ظریف اطمینان داد قطعنامه آمریکا علیه ایران رای نمی آورد

به گزارش وبلاگ واحدی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: یقین دارم که قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی رای نخواهد آورد و به احتمال قریب به یقین با قطعنامه جدیدی روبه رو نمی شویم.

ظریف اطمینان داد قطعنامه آمریکا علیه ایران رای نمی آورد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که واکنش جمهوری اسلامی به احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست، گفت: آمریکایی ها سه ماه است روی یک قطعنامه بسیار طولانی و تند، با مفاد در بعضی موارد بسیار غیرقابل باور، مشغول رایزنی با همه جهان بودند و از همه توان خود در دوران کرونا استفاده کردند و در بالاترین سطوح وزارت خارجه به خصوص شخص وزیر خارجه آمریکا، سفرهایی به کشورهای مختلف داشتند و به این نتیجه رسیدند که این قطعنامه کمتر از پنج رای می آورد.

وی اضافه کرد: حتی در بعضی پیش بینی ها در نیویورک گفته شد که این قطعنامه یک یا دو رای می آورد. این کار باعث می شد که انزوای آمریکا در جهان به صورت کامل و تعیین نشان داده گردد. هفته گذشته آمریکایی ها گفتند که روز دوشنبه به صورت رسمی سندشان را پخش می نمایند و روز بعد درباره آن رأی گیری انجام می گردد اما دیروز عصر شنیدیم که رأی گیری را به تعویق انداختند.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: آنان یک قطعنامه کوتاه تر و در چند بند اما با همان هدف قبلی را منتشر کردند و به صورت موزیانه کوشیدند که آن را به تصویب برسانند. آنان برای اعضای شورای امنیت شعوری قائل نیستند و فکر می نمایند اگر یک قطعنامه پنج صفحه ای را به پنج خط برسانند، تغییر محتوایی ایجاد شده است!

ظریف توضیح داد: این قطعنامه بسیار غیرقانونی است. می خواهند از مکانیزم شورای امنیت برای نابودکردن خود شورای امنیت استفاده نمایند و یقین دارم که این قطعنامه هم رای نخواهد آورد. حتی تعداد آرای آن هم بسیار کم خواهد بود و به احتمال قریب به یقین با قطعنامه جدیدی روبه رو نمی شویم.

وی یادآور شد: آمریکایی ها می دانند که قطعنامه شان رأی نمی آورد و برای همین اعلام کردند که از روش اسنپ بک استفاده می نمایند. در این روش از نظر حقوقی آمریکا هیچ جایگاهی برای استفاده از آن ندارد. سه کشور اروپایی هم به آمریکا اعلام کردند که آمریکا نمی تواند اسنپ بک کند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی یادآور شد: آقای بولتون که طراح و مهندس خروج آمریکا از برجام بود در همان زمان خروج صریحا در پاسخ به پرسشی که گفته بود آیا از اسنپ بک استفاده می کنید یا نه، تاکید نمود که ما از برجام خارج شدیم و این حق را نخواهیم داشت. آنان این کار را کردند چون تصور می کردند خروج از برجام و فشار حداکثری می تواند جمهوری اسلامی را ظرف چندماه از پا درآورد اما امروز که در این سیاست شکست خوردند فکر می نمایند که حقوق بین الملل هم با شکست خوردن و بالاپایین شدن آمریکا تغییر می نماید.

ظریف در پاسخ به این پرسش که حدس هایی درباره تغییر محتوای برجام از سوی بعضی کشورهای اروپایی و ارائه این طرح به آمریکا مطرح شده، توضیح داد: اگر این طرح را به آمریکا دادند پس به ما نداده اند حتماً. ما هیچ طرحی که در آن تغییری در برجام داده گردد را نمی پذیریم.

وی در واکنش به سخنان ترامپ مبنی بر اینکه من طی چند هفته با ایران به توافق می رسم، اظهار کرد: ایشان سه سال و نیم وقت داشته است. کسی که در این مدت نتوانسته چنین کاری بکند در مدت چند هفته هم نمی تواند چنین کاری بکند؛ واضح است که به آقای ترامپ مشاوره غلط داده اند. آنان باید به تعهدات خود بازگردند، خسارت مردم ایران را پرداخت نمایند و به شرارت های خود در منطقه خاتمه دهند و آن وقت شرایط فرق خواهد نمود اما اینکه تصور نمایند پس از انتخابات اتفاق خاصی رخ می دهد اینگونه نیست.

310312

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1315

به "ظریف اطمینان داد قطعنامه آمریکا علیه ایران رای نمی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف اطمینان داد قطعنامه آمریکا علیه ایران رای نمی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید