قدیمی ترین کشورهای دنیا کدامند؟

به گزارش وبلاگ واحدی، با وجود اینکه زندگی انسان از میلیون ها سال پیش شروع شده است، نشانه های اولیه تمدن های انسانی در مبحث نسبتاً جدیدی است که محققان بسیاری را به یافتن قدیمی ترین کشورهای دنیا و تمدن ها ترغیب می نماید.

قدیمی ترین کشورهای دنیا کدامند؟

قدیمی ترین کشورها کدامند؟

بعضی از قدیمی ترین کشورهای دنیا و تمدن ها به زمان 6000 BCE (پیش از عصر حاضر) برمی گردند؛ زمانی که مردم از چادرنشینی فاصله گرفته و به مستقر شدن و پیشرفت در یک مکان روی آوردند. این شهرک های اولیه به سرعت جای خود را به شهرهای بزرگ دادند و در پی آن، ایده کشورها و ملیت های جداگانه شکل گرفت.

بعضی از قدیمی ترین کشورها اندکی پس از تشکیل تمدن های انسانی شکل گرفتند.

با این حال، تا به امروز اطلاعات دقیقی در مورد رتبه بندی این کشورها به دست نیامده است. در ادامه و با توجه به شواهد حال حاضر، بعضی از قدیمی ترین کشورها را معرفی خواهیم کرد.

ایران - تأسیس : 550 BCE

مسلماً، ایران یکی از کشورهایی است که از دیرباز به عنوان یک تمدن شناخته می شود. به عقیده تاریخ شناسان، قدمت این کشور به سال 550 پیش از عصر حاضر (BCE) باز می شود و اولین سلسله شناخته شده در این متعلق به هخامنشیان بوده است. ایران کنونی تا پیش از 1930 با نام پرشیا شناخته می شد و سپس به طور رسمی به ایران تغییر کرد.

تمدن عیلامی عصر برنز از اولین تمدن هایی بود که سیستم خط میخی را در سومین هزاره عصر حاضر توسعه داد. امپراتوری هخامنشی (550 تا 330 BCE) به عنوان بزرگ ترین امپراتوری در تاریخ شناخته می شود.

ژاپن - تأسیس : 660 BCE

ژاپن نیز یکی از کشورهای قدیمی دنیا در نظر گرفته می شود. اولین امپراتوری ژاپن، که گفته می شود یکی از نسل الهه خورشید آماتراسو باشد، در سال 660 BCE بر تخت پادشاهی ژاپن نشست. هر چند هیچ مدرکی برای این افسانه وجود ندارد، کشور ژاپن از 300 CE (عصر حاضر) در ادبیات چین حضور دارد. بنابراین، حتی در صورت باور نکردن این اسطوره، ژاپن از سالیان پیش به عنوان یک کشور مستقل وجود داشته است.

یونان - تأسیس : 800 BCE

سال های زیادی از تأسیس یونان کنونی نمی گذرد، لیکن تمدن یونان معنی واقعی کلمه باستانی را به ما نشان می دهد. اولین تمدن پیشرفته اروپا در 3200 BCE و در یونان جوانه زد و آتن نیز به عنوان اولین سیستم دموکراتیک دنیا (5.8 BCE) شناخته می شود.

در مقایسه با انگلیسی زبان ها، یونانی ها درک برترین نسبت به زبان باستانی خود دارند و مفاهیم بسیاری از تاریخ یونان نیز امروزه در فرهنگ و زندگی غرب قابل مشاهده هستند (برای مثال، المپیک یا مبارزه ماراتن که مسابقات دو ماراتن از آن الهام گرفته شده است).

اتیوپی - تأسیس : 980 BCE

بسیاری از تاریخ شناسان معتقدند اتیوپی یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیا است. اسکلت های کشف شده در اتیوپی نشان از قدمت چند میلیون ساله اتیوپی دارند. با این حال به طور کلی باور بر این است که این کشور در 980 BCE تأسیس شده است. در این زمان، یکی از اولین پادشاهی ها، با نام Dmt، به قدرت رسید. اتیوپی یکی از معدود کشورهای آفریقایی است که هیچ گاه تحت سلطه استعمارگران قرار نگرفت (با چشم پوشی از دو سال که این کشور تحت سلطه دیکتاتور ایتالیایی، موسولینی، قرار داشت).

هند - تأسیس : 1500 BCE

انسان ها از 5000 تا 6000 سال پیش تا به امروز در شبه قاره هند در حال زندگی هستند. در حوالی 1500 BCE افراد ساکن در این شبه قاره، اولین تمدن، یعنی تمدن ودایی را تأسیس کردند. این تمدن پایه و اساس هندوهاست. در هزاره پس از تشکیل اولین تمدن در شبه قاره هند، سلسله های مختلفی به قدرت رسیدند و هند کنونی در 1947 (پس از اعلام استقلال از امپراتوری انگلیس) تأسیس شد.

چین - تأسیس : 2070 BCE

چین، یکی از پایه های اصلی تمدن در دنیا، همیشه متحد و یکپارچه بوده است. بر اساس اکتشافات اخیر، اولین سلسله (که تنها به عنوان یک اسطوره در نظر گرفته می شد) در این منطقه در زمان عصر برنز شکل گرفته است. اولین سلسله که از سیستم نوشتار استفاده کرد (یکی از اجداد مستقیم خط چینی مدرن)، سلسله شانگ بود. این سلسله از قرن 17 تا قرن 11 پیش از عصر حاضر بر چین حکمرانی می کرد. اساس بعضی از مفاهیم فرهنگی این کشور به سلسله هان (206 تا 200 BCE) برمی شود؛ این سلسله توانست با تقویت اتحاد و یکپارچگی کشور مفاهیمی چون کنفوسیوس گرایی یا روئیسم را در این کشور رواج دهد. در حال حاضر نیز این گرایش به عنوان یکی از مفاهیم حائز اهمیت در فرهنگ چین تلقی می شود.

مصر - تأسیس : 3100 BCE

همچون یونان، کشور مصر مدرن با مصر باستان فرق دارد و یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیا است. این ناحیه، هزاران سال است که تحت سلطه سلسله های مصری قرار داشته و قدمت فرهنگ مصری نیز به هزاره 6 قبل از عصر حاضر بازمی شود. هیروگلیف های مصری به عنوان دومین سیستم نوشتاری تاریخ در نظر گرفته می شوند و اولین امپراتوری مصر نیز در هزاره 4 پیش از عصر حاضر تأسیس شده است. در طول تاریخ، منطقه مصر باستان تحت سلطه امپراتوری پرشیا و عثمانی قرارگرفته و در قرن 9 تا 10 عصر حاضر نیز عرب ها این منطقه را فتح کردند. در حال حاضر، این منطقه به عنوان یک کشور مسلمان شناخته می شود.

جمع بندی

از گذشته تا به امروز، شاهد سقوط و افول ملت ها و کشورهای بسیاری در تاریخ تمدن های انسانی بوده ایم. بااین حال، بعضی از این کشورها همچنان پابرجا هستند. با وجود شواهد و مدارک موجود، مشخص قدیمی ترین کشور دنیا بسیار سخت است. بااین حال مصر، چین، هند، اتیوپی، یونان، ژاپن و ایران به عنوان بعضی از قدیمی ترین کشورهای دنیا شناخته می شوند.

ضرورت سفر در دنیای امروز

پل پونته وکیو

اولین پاسپورت در دنیا

منبع: ژیوار
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2178

به "قدیمی ترین کشورهای دنیا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین کشورهای دنیا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید