روش صحیح پرورش شمشاد طلایی ژاپنی

به گزارش وبلاگ واحدی، اکثرا این گیاه را دیده ایم و یا حتی خیلی از ما آن را در خانه داریم، اما آیا روش نگهداری درست آن را هم می دانیم؟ نگاهی به گیاه تان بیاندازید، شاداب است؟ و یا نمی تواند بیشتر از این شاداب باشد؟

روش صحیح پرورش شمشاد طلایی ژاپنی

شمشاد رسمی، شمشاد رسمی ژاپنی یا شمشاد طلایی ژاپنی، همه نام این گیاه زیبا است. شمشاد طلایی ژاپنی بومی ژاپن و چین است و یکی از گیاهان زینتی مورد علاقه باغبانان است.

این گیاه گونه ها مختلفی دارد. خیلی از آنها ابق نیستند و تعدادی هم جثه کوچکتری دارند. پس می توانید از میان گونه های مختلف شمشاد ژاپنی گیاه مورد نظرتان را انتخاب کنید. برخی از آنها هم برگ هایی رنگارنگ دارند! در این گونه ها برگ ها ترکیبی از رنگ های سبز، زرد و سفید دارند.

ممکن است تا به حال متوجه نشده باشید اما شمشاد ابلق ژاپنی گل هم می دهد. گل ها به رنگ سبز - سفید هستند و بویی ترش دارند.

اگر به اطراف مان دقت کنیم، در همه جا این شمشاد را می بینیم که این نشان دهنده قدرت انطباق پذیری فوق العاده این گیاه است.

شرایط رشد

- نور

شمشاد طلایی ژاپنی به میزان زیادی نور احتیاج دارد. گیاه نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. پس گلدان آن را در محلی پر نور و با نور غیر مستقیم قرار دهید.

- آبیاری

در طول فصل رشد گیاه که از بهار تا پاییز ادامه دارد، گیاه به آبیاری منظم احتیاج دارد. با فرا رسیدن زمستان، آبیاری را به تدریج کاهش دهید.

قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به میزان کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، از طریق میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

- دما

دمای اتاق برای گیاه مناسب است. گیاه باید در دمایی متعادل باشد. در طول زمستان بهتر است شمشاد طلایی ژاپنی را در جایی با دمای خنک تر قرار دهید.

- خاک

اگرچه این گیاه می تواند شرایط مختلفی را تحمل کند، اما به خاکی با زهکشی خوب و مرطوب احتیاج دارد. خاک های معمولی که به عنوان خاک گلدان در بازار عرضه می شوند بررای گیاه مناسب خواهند بود.

- کود دهی

می توانید در ابتدای بهار و قبل از آغاز رشد، شمشاد طلایی ژاپنی را با کودهایی که تمام مواد مورد احتیاج گیاه را به دارند، تغذیه کنید. شمشاد طلایی ژاپنی از کودهای محرک رشد ریشه هم خوشش می آید!

تکثیر

شمشاد طلایی ژاپنی به راحتی از طریق قلمه ساقه تکثیر می گردد. قلمه گیری باید در اواخر دوره رشد گیاه یعنی در اواخر تابستان انجام گردد.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه ساقه، چند ساقه از گیاه را از پایین گره ساقه، یعنی همان نقطه ای که ریشه یا ساقه نو از آن رشد می نماید، به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از مخلوط پرلیت، شن و پیت موس کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است! در مراحل اولیه رشد قلمه ها، از آنها به خوبی نگهداری کنید.

تعویض گلدان

شمشاد طلایی ژاپنی باید هر سال بهار تعویض گلدان گردد.

برای تعویض گلدان به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. بعد از خارج کردن گیاه از داخل گلدان سعی کنید تا جایی که می توانید ریشه های گیاه را به یاری انگشتان تان از هم باز کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال روبرو خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ نوش، تمام انرژی خود را صرف فراوری ریشه برای پر کردن فضای خاک می نماید و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2251

به "روش صحیح پرورش شمشاد طلایی ژاپنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح پرورش شمشاد طلایی ژاپنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید