلاگ واحدی، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آمریکا پیشنهادات نو مسکو درباره تضمین های امنیتی را آنالیز نموده و بر لزوم هماهنگی و مشارکت اتحادیه اروپا در مذاکرات مربوط به این موضوع تأکید کردند.

رایزنی بورل و بلینکن درباره پیشنهادات روسیه درباره تضمین های امنیتی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در جریان مذاکرات روز چهارشنبه خود در بروکسل، درباره پیشنهادات روسیه در مورد تضمین های امنیتی با مشارکت اتحادیه اروپا با یکدیگر گفتگو کردند.

در بیانیه ای که در سایت رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده، آمده است: دو دیپلمات بلندپایه در این رایزنی ها، پیشنهادات اخیر ارائه شده از سوی مقامات مسکو در رابطه با دیدگاه طرف روسی درباره مکانیزم های تازه تأمین امنیت در قاره اروپا را مورد گفتگو قرار داند. طرفین توافق کردند که هر گونه مباحثاتی در مورد مسائل مربوط به امنیت اروپا باید با هماهنگی و مشارکت اتحادیه اروپا صورت بگیرد.

علاوه بر این، جوزپ بورل و آنتونی بلینکن بر قصد ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای استفاده از شکل های موجود مذاکرات بین المللی و منطقه ای، از جمله در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا که جوابگوی چالش های مربوط به امنیت قاره اروپاست، تأکید کردند.

در خبر دیگری گزارش شده، جنیفر ساکی سخنگوی کاخ سفید گفت که آمریکا و ناتو هیچ برنامه تهاجمی علیه روسیه ندارند. وی شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی درباره نگرانی های امنیتی مقامات مسکو گفت: ناتو هیچ اهداف تهاجمی در برخورد با روسیه نداشته و صرفاً یک سازمان دفاعی است و اظهارات جنگ افروزانه فقط از طرف روس ها شنیده می گردد، نه از سوی ایالات متحده.

مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا پیش از این اعلام نموده بود که این سازمان حتماً باید در مذاکرات پیشنهادی روسیه درباره مسائل امنیتی در منطقه اورآسیا مشارکت داشته باشد. بورل شرح داده بود که امنیت قاره اروپا طی 50 سال گذشته بر اساس اصول مصوبه از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا پایه ریزی شده که مکانیزم و قواعد تعیینی را برای هر نوع همکاری با روسیه در نظر گرفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز گذشته با اشاره به اینکه مذاکرات با روسیه درباره پیشنهادات مطرح شده از سوی مسکو در زمینه مسائل امنیتی ممکن است در اوایل سال 2022 شروع گردد، تأکید نموده بود که از هم اکنون تعیین است، بعضی پیشنهادات طرف روسی نمی تواند مورد قبول مقامات واشنگتن قرار بگیرد، ولی در باره آنها گفتگو خواهد شد.

شب گذشته سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که مذاکرات مسکو و واشنگتن درباره تضمین های امنیتی در ماه ژانویه سال آینده میلادی شروع خواهد شد. وی یادآور شد: آمریکایی ها گفته اند که نگرانی هایی در مورد بعضی مفاد پیشنهادات ما داشته و بعضی مفاد این سند مورد قبول آنها نیست. ضمن اینکه آنها نیز نگرانی های خاص خود را دارند و ما آمادگی کامل داریم تا درباره تمامی این مسائل گفتگو کنیم و کار زیادی برای رسیدن به توافق در پیش است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2081

به "رایزنی بورل و بلینکن درباره پیشنهادات روسیه درباره تضمین های امنیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی بورل و بلینکن درباره پیشنهادات روسیه درباره تضمین های امنیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید